Dokumentowanie złóż węgla kamiennego na potrzeby podziemnego zgazowania

JSW Innowacje

12 czerwca 2020

Potrzeba technologicznych rozwiązań dla podziemnego zgazowania węgla sygnalizowana jest w ważnych periodykach naukowych od niemal wieku. Próby realizacji tego przedsięwzięcia przeprowadzano w wielu krajach.

Na przemysłową skalę, ale tylko na lokalne potrzeby, udało się w Związku Radzieckim, ale uzyskano gaz słabej jakości. Podziemne zgazowanie węgla jest bowiem procesem trudnym i niebezpiecznym, ponieważ w jego wyniku dochodzi m. in. do emisji toksycznych produktów, w tym tlenku węgla.

Przebieg i efekty tego procesu warunkują czynniki geologiczne, dlatego bardzo istotne jest dokładne rozpoznanie złoża – budowy jego nadkładu oraz samego złoża, tektonikę, warunki hydrogeologiczne, a także właściwości izolujące skał otaczających pokład. I właśnie metody badania złóż w kontekście podziemnego zgazowania, ich skuteczność i możliwe zastosowanie w zależności od warunków złoża opisuje artykuł, dostępny w całości pod linkiem.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/305316527_Dokumentowanie_zloz_wegla_kamiennego_na_potrzeby_podziemnego_zgazowania_Geological_reporting_of_hard_coal_deposits_for_underground_gasification

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.