Mobilny Punkt Medyczny - MPM

JSW Innowacje

21 lutego 2020

23 stycznia 2020 roku, w siedzibie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, przedstawiciele spółki JSW Innowacje, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i Instytutu Techniki Górniczej KOMAG podpisali umowę w sprawie podziemnego ambulansu, mogącego mieć niebagatelną rolę w podniesieniu bezpieczeństwa w górnictwie. Chodzi o Mobilny Punkt Medyczny, który może zrewolucjonizować udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu bezpośrednio pod ziemią jak najbliżej miejsca zdarzenia.

Mimo że wypadki w kopalniach zdarzają się coraz rzadziej, zawód górnika zawsze związany jest z wysokim ryzykiem. Niezwykle istotny jest wówczas czynnik czasu – a więc szybkie i sprawne dotarcie do poszkodowanego, co może być szczególnie trudne, gdy wypadek ma miejsce daleko od szybów zjazdowych. Obecnie poszkodowanego transportuje się w warunkach bez wyposażenia medycznego. Dopiero w warunkach ambulatorium na powierzchni kopalni można udzielić profesjonalnej pomocy. Ważną kwestią w przypadku rannych jest także brak zapewnienia sterylności w warunkach podziemnych wyrobisk.

Odpowiedzią na te problemy ma być właśnie Mobilny Punkt Medyczny, czyli zintegrowany z kolejką podwieszaną kontener z pełnym medycznym wyposażeniem, sprzętem i lekami. Podziemny ambulans będzie miał własne zasilanie. MPM o gabarytach zbliżonych do wagoników kolejki podwieszonej, stacjonować ma na zrębie szybu lub na jednym z poziomów.

Po testach w CSRG MPM ma trafić do jednej z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mobilny Punkt Medyczny będzie pierwszym takim rozwiązaniem w polskim górnictwie podziemnym.

Projekt będący nowatorską koncepcją wpisaną do rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju programu Inteligentna Kopalnia ma potrwać dwa lata.

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.