Instalacja dezynfekująca - ochrona przed koronawirusem

ITG Komag

30 kwietnia 2020

Naukowcy z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG przy współpracy ze specjalistami z Firmy Innowacyjno-Wdrożeniowej ELEKTRON opracowali i zbudowali autorskie rozwiązanie mgłowego systemu dezynfekcji załóg górniczych i pracowników obiektów przemysłowych, wychodząc naprzeciw zaistniałej sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz konsekwencjami jakie niesie również dla załóg górniczych.

System ten przeznaczony jest do unieszkodliwiania i likwidacji wirusów, bakterii
i grzybów znajdujących się na okryciach wierzchnich przechodzących przez niego osób.

Zobacz film z działania instalacji!

Głównym elementem opracowanego systemu jest instalacja zraszająca, której zadaniem jest rozpylanie środka dezynfekcyjnego na ubranie pracowników. Rozpylanie środka realizowane jest za pomocą dysz powietrzno-wodnych.

Opracowany system dezynfekcji wymaga doprowadzenia do instalacji dezynfekującej sprężonego powietrza, wytwarza ciśnienie w zbiorniku ze środkiem dezynfekcyjnym i jego przetransportowanie do dysz rozpylających. Wytworzone w dyszach rozpylających strumienie drobnokroplistej mgły kierowane są do dezynfekowanej przestrzeni.

W realizację projektu włączyła się aktywnie Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., która zaproponowała przetestowanie prototypu instalacji dezynfekującej w KWK BUDRYK. Kopalnia aktualnie testuje urządzenie, umożliwiając dezynfekcję zmierzających do szybu górników, którzy przechodzą przez rozpyloną mgłę środka dezynfekującego. Instalacja ta umożliwia neutralizację wirusa SARS-CoV-2 obecnego na ubraniach załogi. Testowana instalacja dezynfekująca jest na bieżąco udoskonalana przez użytkownika i dostawcę instalacji.

Więcej szczegółów na temat opracowanego rozwiązania mgłowego systemu dezynfekcji załóg górniczych i pracowników przemysłowych można uzyskać u kierownika projektu Pana mgr. inż. Michała Siegmunda z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG: [email protected] oraz na stronie www.komag.eu

 

 

 

 

ŹRÓDŁA:
http://komag.gliwice.pl/files/pub/OZ/VID_20200427_094332.mp4
www.komag.eu

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.