Analiza wybranych parametrów jakości górotworu wpływających na dobór obudowy

Akademia Górniczo-Hutnicza

22 maja 2020

Głębokość eksploatacji w polskim górnictwie węgla kamiennego co roku wzrasta o około 5 – 8 m. Wraz ze wzrostem głębokości zmieniają się parametry decydujące o doborze obudowy wyrobisk korytarzowych. Wśród czynników decydujących o prawidłowym doborze obudowy wyrobiska wyróżnia się czynniki naturalne takie jak: własności geomechaniczne skał, głębokość zalegania wyrobiska czy obecność cienkich warstw w stropie.

Obecnie znane są i powszechnie stosowane trzy zasady doboru obudowy wyrobisk korytarzowych w polskich kopalniach węgla kamiennego. Spośród wielu czynników branych pod uwagę przy doborze odpowiedniej obudowy nie uwzględnia się uwarstwienia i strefy spękań w stropie danego wyrobiska. Znane na świecie klasyfikacje masywów skalnych rzadko są stosowane w kopalniach węgla kamiennego, natomiast częściej używane są przy budowie obiektów podziemnych takich jak: tunele. Górnicze klasyfikacje górotworu opracowane np. w Niemczech do oceny wykorzystują szereg czynników jednakże często odnoszone są do lokalnych warunków.

W niniejszym artykule przedstawiono wybrane wyniki badań przeprowadzonych w siedmiu wyrobiskach o zróżnicowanych warunkach górniczo-geologicznych. Na podstawie otrzymanych danych opracowano dwa wskaźniki opisujące jakość górotworu. Pierwszy parametr to wskaźnik litologii stropu WL, który opisuje jakość stropu wyrobiska pod względem jego uwarstwienia i litologii. Drugi parametr to współczynnik intensywności spękań n, który dostarcza informacji o intensywności spękań stropu danego wyrobiska. Słuszność opracowanych wskaźników podparta została rzetelnymi danymi z wyrobiska w którym zostały one zastosowane w trakcie jego drążeni.

Autorzy: Łukasz Bednarek, Tadeusz Majcherczyk

Zapraszamy do przeczytania całej pracy badawczej w języku angielskim tutaj.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/341019275_An_analysis_of_rock_mass_characteristics_which_influence_the_choice_of_support

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.