Jak złapać gumę w kopalni z korzyścią dla środowiska?

JSW Innowacje

28 listopada 2019

Fot https://www.themininghub.com/en/news/article/L2ZXXRER/turning-used-mining-tyres-into-a-resource/

Zamiana zużytych opon górniczych w zasoby. Chilijska branża wydobywcza, jako jedna z najnowocześniejszych na świecie, jest prekursorem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, m.i.n. tych, które dotyczą ochrony środowiska.

Dlatego właśnie tam, kanadyjska firma Kal Tire, działająca od 1953 roku i specjalizująca się w sprzedaży opon, rozwija zakład recyklingu zużytego ogumienia. Informacja, że to w kopalniach znajduje się spora liczba wykorzystanych opon, może być zaskakująca, ale tak ogromne przedsiębiorstwa posiadają przecież imponującą infrastrukturę, w tym wiele pojazdów. Dla pokazania skali problemu warto podkreślić, że największe kopalnie miedzi na świecie, znajdujące się właśnie w Chile, w ostatnich dziesięcioleciach pozbyły się około 500 000 ton odpadowych opon. Co ciekawe, od 2021 r. chilijskie przepisy mają stanowić o tym, że 20% wszystkich opon górniczych zostanie poddanych recyklingowi, a odsetek ten ma wzrastać w kolejnych latach.

Według zapowiedzi Kal Tire ma uruchomić swój pierwszy zakład recyklingu opon już wkrótce, bo w czwartym kwartale 2019 roku.

Biorąc pod uwagę skalę problemu i liczbę zużywanych opon także w kopalniach australijskich, można przypuszczać, że i tam powstaną tego typu inicjatywy, choć oficjalnych informacji australijskiego rządu na ten temat wciąż brak.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami źródłowymi, w których ciekawie i szeroko opisano możliwości wykorzystania zużytych opon górniczych.

ŹRÓDŁA:
https://www.australianmining.com.au/features/turning-used-mining-tyres-into-a-resource/
https://www.themininghub.com/en/news/article/L2ZXXRER/turning-used-mining-tyres-into-a-resource/
https://safetowork.com.au/turning-used-mining-tyres-into-a-resource/

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.