Feniks z popiołu – technologia uzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich

JSW Innowacje

24 września 2020

Naukowcy z Wayne State University (WSU) w Detroit opracowali metodę ekstrakcji pierwiastków ziem rzadkich (REE) z popiołu lotnego z węgla, produkowanego przez lokalną elektrownię.

Maria Reidapth, kierownik projektu Narodowego Laboratorium Technologii Energetycznych (ang.: The National Energy Technology Laboratory) stwierdziła w artykule opublikowanym przez US Office of Fossil Energy, że kilkuletnie badania obejmowały wiele sposobów otrzymywania pierwiastków ziem rzadkich ze źródeł węglowych. Teraz, w celu przetworzenia próbek popiołu lotnego wykorzystano reaktory zbudowane na zamówienie w Laboratorium Los Alamos (ang.: Los Alamos National Laboratory).

W procesie zwanym ługowaniem hydrotermalnym wykorzystano nowatorskie medium sorbentowe -materiał używany do pochłaniania lub adsorbowania cieczy lub gazów, opracowany na WSU we współpracy z LANL i Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles. W wyniku tego procesu uzyskano proszek tlenków pierwiastków ziem rzadkich o masie przekraczającej 13%. Dzięki procesowi hydrotermalnemu WSU z popiołu lotnego, uzyskanego po procesie spalania węgla, można odzyskać ponad 76 procent pierwiastków ziem rzadkich. Oznacza to 20-procentowy wzrost w porównaniu z konwencjonalnymi metodami, opartymi na zastosowaniu kwasów.

NETL planuje teraz pracować z WSU nad komercjalizacją technologii, a także nad złożeniem wniosku patentowego.

ŹRÓDŁA:
https://www.miningmagazine.com/innovation/news/1391007/rare-earths-rise-from-coal-fly-ashes

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.