Akumulatory Tesli o gęstości energii zwiększonej o połowę!

JSW Innowacje

23 września 2020

"400 Wh/kg z długim cyklem życia, z produkcji na masową skalę (nie tylko w laboratorium!) nie jest odległe. Prawdopodobnie za 3 do 4 lat" – zapowiedział na twitterze Elon Mask.

Warto zauważyć, że akumulatory japońskiego Panasonica, stosowane obecnie w samochodach Tesli mają gęstość energii wynoszącą 260 Wh/kg i perspektywę poprawy wskaźnika zaledwie o 20 procent. W tej sytuacji osiągnięcie naukowców pracujących na zlecenie firmy Elona Muska, polegające na spektakularnym zwiększeniu gęstości energii w akumulatorach Tesli, byłoby wielkim sukcesem, znacząco zwiększającym zasięg jazdy samochodu.

Obecnie stosowane akumulatory produkowane są w tzw. gigafabryce w stanie Nevada. W produkowanych w Chinach autach Tesla Model 3 firma Muska zamierza jednak montować akumulatory skonstruowane i produkowane przez tamtejszy koncern CATL (China Contemporary Amperex Technology). Te chińskie akumulatory mają być tańsze od importowanych z USA akumulatorów Panasonica i mają się również odznaczać większą żywotnością. Na razie nie wiadomo jednak, czy zastosowanie nowej technologii nie podbije kosztów produkcji akumulatorów nowego typu, co oznaczałoby wyższą cenę pojazdu.

ŹRÓDŁA:
Gazeta Wyborcza

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.