Raport nr 17

JSW Innowacje

13 lipca 2020

Przegląd informacji z 6-12.07.2020 roku.W minionym tygodniu, napływające dane gospodarcze potwierdziły rekordowy spadek inwestycji zagranicznych. Przewiduje się, że kraje rozwinięte na skutek kontynuacji tego trendu utracą wpływy z eksportu, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na pogorszenie sytuacji rynku pracy. Według obecnych szacunków napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych spadnie o 30% - 40% w latach 2020–2021.

Wyraźnie obserwowalny jest trend wzrostu zaufania inwestorów do Chin, które szybko uporały się z pandemią, podczas gdy światowe mocarstwa takie jak m.in. USA i UE wciąż borykają się z silnymi ograniczeniami. Wielce prawdopodobne jest, że dysproporcja danych demograficznych i gospodarczych, a także obfity pakiet regulacyjnego i finansowego wsparcia dla rodzimych sektorów produkcji w Chinach spowodują przesunięcie równowagi sił z zachodu, na Daleki Wschód. Zjawisko potęgować będzie spadek atrakcyjności UE jako rynku dla inwestycji przemysłu energochłonnego, na skutek zwiększania presji Europejskiego Zielonego Ładu.

Wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy jest druzgocący. Kryzys już spowodował dziesięć razy więcej zwolnień niż globalna recesja w 2008 roku. Coraz częściej obserwowany jest wzrost frustracji społeczeństw, spowodowany nieuczciwymi praktykami pracodawców, którzy wykorzystują sytuację do obniżek wynagrodzeń i zwolnień. Szacuje się, że globalna stopa bezrobocia wzrośnie do 12% pod koniec 2020 roku, co może wywołać gwałtowną, globalną falę protestów. Miles Corak – profesor ekonomii w The Graduate Cente, analizując dane rynku kanadyjskiego stwierdził, że firmy nie przestrzegają obowiązków ochrony pracowników przed zwolnieniami, nałożonych na nie przez rząd Kanady, a system socjalny w Kanadzie zawiódł. Według analityków rynków, tradycyjne teorie ekonomiczne krajów rozwiniętych oraz gospodarki socjalne nie zapewniły oczekiwanych rozwiązań ochronnych dla obywateli najbardziej narażonych na skutki kryzysu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Światowa Organizacja Handlu przewidują, że globalne PKB skurczy się o 4,9% w 2020 r., a następnie wzrośnie o 5,4% w 2021 r. WTO prognozuje spadek światowego handlu na poziomie od 13% do 32% w 2020 r.

Niekwestionowanym „zwycięzcą” pandemii COVID-19 oraz globalnej recesji jest złoto, które piąty tydzień z rzędu notowało wzrosty notowań, osiągając najwyższe ceny od początku 2011 roku. Kwestią czasu wydaje się być nowy, historyczny rekord cen surowca i dalszy marsz w górę, aż do poziomu 2500-3000 USD/uncję w 2022, zgodnie z przewidywaniami długoterminowych prognoz notowań złota.

Według Bain & Company w górnictwie w związku z pandemią COVID-19, przyjmowane są nowe modele pracy, które pozwalają na poprawę elastyczności i bezpieczeństwa pracowników. Pandemia pokazała, że kopalnie zautomatyzowane są bardziej odporne na zakłócenia. Ponadto zauważa się, że przedsiębiorstwa wybiegające w przyszłość podejmują odważne kroki w celu zmniejszenia śladu węglowego.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych świata, uzupełnioną opisem działań podjętych przez Codelco oraz Vale, a także decyzje rządów i organizacji gospodarczych.

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Pakiet wcześniejszych emerytur jako metoda rozwiązani sporu na linii BHP-związki zawodowe. 8 lipca Reuters podał, że Kopalnia Escondida w Chile (BHP) oferuje pakiet wcześniejszej emerytury w związku z pandemią COVID-19 oraz konfliktem związków zawodowych z władzami kopalni.

Władze kopalni Escondida w oświadczeniu przekazanym Reuters’owi, oświadczyły, że oferta zapewni „ulepszony” pakiet świadczeń emerytalnych pracownikom, którzy spełnią jego „wymagania”, odmawiając uszczegółowienia kryteriów. Spór między Escondida, a związkowymi zawodowymi trwa od pierwszych dni ograniczeń wydobycia na skutek pandemii. Minister górnictwa Chile – Baldo Prokurica zwrócił się do firm wydobywczych o powstrzymanie się od zwolnień i ochronę zdrowia pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu wydobycia.

Informacja o nowych zakażeniach w Kopalni Kamoto Copper Company, w Demokratycznej Republice Konga. 8 lipca portal mining-technology.com podał, że w kopalnia Kamoto Copper Company, w Demokratycznej Republice Konga (Glencore) sześciu pracowników uzyskało pozytywny wynik testu COVID-19. Zdiagnozowani pracownicy poddani zostali domowej kwarantannie i pozostają pod opieką lekarzy.
Wzrost notowań akcji Anglo American wsparty cenami złota i platyny. 9 lipca portal bignewsnetwork.com poinformował, że akcje Anglo American, mocno stymulowane wzrostami notowań złota i platyny zyskały od początku czerwca 7,3% odbudowując się po spadkach związanych z pandemią COVID-19.
Wsparcie ośrodka izolacji zakażonych w Kanadzie, kwotą 150 tys. USD. 9 lipca Rio Tinto poinformowało za pośrednictwem swojej strony internetowej, że kwotą 150 000 USD wsparło ośrodek izolacji zakażonych w Kanadzie.

Rio Tinto współpracując z Towarzystwem Kobiet Yellowknife, w ramach globalnej inwestycji Rio Tinto na rzecz pomocy dla poszkodowanych pandemią COVID-19 zapewni zakwaterowanie i wyżywienie osobom zakażonym COVID-19. W ramach inicjatywy Rio zatrudni także trzech dodatkowych pracowników w schronisku.

Współpraca sektorów.
Wsparcie laboratorium klinicznego Uniwersytetu w Valparaíso przez Codelco.
6 lipca Codelco poinformowała na swojej stronie korporacyjnej, że Codelco Ventanas dostarczy ponad 10 tysięcy masek do laboratorium klinicznego Uniwersytetu w Valparaíso.

Centrum kliniczne jest jednym z najważniejszych krajowych ośrodków przeprowadzających testy i analizy COVID-19. Dostawa stanowi część prac prowadzonych przez Ministerstwo Nauki i Technologii w celu promowania partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz przeciwdziałania pandemii.

Wsparcie dla lokalnych szpitali.
Kontynuacja kampanii #JuntosNosCuidamos.
7 licpa Codelco poinformowała na swojej stronie korporacyjnej o dostawie czterech urządzeń zaopatrzenia w tlen do szpitali w Aconcagua.

Urządzenia zostały przekazane na rzecz szpitali w San Felipe i w Los Andes. Inicjatywa odbywa się w ramach kampanii wsparcia #JuntosNosCuidamos, którą prowadzi Codelco, a która obejmuje 12 szpitali, 35 rodzinnych centrów zdrowia i 22 dodatkowe ośrodki w pięciu regionach. W ramach tej kampanii Codelco, oddział Andina dostarczył już 8 000 masek, 20 000 rękawic i 60 masek do szpitali: San Juan de Dios w Los Andes i San Camilo w San Felipe.

Codelco wzywana przez związki zawodowe do wprowadzenia większej liczby środków bezpieczeństwa. 9 lipca portal NS Energy Business poinformował, że zaniepokojone rosnącą liczbą przypadków COVID-19 w Chile sprawiło, że związki zawodowe zwiększają presję Codelco, domagając się poprawy procedur bezpieczeństwa.

Według prezesa Federacji Pracowników Miedzi- Patricio Elgueta’y, na dzień 5 lipca, 2843 pracowników CODELCO było zarażonych COVID-19.

Zamiary wznowienia wypłaty dywidend. 5 lipca S&P Global poinformowała, że Vale zamierza wznowić wypłatę dywidendy po niepewności związanej z COVID-19.

W informacji przekazano, że Vale planuje wznowić wypłatę dywidendy, ale firma czeka na ustąpienie niepewności związanej z pandemią przed zatwierdzeniem decyzji.

 

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców:

PAŃSTWO PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Powrót zagranicznych pracowników kopalń do pracy pomimo wzrostu liczby zakażeń w RPA. 10 lipca portal mining-technology.com poinformował, że zagraniczni pracownicy kopalń zaczęli wracać do RPA , wraz ze wznowieniem produkcji. Jednocześnie RPA notuje systematyczny wzrost zakażeń COVID-19.
Decyzja o zmniejszeniu krajowej podaży węgla. 6 lipca indonezyjskie firmy wydobywcze (Indonesian Coal Mining Association), ogłosiły decyzję o obniżeniu krajowej, rocznej produkcji węgla o 50 milionów ton, w celu stymulacji cen surowca przeżywającego obecnie okres głębokiej dekoniunktury. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych w ubiegłym miesiącu referencyjna cena węgla w kraju osiągnęła 5,298 USD za tonę.

Pandu Sjahrir – prezes Indonesian Coal Mining Association podkreślił, że trend niskich notowań węgla jest wzmacniany obawami o skutki „kolejnej fali” pandemii COVID-19.

Indonezja jest drugim, po Australii, największym eksporterem węgla na świecie.

Nowe restrykcyjne rządowe wytyczne w celu opanowania pandemii COVID-19 w sektorze górnictwa. 8 lipca prezes Chilijski minister górnictwa – Baldo Prokurica powiedział, że kraj wprowadził rygorystyczny system testowania COVID-19, który pozwoli sektorowi wydobycia miedzi utrzymać wskaźnik zakażeń na poziomie 2%. Prokurica w wywiadzie dla Reuters’a podkreślił, że Chile priorytetowo traktuje zdrowie pracowników i podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu ograniczenia pandemii. Warto zaznaczyć, ze na skutek pandemii COVID-19 Chile zdecydowało się zamknąć cały przemysł na okres 100 dni, a mimo to zajmuje 6 miejsce na świecie w liczbie zakażeń oraz liczbie nowych-dziennych przypadków zachorowań.
Przekroczenie nakładów inwestycyjnych największego koncernu górniczego Indii
planowanych na I kw. 2020, w związku z blokadą COVID-19.
10 lipca portal mining-technology.com poinformował, że Coal India przekroczył docelowe nakłady inwestycyjne (96,1 mln USD), wydając w pierwszym kwartale bieżącego roku 112,69 mln USD, w związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii COVID-10. Wydatki wyniosły 117% planowanej kwoty i były o 4,2% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Opracowanie: Pion Projektów Górniczych JSW Innowacje SA.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP:
https://www.reuters.com/article/us-chile-copper-escondida/bhps-escondida-mine-in-chile-offers-early-retirement-package-amid-pandemic-union-balks-idUSKBN249318

GLENCORE:
https://www.mining-technology.com/news/six-workers-kcc-mine-test-positive/

ANGLO AMERICAN:
https://www.bignewsnetwork.com/news/265710231/anglo-and-its-rivals-shake-off-covid-19-anxiety-to-lead-gains-on-jse

RIO TINTO:
https://www.riotinto.com/news/releases/2020/Rio-Tinto-supports-COVID-19-isolation-shelter-in-Yellowknife

CODELCO:
https://www.codelco.com/codelco-ventanas-entrega-mas-de-10-mil-mascarillas-a-laboratorio-clinico/prontus_codelco/2020-07-06/234508.html
https://www.codelco.com/codelco-entrega-cuatro-equipos-de-suministro-de-oxigeno-de-alto-flujo-al/prontus_codelco/2020-07-07/234907.html
https://www.nsenergybusiness.com/news/codelco-unions-covid-19-infections-among-workers-3000/

VALE:
https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/news-insights/latest-news-headlines/vale-set-to-resume-dividend-payments-after-covid-19-uncertainties-59316849

Inne:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.pharmaceutical-technology.com/influencers/covid-19-pandemic-may-shift-the-international-balance-of-power-according-to-leading-macroeconomic-influencers/
https://www.pharmaceutical-technology.com/influencers/covid-pandemic-fdi/
https://www.bain.com/insights/covid-19-and-mining/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.