Jak poczuć chemię do węgla?

JSW Innowacje

31 stycznia 2020

Źródło: http://www.realtimegrp.com/wp-content/uploads/2016/05/AllScan_Minerals.png

Kiedy myślimy o zrównoważonym rozwój w energetyce (a nie sposób przecież o tym nie myśleć), wyobrażamy sobie m.in. jak najskuteczniejsze wykorzystanie nieodnawialnych zasobów. Działania w zakresie zrównoważonego przemysłu wydobywczego muszą uwzględniać zatem szereg celów dotyczących lepszego wykorzystania złóż i poprawy ich efektywności środowiskowej. Nowoczesne systemy kontroli jakości, odgrywają ważną rolę w osiąganiu tych celów.

Jednym z elementów takiego systemu są analizatory składu chemicznego węgla. Urządzenia te zapewniają możliwość analizy składu pierwiastkowego w czasie rzeczywistym, inaczej mówiąc dokładnie mierzą jakość materiału sypkiego transportowanego na przenośniku taśmowym.

Analiza składu chemicznego jest wykorzystywana do poprawy procesów monitorowania, sortowania, a także mieszania urobku m.in. w podziemnych i odkrywkowych kopalniach węgla, zakładach przeróbczych i elektrowniach węglowych.

Analizatory różnią się tolerancją na zmianę typów węgla, a w związku z tym częstotliwością wymaganych kalibracji urządzenia. Dostarczają informacji o zawartości części lotnych. Niektóre posiadają możliwość pomiaru zawartości pojedynczych pierwiastków takich jak Fe, Al, Si, K, S, Ti, Ca. Dzięki zastosowaniu analizatorów możliwe jest także wykonanie pomiaru wilgotności urobku oraz wygenerowanie raportów, dotyczących składu chemicznego materiałów sypkich i kluczowych parametrów procesu.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że dane te są niezwykle istotne dla efektywnego wykorzystania surowca, co w dobie priorytetów zrównoważonego rozwoju musi być elementem codziennej troski wszystkich odpowiedzialnych za energetykę. Dbałość o środowisko jest dziś bowiem elementem nie tylko biznesu, ale także kształtowania świadomości społecznej.

ŹRÓDŁA:
http://www.realtimegrp.com/wp-content/uploads/2018/05/AllScan-Application-Note-Coal-MV.pdf
http://www.realtimegrp.com/wp-content/uploads/2016/11/AllScan_PGNAA_Coal_Brochure_v1.pdf
https://www.mining-technology.com/contractors/analysis/rti-group/
http://www.realtimegrp.com/real-time-instrument/online-elemental-analyzers/technology-basics/
https://www.researchgate.net/publication/267099175_The_Contribution_of_the_on-line_Coal_Analyzers_to_the_Sustainability_of_Greek_Lignite_Mining_Sector

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.