Raport nr 12

JSW Innowacje

8 czerwca 2020

Internetowy przegląd informacji z 01.-07.06.2020 roku opracowany przez Pion Projektów Górniczych JSW Innowacje SA. Informacje giełdowe oraz dane z rynku pracy w USA spowodowały globalną euforię i ożywienie
gospodarcze, które całkowicie odmieniły nastroje inwestorów pod koniec minionego tygodnia. National Association of Securities Dealers Automated Quotations (NASDAQ) – giełda papierów wartościowych USA, po zaskakujących danych z rynku pracy, wystrzeliła w górę, wynosząc indeks Nasdaq Composite, w piątek, 5 czerwca na najwyższy poziom w historii notowań (9 814,08 pkt.).

Rys. 1. Wykres zmiany notowań NASDQ (stan na: 05.06.2020 r.)

źródło bankier.pl

 

Biuro statystyk pracy w miejsce oczekiwanej informacji o spadku zatrudnienia o ok. 8 milionów ogłosiła jego rekordowy wzrost w maju – o 2,5 mln osób. Stopa bezrobocia zamiast podskoczyć w pobliże 20%, obniżyła się do poziomu 13,3%. Reakcja Wall Street została zdominowana przez przekonanie o szybkim
powrocie gospodarki na właściwe tory.

Dane z USA oraz rekordowy napływ kapitału inwestycyjnego na polską giełdę stymulowały wzrost notowań największych giełdowych spółek górniczych w kraju w tym. m.in. KGHM, JSW oraz PKN Orlen. Dane produkcyjne z Chin oraz informacja o rządowym programie wsparcia sektora przemysłu i budownictwa kwotą 700 mld USD, przywróciły wiarę producentów miedzi w odbudowę popytu surowca i spowodowały zeszłotygodniowy wzrost notowań metalu (ponad 5%), który od końca marca, po wcześniejszych gwałtownych spadkach zyskał już blisko 20%.

Firmy górnicze kontynuowały swoje działania o charakterze wsparcia lokalnych społeczności i rządów państw, lecz wyraźnie zauważalny był spadek ich aktywności w tym obszarze. Najwięksi giganci górniczy prowadzący swoje operacje w Australii (BHP Billiton, Glencire, Rio Tinto) potwierdzili swoje ambicje zwiększenia miejsc pracy przy projektach w Queensland.

Światowe media, w coraz mniejszym stopniu koncentrują uwagę na pandemii COVID-19, co ma przełożenie na działania koncernów górniczych oraz spadek liczby komunikatów o ich zaangażowaniu w walkę z pandemią i jej skutkami.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych świata:

  • BHP
  • GLENCORE
  • RIO TINTO

Tygodniową analizę uzupełnia opis działań podjętych przez Codelco oraz Vale, a także instytucje, koncerny i rządy wybranych państw.

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Komunikat, o znaczeniu działań, które zapewnił BHP sprawne funkcjonowanie
podczas pandemii COVID-19
Pierwsze wnioski płynące ze zmiany sposobu pracy w okresie pandemii.
5 czerwca BHP poinformowało, że ich analizy wskazują, iż technologia odegrała kluczową rolę w procesie walki z pandemią COVID-19 oraz jej skutkami, umożliwiając pracownikom pracę zdalną. To właśnie praca zdalna obsługiwana przez zespół informatyków uruchomił i wdrożył projekt Technical Computing Environment (TCE), udostępniając pracownikom programy, których użytkowanie poza biurem nie było dotychczas możliwe. TCE zadbał również o dystrybucję i zarządzanie danymi poprzez centrum danych BHP.
Jednocześnie, analizy wewnętrzne BHP, wykazały, że praca zdalna w żadnym stopniu nie wpływa negatywnie na jakość pracy, obalając mit o braku możliwości zdalnego zarządzania i obsługiwania projektów i koncernów górniczych.
Wsparcie społeczności lokalnych w RPA. 5 czerwca portal mining.com poinformował, że Glencore Ferroalloys zaoferował wsparcie we wdrażaniu pomocy humanitarnej członkom społeczności Khomani San w Kgalagadi w gminie Mier, jednym z najbardziej opuszczonych obszarów RPA. Khomani San to najstarsza społeczność w RPA, której dochód jest całkowicie zależny od turystyki. Glencore ma na celu wsparcie najbardziej narażonych grup społecznych w dobie pandemii COVID-19.
Skandal kulturowy z udziałem Rio Tinto. 1 czerwca światowe portale poinformowały o skandalu z udziałem Rio Tinto, które swoją działalnością zrujnowało jaskinię będącą kulturowym dziedzictwem Aborygenów i ludzkości, liczącą ponad 46 tys. lat. Tereny, na których znajduje się jaskinia, są bogate w żelazo, uran i diamenty. Co ciekawe, firma dostała zgodę władz lokalnych na rozszerzenie istniejącej wcześniej kopalni, która sąsiadowała z jaskinią.
Informacja zdominowała światowe portale górnicze, zaś sam koncern nie komunikował informacji o swoich działaniach związanych z pandemią COVID-19.

Wybrane aktywności innych podmiotów wydobywczych na świecie wobec walki z COVID-19:

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Kontynuacja programu „Razem dbamy o
siebie”.
Pomoc dla szpitali i ośrodków zdrowia.
6 czerwca chilijska Federacja Pracowników Miedzi (FTC) poinformowała o pierwszym śmiertelnym przypadku pracownika Codelco zarażonego COVID-19 podczas wykonywania obowiązków służbowych. FTC wezwała Codelco do zastosowania restrykcyjnych protokołów bezpieczeństwa, które pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Codelco udało się dotychczas utrzymać działalność na niemal niezakłóconym poziomie. Modele rozprzestrzeniania się COVID-19 w Chile nie są jednak pomyślne. Przy populacji wynoszącej zaledwie 18 milionów, Chile zgłasza nowe przypadki zakażenia, w tempie porównywalnym do Hiszpanii w szczytowym okresie pandemii (marzec), co prawdopodobnie zmusi władze do wprowadzenia dodatkowych restrykcji.
Wsparcie społeczności lokalnych. 5 czerwca koncern poinformował na swoim portalu, że dostarczył ponad 100 dodatkowych zestawów sanitarnych (m.in. maseczki i płyny dezynfekujące), które będą przekazane społecznościom lokalnym w prowincji Salvador.
Rozwój nowych technologii w walce COVID-19. 6 czerwca Vale na swoim portalu poinformował, że mimo ryzyka związanego z rozwojem pandemii COVID-19, zgodnie z decyzją rządu Brazylii i władz regionalnych, koncern systematycznie będzie zwiększać wydobycie rud żelaza w kompleksie Itabira, składającym się z kopalni Conceição, Cauê i
Periquito. Zarząd Vale zaznaczył, że skutki gospodarcze i społeczne braku działań naprawczych, prowadzących do pełnego wznowienia produkcji, mogą być znacząco bardziej dotkliwe niż skutki zdrowotne COVID-19.

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców:

PODMIOT PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Stopniowe wznawianie pracy kopalń w Meksyku. Prognozy rocznego spadku wydobycia i eksportu surowców. 4 czerwca Kanadyjski koncern górniczy Great Panther Mining ogłosił wznowienie wydobycia w dwóch meksykańskich kopalniach: Topia i Guanajuato, po tymczasowym zawieszeniu produkcji w wyniku nałożonych przez rząd ograniczeń.
Tego samego dnia Reuters poinformował, że wydobycie w Meksyku prawdopodobnie spadnie w tym roku o ok. 17%.. Według przewidywań meksykańskiej izby górniczej Camimex normalizacji sytuacji w górnictwie i osiągnięcia pełnych mocy produkcyjnych należy spodziewać się w I kw. 2021 r . Izba szacuje spadek eksportu surowców w 2020 r. o ok. 10%.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP:
https://www.bhp.com/media-and-insights/news/2020/06/technology-enables-flexible-work-on-thefrontline/

ANGLO AMERICAN:
https://www.mining-journal.com/covid-19/news/1387672/miners-can-shape-covid-19-recovery

GLENCORE:
https://www.engineeringnews.co.za/article/glencore-offers-assistance-to-khomani-san-community2020-06-05

RIO TINTO:
https://www.wprost.pl/przemysl/10330521/firma-gornicza-wysadzila-w-powietrze-bezcennajaskinie-z-epoki-lodowcowej-przepraszamy.html

CODELCO:
https://santiagotimes.cl/en/2020/06/06/chile-confirms-first-codelco-death-from-covid-19/
https://www.codelco.com/codelco-entrega-kits-sanitarios-a-comunidades-de-la-region-deatacama/prontus_codelco/2020-06-05/003531.html

VALE:
http://www.vale.com/EN/investors/information-market/Press-Releases/Pages/Vale-informs-on-theinterdiction-of-the-Itabira-Complex-and-the-support-to-fight-COVID-19.aspx

Inne:

https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nasdaq-poprawil-rekord-Euforia-po-danych-z-rynku-pracy7900040.html
https://www.mining.com/copper-price-rally-builds-as-chinas-spending-balloons/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.