Ocena wpływu dużej głębokości na stateczność wyrobisk korytarzowych

Akademia Górniczo-Hutnicza

18 marca 2020

Głębokość eksploatacja węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym zwiększa się co roku o koło 5 ÷ 8 m, co wiąże się z wykonywaniem wyrobisk korytarzowych na coraz większych głębokościach. Na początku lat 80. ubiegłego stulecia złoża na dużej głębokości uważano zlokalizowane poniżej 700 m, natomiast dzisiaj mówiąc o dużej głębokości mamy na myśli 1000m i więcej. Zaprojektowanie, wykonanie oraz utrzymanie funkcjonalności wyrobiska korytarzowego położonego na głębokości ponad 1000 m to obecnie bardzo istotne zagadnienia z praktycznego punktu widzenia. Bardzo ważne jest zatem prowadzenie badań dzięki którym możliwe jest uzyskanie informacji na temat wpływu dużej głębokości na zachowanie się górotworu i deformację obudowy wyrobisk korytarzowych.

W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki wybranych badań prowadzonych w pięciu wyrobiskach znajdujących się na głębokościach 950 ÷ 1290 m. Analiza uzyskanych wyników pozwoliła na sformułowanie kryteriów pozwalających na ocenę stateczności wyrobisk korytarzowych zlokalizowanych na dużej głębokości. Zaproponowana prognoza obciążenia i deformacji obudowy wykorzystuje zależności dotyczące: głębokości wyrobiska względem głębokości krytycznej oraz jakości górotworu określonej na podstawie różnicy wskaźnika litologii stropu WL i współczynnika intensywności spękań n.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/328558905_Stability_Assessment_of_Mining_Excavations_The_Impact_of_Large_Depths

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.