Kosmiczna eksploatacja złóż coraz bliżej!

JSW Innowacje

17 marca 2020

fot. Alexander Andrews / Unsplash

Pytania o granice dynamicznego rozwoju technologii padały już nieraz i powracały wielokrotnie w kontekście potrzeb człowieka i jego ciągle niezaspokojonej ciekawości. Stawiali je między innymi filozofowie, inżynierowie i pisarze science-fiction. Wydaje się, że wizje - zwłaszcza tych ostatnich - zdają się być coraz bliżej.

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie eksploracją kosmosu przy użyciu technologii ISRU (In situ resource utilization). Dotyczą one gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i wykorzystywania surowców znalezionych lub wyprodukowanych na innych obiektach astronomicznych (Księżyc, Mars, asteroidy itp.), które mogą zastąpić materiały, wytwarzane na Ziemi.

W związku z tym amerykańska uczelnia badawcza Colorado School of Mines, której działalność skupiona jest wokół nauki i inżynierii, szczególnie związanych z Ziemią, energią i środowiskiem, uruchomiła pierwszy w swoim rodzaju interdyscyplinarny program studiów w obszarze zasobów kosmicznych. Program koncentruje się na rozwijaniu podstawowej wiedzy i zdobywaniu praktyk projektowych w zakresie odpowiedzialnej eksploracji, wydobycia i wykorzystania zasobów w Układzie Słonecznym. Oferta edukacyjna skierowana jest do naukowców, inżynierów, ekonomistów, przedsiębiorców i decydentów, a tematyka studiów łączy takie dziedziny jak teledetekcja, geomechanika, górnictwo, metalurgia, robotyka, automatyzacja, zaawansowana produkcja, elektrochemia, energia słoneczna i jądrowa oraz ekonomia.

Kiedy pierwsi absolwenci studiów obejmą kosmiczne posady na razie nie wiadomo, ale pytanie o granice dynamicznego rozwoju technologii zyskało nowy, pozaziemski wymiar.

ŹRÓDŁA:
https://space.mines.edu/
https://space.mines.edu/news-and-events/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.