Od torfu do węgli koksowych monokliny Zofiówki w obszarze Jastrzębia

IChPW

21 maja 2020

Monografia z zakresu geologii górniczej, charakteryzuje wielkość oraz jakość bazy zasobowej węgli koksowych rejonu Jastrzębia. Z użyciem współczesnych narzędzi informatycznych dokonano charakterystyki parametrów jakości węgla w przestrzeni złożowej. Ułatwiono dobór przyszłościowych technologii w polskim koksownictwie w oparciu o dostawy węgli koksowych o pożądanej i zawczasu znanej jakości. Monografia wykazuje także cechy podręcznika do geologii Górnośląskiego Zagłębia Węglowego przybliżając równocześnie warunki procesu powstawania węgla. Opracowanie jest skierowane do pracowników instytucji naukowych oraz zakładów przemysłowych zajmujących się górnictwem, geologią oraz przeróbką i przetwórstwem węgla jak również dla studentów tych specjalności.

Od torfu do węgli koksowych monokliny Zofiówki w obszarze Jastrzębia
(południowo-zachodnia część Górnośląskiego Zagłębia Węglowego)

Autorzy:
Krystian Probierz, Marek Marcisz i Aleksander Sobolewski

Wydawnictwo Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Zabrze 2012

Recenzenci: prof. dr hab. Janusz Skoczylas, prof. ing. Vladimir Slivka CSc. dr. h.c., dr inż. Albin Zdanowski.

Spis treści:

  1. WSTĘP
  2. WĘGIEL I WARUNKI JEGO POWSTAWANIA
  3. WSPÓŁCZESNE KLASYFIKACJE WĘGLA I METODY OCENY JEGO JAKOŚCI W ZŁOŻU
  4. ZARYS BUDOWY GEOLOGICZNEJ GZW
  5. CHARAKTERYSTYKA GEOLOGICZNYCH WARUNKÓW WYSTĘPOWANIA WĘGLI KOKSOWYCH W REJONIE JASTRZĘBIA
  6. ZMIENNOŚĆ JAKOŚCI WĘGLI KOKSOWYCH MONOKLINY ZOFIÓWKI
  7. POSUMOWANIE

Monografia „Od torfu do węgli koksowych monokliny Zofiówki w obszarze Jastrzębia (południowo-zachodnia część Górnośląskiego Zagłębia Węglowego)”  jest efektem badań prowadzonych w ramach tematu badawczego 5.1 projektu POIG.01.01.02-24-017/08 „Inteligentna koksownia spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki” i stanowi element promocji projektu i jego rezultatów.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na: www.inteligentna-koksownia.pl

Publikacja dostępna jest na zasadach open access i można ją pobrać ze strony http://www.ichpw.pl/od-torfu-do-wegli-koksowych-monokliny-zofiowki-w-obszarze-jastrzebia/

Istnieje również możliwość uzyskania wersji drukowanej. W tym celu prosimy o kontakt mailowy [email protected].

ŹRÓDŁA:
www.inteligentna-koksownia.pl
http://www.ichpw.pl/od-torfu-do-wegli-koksowych-monokliny-zofiowki-w-obszarze-jastrzebia/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.