Podziemne Centrum NORCAT

JSW Innowacje

16 listopada 2019

Fot. https://www.norcat.org/underground-centre/gallery.html

Zbadanie warunków przyszłych stanowisk pracy, w okolicznościach zbliżonych do rzeczywistości ruchu kopalni podziemnej, może odbywać się za pomocą symulatorów. Można wówczas w komfortowej realnej przestrzeni, jedynie za pomocą nowoczesnych technologii, wirtualnie, przenieść się do kopalni i zostać operatorem kombajnu.

Tymczasem w Sudbury w kanadyjskim regionie Ontario znajduje się centrum podziemne NORCAT. Jest to kopalnia, będąca zarówno centrum innowacji, jak i miejscem profesjonalnych szkoleń. Tam, w środowisku kopalnianym, odbywają się testy i demonstracje innowacyjnych technologii, prowadzone są szkolenia dla obecnych i przyszłych pracowników kopalń, by – jak głosi slogan – byli produktywni, pewni siebie i bezpieczni.

Co ciekawe – Norcat jest organizacją non-profit. W ofercie szkoleń znajduje się m.in. czterotygodniowy program Common Core Training oraz szereg specjalnych programów dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Centrum podziemne Norcat jest inicjatywą niezwykle interesującą i przedsięwzięciem ze wszech miar potrzebnym. Jednak górnictwo węgla kamiennego występuje na całym świecie, a specyfika warunków kopalnianych jest różna. Warto postawić zatem pytanie, czy podobna inicjatywa miałaby szansę na zaistnienie również w polskiej rzeczywistości?

ŹRÓDŁA:
https://norcat.org/underground-centre/
https://norcat.org/underground-centre/gallery.html
https://en.wikipedia.org/wiki/NORCAT
https://www.facebook.com/NORCAT/
https://www.linkedin.com/company/norcat/?originalSubdomain=pl
https://www.miningmagazine.com/innovation/news/1359802/entering-the-living-mining-laboratory
https://www.miningmagazine.com/innovation/news/1355090/norcat-chile-mining-tech-centre-sign-innovation-mou
https://www.miningmagazine.com/innovation/news/1354595/new-innovation-programme-from-glencore-and-norcat

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.