Metoda oceny deformacji obudowy wyrobiska korytarzowego

Akademia Górniczo-Hutnicza

20 stycznia 2020

Zwiększająca się co roku głębokość eksploatacji pokładów węgla kamiennego skutkuje wykonaniem wyrobisk na coraz większych głębokościach, przekraczających często 1000 m. Dlatego istotne jest prowadzenie badań w wyrobiskach na dużych głębokościach, aby możliwe było sformułowanie wniosków na temat zachowania się górotworu i jego współpracy z obudową.

Niniejszy artykuł prezentuje identyfikację parametrów i czynników wpływających na stateczność obudowy w wyrobiskach korytarzowych oraz metodykę prognozowania obciążeń i deformacji obudowy wyrobisk korytarzowych w kopalniach węgla kamiennego. Zaproponowana prognoza obciążenia i deformacji obudowy wykorzystuje zależności dotyczące: głębokości wyrobiska względem głębokości krytycznej oraz jakości górotworu określonej na podstawie różnicy wskaźnika litologii stropu WL i współczynnika intensywności spękań n.

 

Autorzy:

Tadeusz Majcherczyk, Łukasz Bednarek

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/334965701_Metoda_oceny_deformacji_obudowy_wyrobiska_korytarzowego_-_Method_for_the_assessment_of_ground_support_deformation_in_excavation

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.