Przyszłość oprogramowania do planowania budowy i rozwoju kopalni

JSW Innowacje

10 grudnia 2019

fot. https://www.researchgate.net/figure/Range-diagrams-of-dragline-operation-in-VULCAN_fig2_239555634

W ciekawostce pt. „Całościowe podejście do projektowania kopalni” opisaliśmy zalety koncepcji oprogramowania, służącego do kompleksowego planowania rozwoju kopalni. Aspekt ten został interesująco przedstawiony w pracy autorstwa I. Kapageridis z University of Western Macedonia. I choć nie jest to najnowsza publikacja (2005 r.) warto przywołać wciąż aktualne argumenty, wskazujące na potrzebę nowoczesnego podejścia do wykorzystania technologii informatycznych w budowie zakładów wydobywczych. W artykule możemy zapoznać się bowiem z niektórymi z najważniejszych narzędzi, uwzględnianych w programach komputerowych do planowania budowy kopalni.

Oprogramowanie tego typu zapewnia przemysłowi wydobywczemu na całym świecie szybkie, dokładne, efektywne i wydajne narzędzia do zarządzania celami biznesowymi oraz projektami. Już wtedy każdy aspekt przemysłu wydobywczego w pewnych obszarach korzystał z programów komputerowych. Od poszukiwań złóż, aż po rekultywację terenów pogórniczych – w trakcie wszystkich poszczególnych etapów życia kopalni korzysta się z narzędzi komputerowych. Producenci tego typu programów są stale pod presją, muszą opracowywać nowe produkty, aby mogły one sprostać nowym wyzwaniom i pomagać w rozwiązywaniu codziennych problemów branży wydobywczej. Rozwój oprogramowania następuje dzięki prognozowaniu potrzeb, ale także dzięki dostosowywaniu się do oczekiwań branży. Bez interakcji na linii kopalnia-projektanci wiele dostępnych w dzisiejszych czasach rozwiązań nie byłoby opracowanych.
Artykuł zawiera m.in. krótki przegląd historyczny, w którym możemy dowiedzieć się jak na przestrzeni czasu przebiegał rozwój oprogramowania do planowania kopalń. Zwrócono w nim również uwagę na strukturę modułów, wśród których wymieniono m.in. moduły do edycji próbek danych, interpretacji geologicznych, statystyki i geostatystyki, modelowania blokowego, projektowania odkrywek i wyrobisk podziemnych, harmonogramowania produkcji czy projektowania wentylacji. W artykule dużo uwagi poświęcono także interfejsowi, nowym narzędziom, integracji z programami symulacyjnymi czy GIS’owskimi.

Zachęcamy do przeczytania.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/239555634_The_Future_of_Mine_Planning_Software_-_New_Tools_and_Innovations
https://www.nowylevel.pl/calosciowe-podejscie-do-projektowania-kopalni/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.