Cat HRM220

JSW Innowacje

2 sierpnia 2019

Źródło: https://pbs.twimg.com/media/CiMaRpoXAAEYzbX.jpg

Cat HRM220 jest to kombajn będący częścią zmechanizowanego kompleksu ścianowego (tzw. Cat® Rock Straight System firmy Caterpillar) przeznaczonego do ciągłego wydobywania płaskich złóż - pokładów skał twardych. System został zaprojektowany w celu stworzenia alternatywy dla konwencjonalnego sytemu urabiania skał twardych materiałami wybuchowymi w niskich pokładach, od 1,3 do 2,0 m, m.in. złóż platyny, miedzi czy złota.

W projekcie zespołów tnących wykorzystano fakt, że wytrzymałość skały na rozciąganie, stanowi jedynie 10% do 20% jej wytrzymałości na ściskanie i właśnie pokonanie tej wytrzymałości jest podstawą technologii urabiania z zastosowaniem HRM220. Niskoprofilowy przenośnik zgrzebłowy oraz sekcje obudowy zmechanizowanej stropu do skał twardych uzupełniają system, który zapewnia jednoczesne urabianie, załadunek i odstawę – sterowane poprzez system automatyzacji ścianowej.

Wykorzystywana przez kombajn technologia tzw. Cat Activated Undercutting Technology, jest kluczowym elementem kombajnu HRM220. Konstrukcja dwóch jednostek umożliwia nożom uderzanie w skałę pod optymalnym kątem w celu wykorzystania jej wytrzymałości na rozciąganie. Dodatkowy ruch udarowy służy do optymalizacji prędkości, pędu i uderzenia każdego noża – jednocześnie przy szybkim przesunięcia noża do początkowego położenia w celu zminimalizowania zużycia i nagrzewania. Rezultatem tego jest zmniejszenie zużycia energii i kosztów wymiany narzędzi skrawających.

Każdy z zespołów tnących jest napędzany silnikiem o mocy 132 kW i może urabiać skały przekraczające 120 MPa jednoosiowej wytrzymałości na ściskanie. Niezależne zespoły tnące mogą być ustawiane na różnych wysokościach, aby zmaksymalizować wydajność pojedynczej sekwencji cięcia.

 

Więcej na temat nowoczesnych metod urabiania skał znajdziecie w Bazie Wiedzy: https://www.nowylevel.pl/odspajanie-od-calizny/ 

 

ŹRÓDŁA:
https://www.cat.com/en_US/by-industry/mining/underground-mining/rockstraightsystem.html
https://www.youtube.com/watch?v=ygDY-rBI9ps
https://www.youtube.com/watch?v=RTl4Qpr7Se4

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.