Raport nr 14

JSW Innowacje

22 czerwca 2020

Przegląd informacji z 15.06-21.06.2020 r. W minionym tygodniu dane gospodarcze przede wszystkim z Peru, Zambii, ale również z innych krajów górniczych ujawniły druzgocący wpływ ograniczenia wydobycia i handlu w okresie pandemii COVID-19. Kondycja gospodarek państw górniczych dotkniętych trwającym kryzysem oraz drastyczne dane z rynku pracy obrazują skalę strat ekonomicznych i społecznych państwa Ameryki Południowej i Afryki.

W ostatnich dniach obserwowaliśmy przybierające na sile konflikty na linii rządy państw – górnicze związki zawodowe. Związki zawodowe mimo zaleceń rządów o wznowieniu wydobycia podejmowały decyzję o wycofywaniu załóg kopalń, na skutek obaw o zdrowie górników. W Chile, związki zawodowe w kopalni Chuquicamata (kopalnia miedzi Codelco), po tym, jak ponad 100 pracowników zostało pozytywnie zdiagnozowanych na obecność wirusa podjęły decyzję o wstrzymaniu wydobycia i wezwały lotnisko Calama, obsługujące pracowników kopalń Codelco, do wstrzymania lotów.

Podobne reakcje związków zawodowych miały miejsce na Ukrainie oraz w RPA, gdzie National Union of Metalworkers of South Africa (NUMSA) wezwał górników, aby nie wracali do pracy w kopalni Harmony Gold. Stanowisko związków poparły sądy.
Wydaje się, że mimo starań spółek górniczych i rządów zapewniających najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy w kopalniach podczas pandemii COVID-19, osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w kopalniach Ameryki Południowej, Afryki i Azji Południowej będzie trudniejsze niż początkowo sądzono. Kontrola propagacji wirusa bez efektywnego systemu monitorowania pracowników podczas godzin pracy oraz poza kopalniami okazuje się być mało skuteczna.

Największe koncerny górnicze świata (BHP, Rio Tinto, Glencore, Anglo American) kontynuowały swoje programy wsparcia lokalnych społeczności i pracowników dotkniętych pandemią, nie komunikując żadnych nowych inicjatyw.
Z uwagi na pogorszającą się sytuację spółek górniczych, rządów i obywateli Ameryki Południowej oraz Afryki zdecydowaliśmy się na wnikliwą analizę reakcji Codelco i Vale, a także związków zawodowych oraz rządów wybranych państw szczególnie dotkniętych rejonów świata.

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Codelco-logo Intensyfikacja programu diagnostyki.
Wdrożenie szybkich testów przy wykorzystaniu specjalnie przystosowanej karetki pogotowia ratunkowego.
16 czerwca na stronie korporacyjnej Codelco poinformowano, że kopalnia Chuquicamata wdraża nowe metody diagnozowania pracowników – „testu mobilnego”, dzięki wykorzystaniu w pełni wyposażonej karetki pogotowia, która umożliwia codzienne przeprowadzanie szybkich testów. Informacja ta została dobrze przyjęta przez pracowników kopalni, którzy deklarują, że działania spółki budują ich poczucie bezpieczeństwa.
Powołanie zespołu inspektorów COVID-19.
Powołanie do pracy całodobowego zespołu inspekcyjnego ds. środków zapobiegawczych COVID-19.
18 czerwca na stronie korporacyjnej Codelco poinformowano, że kopalnia Chuquicamata wdrożyła całodobowy zespół inspekcyjny i kontrolny ds. środków zapobiegawczych COVID-19.

Inspektorzy nadzorują przestrzeganie norm bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Celem prac zespołu jest natychmiastowe wzmocnienie i egzekwowanie środków kontroli i ochrony zdrowia. Zespół kontroluje również prace firm współpracujących z Codelco.

Wsparcie psychospołeczne.
Umożliwienie kontaktu z psychologami i pracownikami socjalnymi.
18 czerwca na stronie korporacyjnej Codelco poinformowano o programie wsparcia psychologicznego dedykowanego dla pracowników ze zdiagnozowanym COVID-19 oraz osobom, które miały kontakt z zarażonymi.

Jak podkreśla Codelco lęk przed zarażeniem bliskich towarzyszący pracownikom kopalń, a także lęk przed odrzuceniem i uczuciem obserwowania może prowadzić do stanów depresyjnych.

Wznowienie działalności kopalni.
Plany wznowienia działalności w kanadyjskiej kopalni Vale.
18 czerwca Bloomberg poinformował, że Vale planuje ponowne uruchomienie swojej kopalni niklu w Kanadzie po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19.

Vale SA, największy komercyjny producent niklu, poinformował, że w przyszłym miesiącu zacznie zwiększać wydobycie w kopalni Voisey’s Bay w Kanadzie, po ograniczeniu prac na skutek zagrożenia COVID-19. Jak poinformowały władze spółki, oczekuje się, że produkcja w kopalni niklu-kobaltu-miedzi w Labrador zostanie wznowiona na początku lipca i osiągając pełne moce wydobywcze do początku sierpnia. Wydobycie w kopalni zostało ograniczone do 50%, w połowie marca.

Vale podjęło współpracę z prywatnym laboratorium testowym w Nowej Funlandii i Labradorze, aby zapewnić odpowiedni system monitoringu zachorowań. Do tej pory nie stwierdzono żadnych przypadków zakażenia COVID-19 w Kanadyjskich kopalniach.

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców:

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Reakcja związków zawodowych w Chile na nieskuteczny program ochrony pracowników kopalń – groźba masowych odejść z pracy 15 czerwca agencja prasowa Merco Press (Mercopress South Atlantic News Agency) poinformowała na swojej stronie internetowej, że chilijscy górnicy ostrzegają, przed alarmującym wzrostem liczby przypadków COVID-19 i grożą odejściem z pracy.

Chilijskie związki górników miedziowych wezwały w niedzielę do ponownej oceny planów ciągłości działania największych w kraju spółek wydobywczych, z uwagi na „alarmujący” wzrost liczby zachorowań wśród pracowników. W oświadczeniu podpisanym przez kierownictwo związku Codelco, Federacja Kopalń, która zrzesza większość pracowników głównych kopalni miedzi w Chile odrzuciła dyskurs „biznes jak zwykle” prowadzony przez spółki wydobywcze oraz ministra górnictwa Baldo Prokuricę. W oświadczeniu dodano, że „wzrost liczby przypadków jest niepokojący i pokazuje, że środki zapobiegawcze wdrożone w protokołach bezpieczeństwa i higieny pracy nie są skuteczne.

Oświadczenie pojawiło się zaledwie kilka dni po deklaracji pracowników Codelco, którzy zdruzgotani śmiercią kolegi zakażonego COVID-19 zagrozili odejściem z pracy.

Federacja Kopalń wezwała także władze do nakazania firmom wydobywczym większej przejrzystości w sposobie raportowania przypadków COVID-19.

Niszczycielski wpływ pandemii na gospodarkę kraju. 16 czerwca BBC poinformowało, że PKB Peru spadło o 40 %, (rok do roku), w wyniku obostrzeń spowodowanych pandemią COVID-19.

Peru było jednym z pierwszych państw w regionie, które wprowadziły blokadę w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, a policja i armia zostały rozmieszczone w celu egzekwowania restrykcji. Eksperci twierdzą, że zastosowane środki nie działały prawidłowo, na skutek nieodpowiedzialnego zachowania społeczeństwa. Górnictwo stanowi 60% eksportu Peru.

Między marcem, a majem ponad 2,3 miliona osób straciło pracę w aglomeracji Lima, na skutek restrykcji nałożonych na przemysł wydobywczy. Podczas publicznego przemówienia prezydent kraju – Vizcarra porównał skutki pandemii COVID-19 do Wojny o Pacyfik [z Chile], która miała miejsce ponad 100 lat temu. Rząd ogłosił pakiet pomocy dla milionów rodzin w całym kraju i przedstawił szereg środków mających na celu odbudowę gospodarczą Peru.

Niszczycielski wpływ pandemii na gospodarkę kraju. 18 czerwca Reuters poinformował, że firmy wydobywcze w Zambii (drugim co do wielkości producent miedzi w Afryce), odnotowały spadek przychodów (w I kw. 2020) o 30%. Zdaniem agencji tendencja spadkowa spowodowana ograniczeniami wydobycia na skutek pandemii COVID-19 może nawet ponad 12 miesięcy. Poważne globalne ograniczenia uderzyły w górnicze łańcuchy dostaw, utrudniły eksport i sprzedaż miedzi co ma bezpośrednie przełożeni na istotny spadek dochodów państwa. Miedź jest głównym źródłem dochodów państwa.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

CODELCO:
https://www.codelco.com/chuquicamata-intensifica-testeo-rapido-para-prevenir-contagios-de/prontus_codelco/2020-06-16/184105.html
https://www.codelco.com/chuquicamata-implemento-equipo-24-7-de-inspeccion-y-fiscalizacion-de/prontus_codelco/2020-06-18/011343.html
https://www.codelco.com/el-equipo-sicologico-y-de-asistencia-social-que-contiene-emocionalmente/prontus_codelco/2020-06-18/013331.html

VALE:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-18/vale-plans-to-resume-operations-at-voisey-s-bay-in-early-july
https://consent.yahoo.com/collectConsent?sessionId=3_cc-session_f2256bb9-b1a6-4f95-b512-84c961934084&lang=pl-PL&inline=false

INNE:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.mining-journal.com/covid-19/news/1389169/unions-pushing-back-on-mining-during-covid-19
https://www.businesswire.com/news/home/20200618005330/en/Impact-COVID-19-Global-Copper-Mining-Industry-2023
https://www.reuters.com/article/us-zambia-mining-idUSKBN23P1NB
https://en.mercopress.com/2020/06/15/chilean-copper-miners-warn-of-alarming-increase-in-covid-19-cases-and-threaten-to-walk-off-the-job
https://www.business-humanrights.org/es/chile-sindicato-de-codelco-amenaza-con-cuarentena-autoimpuesta-por-contagios-de-covid-19-en-trabajadores
https://www.bbc.com/news/world-latin-america-53051157

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.