Komory schronienia - publikacja

JSW Innowacje

16 listopada 2019

Fot. https://www.newmontgoldcorp.com/underground-mine-refuge-chambers-keep-workers-safe/

Przykładowe opracowanie, dotyczące sposobu wyboru najlepszego miejsca na lokalizację komory schronienia pt.: „Determining Refuge Chamber Location in Underground Tunnel Using 3D Computer Modelling” autorstwa A. Nieto (University of Witwatersrand), C. Dogruoz oraz M. Özdemir (Dumlupinar Üniversitesi) jest próbą przedstawienia tego problemu.

W odniesieniu do ciekawostki o komorach schronienia-> https://www.nowylevel.pl/kontenery-bezpieczenstwa/, których zastosowanie w polskim górnictwie nie jest powszechne, warto zapoznać się z literaturą fachową.

Komory schronienia, przeznaczone do zastosowania w kopalniach podziemnych, mogą – w przypadku wystąpienia różnych zagrożeń jak np.: zmian w atmosferze kopalnianej uniemożliwiających przebywanie w niej ludzi, wystąpienia nagłych wypływów gazów wybuchowych czy tąpnięć itp – zapewnić górnikom atmosferę zdatną do oddychania, zapasy żywności oraz wody. W pracy przedstawiono wstępne podejście do przygotowania miejsca instalacji komory schronienia, znajdującej się w podziemnym wyrobisku łukowym oraz wyboru jego lokalizacji. Proponowany model został opracowany w celu jasnego określenia wymiarów i specyfikacji bezpieczeństwa, niezbędnych do prawidłowego zainstalowania komory schronienia w określonym podziemnym odcinku wyrobiska łukowego. Otwory pod obudowę kotwową zostały zaprojektowane w oparciu o dane symulacyjne w celu określenia sił, występujących w stropie i ociosach, przechodzących przez, otaczające wyrobisko, warstwy skalne. W tym opracowaniu zaprojektowano wyrobisko (tunel) z uwzględnieniem wykorzystania komory schronienia w celu potwierdzenia spójności geometrii komory schronienia w stosunku do wymiaru przekroju tunelu. Model został sporządzony przy użyciu komputerowego modelowania 3D.

W celu zdobycia większej wiedzy, zachęcamy do zapoznania się z oryginalną wersją artykułu, do którego źródło podajemy poniżej. Warto zapoznać się zwłaszcza z wnioskami autorów, dotyczącymi określania na wczesnych etapach projektowania kopalni konkretnych lokalizacji i geometrii, wymaganych do rozmieszczenia i instalacji komór schronienia, z zachowaniem zgodności z przepisami i specyfikacjami bezpieczeństwa.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/274963576_Determining_Refuge_Chamber_Location_in_Underground_Tunnel_Using_3D_Computer_Modelling

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.