Od przemysłu ciężkiego do nowoczesnych technologii

ITI EMAG

6 lipca 2020

Artur Kozłowski, fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG

Dr inż. Arturem Kozłowskim, dyrektor - Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, w wywiadzie dla Busienss Insider. Opowieść o historii, transformacji i bieżącej działalności instytutu.

Fragment wywiadu poniżej, zachęcamy do czytania całości na Business Insider.

– Mówi się, że Państwa firma szczyci się tym, że jest ze Śląska i działa dla Śląska. Czy to prawda i dlaczego to takie ważne?

– Dokładnie tak jest. Obserwujemy, że rozwój miast i regionów odbywa się falami. Województwo śląskie i Katowice swoje korzenie mają głównie w przemyśle ciężkim. W dwóch ostatnich dekadach inwestycje motoryzacyjne zlokalizowane w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przyczyniły się do zmiany wizerunku regionu, a sektor nowoczesnych usług doprowadził do ponownego rozkwitu miasta Katowice, dzięki którym powstały dobrze płatne miejsca pracy. W przypadku Łukasiewicz-EMAG doszło do podobnej transformacji. Instytut od wielu lat kojarzony jest z innowacyjnością i działalnością badawczo-rozwojową. Staliśmy się przykładem elastyczności w stawianiu czoła wymaganiom zglobalizowanej gospodarki oraz przykładem pozytywnej transformacji od przemysłu ciężkiego do nowoczesnych technologii. Łukasiewicz-EMAG współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w celu realizacji działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności lokalnego środowiska. Ściśle współpracujemy także z lokalnymi samorządami i instytucjami otoczenia biznesu. Jednym słowem Śląsk jest dla nas niezwykle ważnym i inspirującym środowiskiem zmian. Motywuje nas to do działania w przestrzeni krajowej i międzynarodowej.

– Jak dokładnie współpracują Państwo z lokalnymi przedsiębiorcami?

– Realizujemy wspólne projekty badawczo-rozwojowe z firmami ze Śląska, które zwiększają konkurencyjność regionalnej gospodarki i stymulują wzrost wydatków. Profity z tej współpracy firmy mogą przeznaczyć na dalsze badania i rozwój. Główne obszary współpracy Łukasiewicz-EMAG z firmami to: cyberbezpieczeństwo, AI, predykcja zdarzeń i systemy wspomagania decyzji, Cyfrowe Usługi Publiczne, IoT, Przemysł 4.0, oraz badania i certyfikacja. Co ważne, jesteśmy w stanie pomóc firmom w każdej dziedzinie technologicznej dzięki współpracy w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, która skupia 8 tys. pracowników, zatrudnionych w 35 instytutach, zlokalizowanych w 11 miastach. To olbrzymi potencjał badawczo-rozwojowy dla wspierania biznesu.

 

ŹRÓDŁA:
https://businessinsider.com.pl/w-jaki-sposob-technologia-dokona-transformacji-przemyslu/rv52jdn

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.