Kontenery bezpieczeństwa

JSW Innowacje

16 listopada 2019

Fot. https://www.hzlindia.com/sustainability/health-safety-management/case-studies/

Ruch kopalni wiąże się z ryzykiem wynikającym z występujących zagrożeń naturalnych. Dlatego przepisy bezpieczeństwa w kopalniach niektórych krajów wymagają, aby w określonych miejscach kopalni zlokalizowane były komory ratunkowe. Chodzi o miejsce, w którym - w przypadku wycieku gazu, wybuchu, tąpnięcia czy innego niebezpieczeństwa - górnicy mogliby uzyskać schronienie. Idea jest więc taka, że w wyrobiskach umieszcza się kontenery, w których górnicy, w razie potrzeby, mogą oczekiwać na pomoc.

Jest rzeczą oczywistą, że firmy przodujące w opracowywaniu technologii bezpieczeństwa zajmują się i tym tematem. Jedna z nich – MineARC Systems – zajmująca się systemami bezpieczeństwa m.in. dla górnictwa podziemnego  – zaprojektowała  szereg modeli iskrobezpiecznych komór schronowych CoalSAFE, dostosowanych do różnych środowisk wydobywczych. Komory te zapewniają górnikom optymalne warunki bezpieczeństwa oraz odpowiednią funkcjonalność. Dostępne są w różnych wersjach i wielkościach. W największej, 24 osoby mogą bezpiecznie oczekiwać na ratunek nawet przez 96 godzin. Komory mogą być umieszczane nawet w wyrobiskach o niskim przekroju poprzecznym, np. niska komora schronienia CoalSAFE MSHA jest przeznaczona do podziemnych kopalni węgla o minimalnej wysokości 1,2 m.

 

Komory ratunkowe stosuje się na całym świecie, a spośród innych producentów tego typu urządzeń warto chociażby wymienić, znaną przede wszystkim z produkcji sprzętu medycznego, firmę Draeger, australijską Strata Worldwide czy MineArc. W Polsce nie ma w chwili obecnej regulacji nakazujących stosowanie takich rozwiązań.

Czytaj więcej o komorach bezpieczeństwa: https://www.nowylevel.pl/komory-schronienia-publikacja/

ŹRÓDŁA:
https://minearc.com/chambers/coalsafe-refuge-chambers/
https://www.australianmining.com.au/news/strata-worldwide-helping-protect-miners/
https://www.newmontgoldcorp.com/underground-mine-refuge-chambers-keep-workers-safe/
https://www.dmp.wa.gov.au/Documents/Safety/MSH_G_RefugeChambersUGmines.pdf
https://www.miningglobal.com/operations/newmont-mining-refuge-chambers-helping-protect-miners
https://www.draeger.com/en-us_us/Applications/Products/Rescue-and-Escape/Refuge-Chambers-and-Rooms/Refuge-Chambers/Refuge-and-Rescue-Chambers
https://minearc.com/

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.