Górnictwo i zrównoważony rozwój: czas na zmiany

JSW Innowacje

23 października 2020

źródło: artykuł oryginalny

Codzienność przeciętnego Europejczyka, to kawalkada powtarzających się zajęć, składających się z setek czynności - porannej toalety i garderoby, śniadania, jazdy samochodem lub transportem publicznym do pracy, ośmiu godzin aktywności zawodowej, po niej zakupów w centrum handlowym, obiadu w restauracji lub w domu, a w końcu wypoczynku przed komputerem albo telewizorem - przy grach lub bogatej ofercie którejś z platform cyfrowych - przed snem. Przez cały czas korzystamy przy tym z coraz większej ilości przedmiotów, materiałów i bardziej lub mniej skomplikowanych narzędzi, zupełnie nie zastanawiając jak z czego są one zbudowane.

Jednocześnie, w licznych przekazach medialnych jednymi z dominujących informacji są te, o niezwykle negatywnym wpływie działalności wydobywczej człowieka na środowisko naturalne.

Tymczasem ludzie nie zdają sobie na ogół sprawy, jak wiele elementów ich codzienności funkcjonuje, a wręcz w ogóle istnieje, dzięki górnictwu i przemysłowi wydobywczemu. A to właśnie jego poszczególne sektory odpowiadają zarówno za naszą codzienność, jak i nasz rozwój, a wiec przyszłość.

Wyobraźmy to sobie: Zacznijmy od produkcji energii elektrycznej, bez której nie działałby chociażby nasz smartfon. On sam wykonany jest natomiast z metali ziem rzadkich. Bez powszechnego użycia nawozów fosforowych trudno myśleć dzisiaj o produkcji żywności. Samochody, a właściwie wszystkie środki komunikacji produkowane są ze stali, do uzyskania której niezbędny jest węgiel koksujący, a, żeby można wprawić je w ruch, potrzeba nam paliwa produkowanego z ropy naftowej lub gazu. Nasze domy, biura i cała infrastruktura, z której korzystamy, to właściwie beton, szkło i stal. Na koniec powróćmy do przedmiotów nam najbliższych – telewizory i komputery to znów metale ziem rzadkich i rudy różnych minerałów wykorzystanych do ich budowy.

To fakt, że sektory związane z wydobyciem surowców niezbędnych do czynienia naszego świata wygodniejszym i nowocześniejszym, w sposób najbardziej inwazyjny wpływają na jego wygląd i stan. Dlatego konieczne są głębokie przeobrażenia, a przed przemysłem wydobywczym i górnictwem stoją dziś zupełnie nowe wyzwania, polegające na zmianie obecnych praktyk i dostosowaniu ich do uwarunkowań współczesnego świata. Wśród nich wymienia się zrównoważony i sprawiedliwy rozwój, zarówno środowiska naturalnego (ochrona środowiska i ochrona zasobów naturalnych), jak i lokalnych społeczności (walka z nierównościami społecznymi, rozwój ochrony zdrowia). Niezwykle istotnym jest stosowanie międzynarodowych inicjatyw i dobrych praktyk, które obejmują cały cykl życia zakładów wydobywczych, ze szczególnym uwzględnieniem rekultywacji terenów, które były eksploatowane oraz niwelowania negatywnych, dla lokalnych społeczności skutków działalności wydobywczej, szczególnie tych związanych ze zdrowiem i wpływem na rynek pracy.

„Działalność górnicza powinna być powiązana z celami zrównoważonego rozwoju i zapewniać obecnym i przyszłym pokoleniom zasoby lub alternatywne sposoby zaspokojenia podstawowych potrzeb żywności, wody i energii.”

Zapoznaj się z całością artykułu w języku angielskim.

 

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/317779578_Mining_industry_and_sustainable_development_Time_for_change

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.