Jak złapać gumę w kopalni z korzyścią dla środowiska?
28 listopada 2019
Zamiana zużytych opon górniczych w zasoby. Chilijska branża wydobywcza, jako jedna z najnowocześniejszych na świecie, jest prekursorem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, m.i.n. tych, które dotyczą ochrony środowiska.
Dlatego właśnie tam, kanadyjska firma Kal Tire, działająca od 1953 roku i specjalizująca się w sprzedaży opon, rozwija zakład recyklingu zużytego ogumienia. Informacja, że to w kopalniach znajduje się spora liczba wykorzystanych opon, może być zaskakująca, ale tak ogromne przedsiębiorstwa posiadają przecież imponującą infrastrukturę, w tym wiele pojazdów. Dla pokazania skali problemu warto podkreślić, że największe kopalnie miedzi na świecie, znajdujące się właśnie w Chile, w ostatnich dziesięcioleciach pozbyły się około 500 000 ton odpadowych opon. Co ciekawe, od 2021 r. chilijskie przepisy mają stanowić o tym, że 20% wszystkich opon górniczych zostanie poddanych recyklingowi, a odsetek ten ma wzrastać w kolejnych latach.
Według zapowiedzi Kal Tire ma uruchomić swój pierwszy zakład recyklingu opon już wkrótce, bo w czwartym kwartale 2019 roku.
Biorąc pod uwagę skalę problemu i liczbę zużywanych opon także w kopalniach australijskich, można przypuszczać, że i tam powstaną tego typu inicjatywy, choć oficjalnych informacji australijskiego rządu na ten temat wciąż brak.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami źródłowymi, w których ciekawie i szeroko opisano możliwości wykorzystania zużytych opon górniczych.