Raport nr 16

JSW Innowacje

6 lipca 2020

Przegląd informacji z 29.06-05.07.2020 roku. W minionym tygodniu Międzynarodowa Organizacja Pracy przedstawiła statystyki obrazujące dewastacyjny wpływ pandemii COVID-19 na globalny rynek pracy. Jak się okazuje, tylko w drugim kwartale pracę straciło ok. 400 milionów osób. Według organizacji, bez międzynarodowych wysiłków oraz stosownych decyzji i polityk państw prowadzących do ożywienia gospodarczego, kryzys nie zostanie zażegnany.

„Decyzje, które podejmiemy, jak również te, których nie podejmiemy będą miały swoje konsekwencje jeszcze po 2030 roku.”- powiedział Guy Ryder, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Według S&P Global blokady w górnictwie wywołane pandemią COVID-19 dotknęły dotychczas 247 zakładów górniczych w 33 krajach. W konsekwencji produkcja górnicza na świecie znacząco spadła. Szacuje się, że w RPA roczne wydobycie będzie ok. 50% niższe niż w 2019 r. Pierwsze analizy skutków pandemii COVID-19 dla branży górniczej ukazują uniwersalne schematy działania rządów/państw i społeczności krajów całego świata. tj. m.in.:

  • przeniesienie przez rządy państwa całkowitej odpowiedzialności za stan zdrowia górników na koncerny wydobywcze;
  • liczne programy regulacyjnego, finansowego i gospodarczego wsparcia sektora wydobycia, których celem jest stymulacja branży kluczowej dla odbudowy gospodarek;
  • powstanie szeregu nowych innowacji technologicznych tj. m.in. opracowana przez BHP aplikacja do śledzenia i monitorowania ruchu pracowników w chilijskich kopalniach, której zadaniem jest zbieranie danych w celu opracowania najlepszych procedur bezpieczeństwa ograniczających ryzyko zakażenia.

Według światowych ekspertów, obecnie trudno prognozować konsekwencje długoterminowe dla górnictwa, jednak już wiemy, że obecna pandemia ma różny wpływ na rynki różnych surowców, dla przykładu: – negatywny na rynek żelaza czy miedzi oraz – pozytywny na rynek złota, węgla energetycznego i uranu.

Największe wyzwanie dla rynku wydobycia i przetwórstwa surowców w dobie pandemii COVID-19 stanowi zapewnienie prawidłowego funkcjonowania łańcuchów dostaw.

W minionym tygodniu Bank Światowy potwierdził, że pracuje nad powołaniem specjalnego funduszu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw górniczych, dostrzegając kluczową rolę sektora w odbudowie gospodarek.

Słabnący, wraz z napływem danych gospodarczych oraz informacji o nowych zakażeniach, optymizm wywindował ceny złota do niemal rekordowego poziomu – 1 807,55 USD/uncję.

Rys.1. Notowania największych koncernów górniczych świata w 2020 roku.

Największe koncerny górniczych świata – BHP i Rio Tinto niemal całkowicie odrobiły spadki notowań wywołane pandemią COVID- 19. Także Anglo American zdaje się odzyskiwać dobrą kondycję. Znacząco gorzej wyglądają notowania Glencore – potentata górniczego, który wciąż dotkliwie odczuwa skutki pandemii.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych świata uzupełnioną opisem działań podjętych przez Codelco oraz Vale, a także decyzje rządów i organizacji gospodarczych.

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Ochrona zdrowia pracowników kopalń.
Komunikat o ograniczeniu wydobycia w chilijskiej kopalni miedzi
1 lipca BHP ogłosiło, że ograniczy wydobycie w kopalni miedzi Cerro Colorado w Chile w związku z rosnącym ryzykiem zakażeń COVID-19. Cerro Colorado zainicjowało również proces modyfikacji planu wydobycia do roku 2023, w którym zakończy wydobycie.
Codelco-logo Ochrona zdrowia pracowników.
Decyzja Codelco o likwidacji lotów na lotnisko Calama, w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się epidemii.
29 czerwca Codelco poinformowała na swojej stronie korporacyjnej , że rezygnuje z lotów na lotnisko Calama.

Oddziały Chuquicamata, Radomiro Tomic, Gabriela Mistral i Ministro Hales przestaną korzystać z lotniska El Loa, w celu ograniczenia ryzyka zakażeń COVID-19. Ograniczenie dotyczy transferów personelu Codelco, ale jest równiż zalecane firmom podwykonawczym. Zastosowany środek ma charakter tymczasowy i będzie podlegał stałym przeglądom. Loty Codelco, będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, takich jak wyposażenie krytyczne i pomocnicze na wypadek nagłych wypadków.

Wdrożenie narzędzia rezydencji sanitarnych.
Udostępnienie władzom regionalnym mieszkań sanitarnych do przeprowadzania obowiązkowej kwarantanny.
30 czerwca Codelco poinformowała na swojej stronie korporacyjnej, że przekazała nową rezydencję sanitarną społecznościom lokalnym. Będzie ona administrowana przez Seremi de Salud, regionalne ministerialne sekretariaty zdrowia regionu Antofagasta.

Podczas kontroli technicznej obiektów przedstawiciele północnego okręgu Codelco i Seremi de Salud z regionu Antofagasta dopracowali ostatnie szczegóły dotyczące wdrożenia narzędzia przeciwdziałania pandemii COVID-19 – rezydencji zdrowotnej dla społeczności Calama. Inicjatywa pozwala na ograniczenie ryzyka zachorowań w ramach współpracy pomiędzy firmą i władzami regionalnymi. 28 nowych pokoi umożliwi konieczną izolację zakażonych.

Zwiększenie możliwości testowania. Codelco dostarcza termocykler do szpitala klinicznego, aby podwoić możliwości testowania. 2 lipca Codelco poinformowała na swojej stronie korporacyjnej o tym, że kopalnia El Teniente dostarczyła drugi termocykler do laboratorium szpitala klinicznego FUSAT.

Dzięki temu możliwe będzie podwojenie liczby testów. W pierwszym etapie urządzenia najnowszej generacji miały zdolność analizowania około 30% oznaczeń PCR dostępnych w regionie, jednak wraz z pojawieniem się drugiego termocyklera wydajność testów pokryje 60% potrzeb.

 

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców:

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Program przeciwdziałania stygmatyzacji COVID-19. 3 lipca portal miningreview.com poinformował, że MSCA (Rada Minerałów Republiki Południowej Afryki) oraz jej członkowie walczą ze stygmatyzacją zakażonych COVID-19.

Według MSCA stygmatyzacja zakażonych COVID-19 napędzana strachem ma znaczący wpływ na funkcjonowanie społeczeństw, rządów i gospodarek całego świata. W związku z powyższym MSCA postanowiła podjąć wysiłki mające na celu eliminację tego negatywnego zjawiska poprzez m.in.: budowanie zaufania do służby zdrowia i jej działań, zapewnienie zrozumiałego i praktycznego systemu przepływu informacji, zachęcanie do okazywania empatii i troski osobom zakażonym.

Jednocześnie nadmieniono, że stygmatyzacja może mieć wpływ nie tylko na sposób postrzegania pracowników w górniczych społecznościach, lecz także sposób leczenia zakażonych. Lęk przed stygmatyzacją może prowadzić do nieodpowiedzialnych zachowań np. nienoszenia masek z obawy, że będzie się postrzeganym jako osoba chora, niezgłaszanie objawów choroby (z obawy przed dyskryminacją i uprzedzeniami), nie poddawanie się leczeniu. Na poziomie firmy stygmatyzacja może skutkować brakiem wsparcia dla osób chorych lub obarczaniem winą zarażonych.

Wstrzymanie wydobycia w czeskich kopalniach. 3 lipca portal mining-technology.com poinformował, że czeska OKD wstrzymała działalność wydobywczą na sześć tygodni, w związku z pandemią COVID-19.

W ostatnich tygodniach kopalnie, znajdujące się na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Polską, stanowiły ognisko nowych zakażeń COVID-19. Zgodnie z decyzją OKD praca zostanie wstrzymana w 3 kopalniach (funkcjonowanie pierwszej zostało ograniczone 22 maja). Po przetestowaniu 3 403 pracowników w dwóch kopalniach CSM, stwierdzono 704 przypadki zakażenia..

Ostrzeżenie przed katastrofalnymi skutkami dalszych ograniczeń pracy kopalń. 3 lipca prezes chilijskiej Codelco, Octavio Araneda, ostrzegł, że każdy ruch mający na celu zwiększenie ograniczeń w kopalniach w związku z wybuchem COVID-19 niósłby „katastrofalne” skutki dla kraju i jego gospodarki.

Araneda powiedział w wywiadzie, że pomimo rosnącej krytyki związków i polityków, firma działała proaktywnie w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19. W kwietniu i maju firma utrzymywała stałą produkcję i dostawy miedzi pomimo narastającego kryzysu, mimo wzrostu zakażeń COVID-19.

Spadek krajowego wydobycia surowców 1 lipca Rząd Peru, powołując się na dane krajowej agencji statystycznej INEI poinformował o spadku krajowej produkcji, w maju: (1) miedzi o 42,2%, (2) złota o 65,1% oraz cynku o 75,7%.

Opracowanie: Pion Projektów Górniczych JSW Innowacje SA.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP:
https://www.reuters.com/article/us-chile-copper-cerro-colorado/bhps-cerro-colorado-copper-mine-in-chile-to-scale-down-operations-idUSKBN2426Y9

CODELCO:
https://www.codelco.com/codelco-decide-dejar-de-utilizar-el-aeropuerto-de-calama/prontus_codelco/2020-06-29/160814.html
https://www.codelco.com/codelco-entrego-a-las-autoridades-una-nueva-residencia-sanitaria-en/prontus_codelco/2020-07-01/170501.html
https://www.codelco.com/codelco-el-teniente-hizo-entrega-de-un-segundo-termociclador-al/prontus_codelco/2020-07-02/010456.html

INNE:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.mining-technology.com/news/axora-mining-to-see-social-and-technological-change-after-covid-19/
https://www.ilo.org/global/about-the-ilo/newsroom/news/WCMS_749398/lang–en/index.htm
https://www.miningreview.com/health-and-safety/minerals-council-and-members-fight-stigmatization-of-covid-19/
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.