LIBS – technologia jak z Marsa

JSW Innowacje

12 marca 2020

fot. https://www.miningmagazine.com/innovation/news/1378544/crc-ore-and-nrc-canada-team-up-on-libs-instrument

LIBS (Laser Induced Breakdown Spectroscopy) to metoda spektrochemiczna pozwalająca na określenie składu chemicznego ciał stałych, cieczy i gazów, jak np. gleby, ścieków, złomu, stopów i stopionych metali.

Technologia ta, jako metoda laboratoryjna, znana jest od dziesięcioleci, jest jednak bardzo kosztowna. Wymaga bowiem pobrania dużych ilości próbek i transportu ich do pomieszczeń laboratoryjnych, czasem wiele kilometrów od kopalni.

Dlatego trwające obecnie badania nad opracowaniem urządzenia LIBS on-line do szybkiego określenia charakterystyki mineralogicznej dla kopalń są tak istotne.

Do prac nad tym urządzeniem przystąpiły wspólnie centra badawcze – australijskie CRC ORE (The Cooperative Research Centre for Optimising Resource Extraction) oraz kanadyjskie NRC Canada (National Research Council of Canada).

Według przeprowadzonych badań, LIBS dobrze nadaje się do analizy mineralogicznej w czasie rzeczywistym i na wszystkich etapach działalności wydobywczej , gdyż umożliwia analizę mineralogiczną na miejscu. Jej planowane zastosowania obejmuje m.in. charakterystykę skał na przenośnikach taśmowym.

Warto dodać, że LIBS to ta sama technologia, na której opiera się technologia ChemCam, wykorzystywana przez NASA w badaniach powierzchni Marsa, gdzie laser, kamera i spektrograf ChemCam współpracują ze sobą w celu identyfikacji składu chemicznego i mineralnego marsjańskich skał i gleb.

ŹRÓDŁA:
https://www.miningmagazine.com/innovation/news/1378544/crc-ore-and-nrc-canada-team-up-on-libs-instrument
https://en.wikipedia.org/wiki/Laser-induced_breakdown_spectroscopy

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.