Monitoring głównych wyrobisk korytarzowych w długim okresie czasu

Akademia Górniczo-Hutnicza

11 sierpnia 2020

Ocena stateczności wyrobisk górniczych na podstawie monitoringu w warunkach in situ jest jednym z najlepszych sprawdzianów właściwego projektowania wyrobisk oraz obudowy. Wymiary wyrobiska, jego kształt oraz zabezpieczenie na podstawie otrzymanych wyników z przeprowadzonych pomiarów i obserwacji poddawane są wówczas weryfikacji. Rezultaty z monitoringu mogą posłużyć również analizie wstecznej modelu fizycznego i przyjętych do jego budowy parametrów. Dobrze dobrana aparatura pomiarowa pozwala na rejestracje zachodzących zmian dzięki którym możliwa jest poprawna ocena funkcjonalności wyrobiska i szerokie spojrzenie na problem jakim jest utrzymanie wyrobiska w długim okresie czasu i na dużej głębokości.

W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki z trzech wyrobisk znajdujących się w trzech podziemnych kopalniach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w Polsce. Wyrobiska objęte badaniom zostały wykonane jako główne wyrobiska transportowe lub wentylacyjne i utrzymywane przed długi okres czasu. Monitoring obejmował zarówno kontrolę pracy górotworu, jak i obudowy, a prowadzony był nawet przez okres 6 lat. Tak długi okres monitoringu pozwolił na opracowanie charakterystyk deformacyjnych górotworu, określenia czasu ustalania się równowagi wtórnej oraz wytężenia elementów obudowy. To z kolei pozwoliło na weryfikację poprawności doboru obudowy pracującej w określonych warunkach górniczo-geologicznych.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/342466160_Underground_monitoring_as_the_best_way_of_roadways_support_design_validation_in_a_long_time_period

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.