Badania kontrolne parametrów materiałów wybuchowych i środków strzałowych w warunkach ruchowych zakładu górniczego

JSW Innowacje

15 czerwca 2020

Podstawową metodą urabiania skał zwięzłych w górnictwie podziemnym i odkrywkowym, jest technika strzałowa. Na skuteczność tej metody wpływ mają liczne parametry, związane zarówno z zastosowanym materiałem wybuchowym, jak i techniką wykonywania strzelań. Opis metod i skuteczności badań w tym zakresie znalazł się w artykule Piotra Mertuszki i Krzysztofa Fuławki, zamieszczonym na łamach czasopisma „Materiały Wysokoenergetyczne”.

Dotąd badania nad materiałami wybuchowymi, a ściślej pomiary kontrolne parametrów materiałów wybuchowych i środków strzałowych – prowadzone były w warunkach laboratoryjnych.  Tymczasem w warunkach ruchowych zakładu górniczego występuje szereg czynników – jak chociażby temperatura skał czy wilgotność, których wpływ na zachowanie materiałów wybuchowych może być zasadniczy.

Autorzy publikacji opisują jak system rejestracji prędkości detonacji MicroTrapTM, pozwala na weryfikację parametrów materiałów wybuchowych i środków strzałowych w warunkach ruchowych zakładu górniczego, zwłaszcza w odniesieniu do materiałów wybuchowych emulsyjnych luzem, które wytwarzane są bezpośrednio w miejscu prowadzenia robót strzałowych. Badania te nie tylko dają możliwość kontrolowania parametrów materiałów wybuchowych i środków strzałowych, ale mogą być przyczynkiem do zmian niektórych elementów przyjętej technologii urabiania.

Szczegóły metod i wyników badań, a także ich wpływu na efektywność eksploatacji, zawarte są w artykule dostępnym pod linkiem.

 

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/322936253_Badania_kontrolne_parametrow_materialow_wybuchowych_i_srodkow_strzalowych_w_warunkach_ruchowych_zakladu_gorniczego

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.