Koncepcja propantów na bazie koksu do szczelinowania złoża węgla

Politechnika Śląska

9 kwietnia 2020

https://pixabay.com/pl/photos/w%C4%99gla-g%C3%B3rnicy-minera%C5%82y-ekstrakcja-1521718/

Artykuł prezentuje koncepcję nowego rodzaju propantu na bazie koksu do szczelinowania hydraulicznego pokładów węgla w kontekście wydobycia metanu.

W artykule omówiono koncepcję nowego rodzaju propantu na bazie koksu do szczelinowania hydraulicznego pokładów węgla w celu wydobycia metanu. Rozwiązanie ułatwi dopływ gazu do odwiertu ze względu na fakt, że środki podsadzające będą odporne na osadzanie się w formacji węglowej, a przepływ gazu przez porowate ziarna koksu będzie możliwy nawet w przypadku ich częściowego wniknięcia do skały węglowej. Niska gęstość materiału umożliwi zawieszenie cząstek propantu w płynach szczelinujących o niskiej lepkości, co z kolei pozwoli na: zmniejszenie oporu przepływu, minimalizację zużycia wody i lepsze czyszczenie. Środki do podsadzki na bazie koksu pozwolą zwiększyć wydajność operacji szczelinowania hydraulicznego w pokładach węgla, co poprawi wydajność pozyskiwania metanu. Nowy produkt będzie prawdopodobnie odpowiedni do innych miękkich skał, a nawet umożliwi wydobycie węglowodorów z formacji, które wcześniej uważano za nieproduktywne.

K. Labus, R. Morga, T. Suponik, M. Masłowski, K. Wilk, P. Kasza, (2019), The concept of coke based proppants for coal bed fracturing (Koncepcja propantów na bazie koksu do szczelinowania złoża węgla), IOP Conf. Series: Earth and Environmental Science, vol. 261, 012026.

doi:10.1088/1755-1315/261/1/012026

ŹRÓDŁA:
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/261/1/012026/pdf

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.