Ocena zagrożeń związanych z tworzeniem leju krasowego

Politechnika Śląska

1 września 2020

Leje powstające w wyniku utraty stateczności płytkich pustek pochodzenia naturalnego lub antropogenicznego (działalność górnicza) stanowią poważne zagrożenie dla budynków i infrastruktury, a zwłaszcza dla mieszkańców. W artykule przedstawiono przykład weryfikacji autorskiego modelu matematycznego prognozowania powstawania tych lejów.

Weryfikację przeprowadzono za pomocą programu komputerowego dla wybranego przypadku. Analizowany lej utworzył się nad wyrobiskiem położonym na głębokości 54 m, poza obszarem rozwidleń lub skrzyżowań z innym chodnikiem. Na to miejsce nie miała wpływu eksploatacja górnicza, co oznacza, że ​​analizowany przypadek w pełni odpowiadał założeniom przyjętego modelu matematycznego. Wykonano również obliczenia wymiarów leja, uzyskując wyniki odpowiadające rzeczywistym warunkom. Obliczenia i przeprowadzona analiza potwierdziły użyteczność zaproponowanego modelu.

 

Zapraszamy do czytania całego artykułu w języku angielskim: Environmental Earth Sciences tom 78. Numer artykułu: 9 (2019)

Autor: Strzałkowski Piotr

ŹRÓDŁA:
https://link.springer.com/article/10.1007/s12665-018-8002-5 

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.