Półmaski filtrujące - skuteczna ochrona przed SARS-CoV-2

ITG Komag

11 maja 2020

W Instytucie Techniki Górniczej KOMAG opracowano innowacyjne rozwiązanie półmaski filtrującej zapewniającej skuteczną ochronę przed wnikaniem wirusa SARS-CoV-2 do układu oddechowego. Maska jest prosta w wykonaniu i użyciu. Wkładka przechwytująca cząstki wirusa jest wymienna i po oczyszczeniu i dezynfekcji nadaje się do powtórnego użycia.

Półmaska filtrująca ma właściwości antywirusowe i wyposażona jest w dwa układy filtrujące. Półmaska filtrująca wielokrotnego użytku, z zewnętrznym układem filtra wraz ze szczelinowo-kanałowym układem przepływu powietrza wdychanego oraz wkładką przechwytującą. Wkładka przechwytująca, umożliwiająca powoduje zatrzymanie cząstek stałych, w tym wirusów, o wymiarach mniejszych niż nominalne prześwity filtra.

Część twarzowa połączona jest z zespołem filtrującym półmaski. Zespół umieszczono w pojemniku zamkniętym od strony przeciwnej do twarzy użytkownika przez filtr powietrza przytrzymywanym przez zdejmowalną ramkę. Za filtrem umieszczony jest zespół kanałowo-szczelinowy umożliwiający przepływ powietrza z parzystą liczbą kanałów. Każda para sąsiadujących kanałów połączona jest poprzez wkładkę przechwytującą cząstki wirusa.

Zalety rozwiązania:

  • Łączy zalety jednorazowej półmaski z półmaską wielokrotnego użytku, eliminując istotne wady tej ostatniej, w efekcie dając lekką maskę wielokrotnego użytku o znacznie większej skuteczności antywirusowej, o regulowanym poziomie zabezpieczenia i odpowiednich do niego poziomów oporów oddychania.
  • Daje łatwość wymiany filtra poprzez zatrzaskiwanie wieczka typu „klick” oraz łatwość dostosowania złożoności układu kanałowo szczelinowego przepływu powietrza do strefy zagrożenia wirusowego.
  • Wykorzystanie powierzchni filtra w około 80% w odróżnieniu od półmasek jednorazowych, gdzie tylko około 50% powierzchni bierze udział w oddychaniu.
  • Odsunięcie kontaktu od twarzy, do części zewnętrznej części filtrującej – istotne dla komfortu cieplnego twarzy oraz komfortu psychicznego.
  • Ochrona filtra przed wilgocią wydychanego powietrza, co wydłuża czas jej skutecznego używania.
  • Możliwość stosowania dowolnych, różnych zamienników filtrów, adekwatnych do celu używania maski.

Prace wdrożeniowe związane z półmaskami będą realizowane wspólnie z JSW Innowacje S.A.

W skład urządzenia wchodzą następujące elementy:

1 – część twarzowo-oddechowa półmaski

2 – pojemnik zewnętrznej części filtrującej

3 – układ kanałowo szczelinowego przepływu powietrza

4 – wkładka przechwytująca

5 – filtr powietrza

6 – zawór wydechowy

7 – ramka zatrzaskowa filtra

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.