Raport nr 20

JSW Innowacje

3 sierpnia 2020

Przegląd informacji z 27.07-02.08.2020 roku. Miniony tydzień zdominowały informacje o rekordowych cenach złota. Wzrost wartości tego drogocennego kruszcu, a także wzrost notowań żelaza oraz miedzi wpływały w ostatnim czasie na zmianę strategii inwestycyjnych największych koncernów górniczych świata oraz inwestorów.

Wzrost zaufania do złota spowodowany spadkiem wartości dolara osłabionego przez COVID-19, rosnącą globalną niepewnością, bardzo niskimi stopami procentowymi oraz dodatnią dynamiką cen, sprzyja popytowi inwestycyjnemu w surowiec. Tak stymulowany wzrost cen złota zachęca inwestorów i przyczynia się do fundamentalnej zmiany alokacji aktywów. Globalne zainteresowanie złotem zaowocowało rekordowymi przepływami do funduszy ETF opartych na kruszcu. Obecnie wszystkie zdroworozsądkowe analizy wskazują, że bezprecedensowe bodźce monetarne i fiskalne będą trwale stymulować wzrost wartości złota, co dodatkowo wzbudzi zaufanie inwestorów zrażonych do dolara, który znalazł się na burzliwych wodach światowej gospodarki. Wzrost cen złota napędzają ponadto „nietradycyjni nabywcy”: fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe i inwestorzy odpowiedzialni za dywersyfikację prywatnego portfela, szukający „bezpiecznej zatoki” dającej schronienie przed trwającym i przybierającym na sile globalnym sztormem.

Amerykańska Mennica (US Mint), z uwagi na rosnący popyt i zakłócenia łańcucha dostaw metali szlachetnych ograniczyła podaż złotych i srebrnych monet.

Wzrost wartości żelaza towarzyszący związanym z pandemią perturbacjom (głównie w Chinach i Brazylii) spowodował, że Rio Tinto nadało najwyższy priorytet długo opóźnianemu projektowi żelaza Simandou w Gwinei, przyspieszając jego realizację. Koncern zdynamizował również proces poszerzania bazy surowcowej kopalni Winu w Zachodniej Australii, w sposób umożliwiający większe wydobycie złota i miedzi od 2023 roku.

W odpowiedzi na chińską „ekspansję surowcową” stymulowaną programem dotacji dla poszukiwania, rozpoznawania i wydobycia surowców oraz ich eksportu, Amerykańska Izba Reprezentantów, przy współpracy z Pentagonem uruchomiła zespoły robocze, których zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań prowadzących do szybkiego zwiększenia krajowej produkcji surowców krytycznych oraz strategicznych dla rozwoju USA.

Inwestycje w zagospodarowanie i wydobycie surowców naturalnych we własnym kraju Amerykanie postrzegają jako działania prowadzące do wzrosty niezależności surowcowej oraz kreujące nowe miejsca pracy, niezbędne do odbudowy rynku pracy USA zniszczonego pandemią COVID-19.

Informacje medialne dotyczące aktywności największych koncernów górniczych globu w kolejnym tygodniu pandemii COVID-19 wskazują na elastyczną i szybką zmianę strategii inwestycyjnej, poprzez przekierowanie kapitału inwestycyjnego w kierunku: złota, srebra, miedzi, żelaza, niklu i innych surowców. Giganci górniczy potrzebowali zaledwie kilku miesięcy, żeby ocenić zmianę warunków rynkowych poszczególnych surowców, odpowiednio przemodelować portfel inwestycyjny i zdywersyfikować działalność w sposób gwarantujący ich trwały, zrównoważony rozwój.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych świata.

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Wsparcie służby zdrowia i społeczności lokalnych. 30 lipca BHP Billiton poinformowało, że zainwestuje 764 000 dolarów w nowy obiekt Puntukurnu Aboriginal Medical Service (PAMS) przy szpitalu Newman Hospital.
Dzięki nowej placówce ludzie będą mieli dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu, aptek, specjalistów od chorób przewlekłych, dietetyka, pielęgniarek dziecięcych, logopedów i terapeutów zajęciowych. Nowy ośrodek wesprze rejon w walce z pandemią COVID-19.
Komunikat o wysokości zysków Anglo w I półroczu 2020 r. 30 lipca portal mining.com poinformował, że zysk Anglo American w pierwszej połowie 2020 roku spadł o 39% z powodu blokady COVID-19.

Górniczy gigant wykazał zysk bazowy przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (EBITDA) w wysokości 3,4 miliarda USD, przekraczając o ponad 10% szacowany przez analityków zysk na poziomie 3 miliardów USD.

Komunikat o wysokiej dywidendzie Rio Tinto. 30 lipca portal australiamining.com poinformował za władzami Rio Tinto, że firma wypłaci dywidendę w wysokości 1,55 USD na akcję (łącznie 2,5 mld USD), mimo że jej zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji (EBITDA) spadł w tym półroczu o 6 %. Dywidenda będzie tym samym o 3% wyższa, w porównaniu z pierwszą połową 2019 r.

Analityk UBS, Glyn Lawcock, powiedział, że Rio Tinto osiągnęło solidny wynik w trudnych czasach, a jego dywidenda stanowiła 53% wypłatę, zgodnie ze średnią z trzech lat.

Ogłoszenie wyników produkcyjnych i finansowych Glencore za I półrocze 2020 r. 31 lipca portal mining.com poinformował, że produkcja miedzi Glencore spadła o 11% w pierwszym półroczu zaś produkcja kobaltu o 1/3.

Jednocześnie władze Glencore poinformowały o dobrej kondycji finansowej spółki.

„Nasze kadry stanęły na wysokości zadania, zapewniając solidne antycykliczne zyski” – powiedział prezes Glencore, Ivan Glasenberg.

„Bardzo dobre wyniki w pierwszym półroczu pozwalają nam teraz podnieść oczekiwania dotyczące EBIT za cały rok 2020 do 2,2-3,2 mld USD”.

Firma poinformowała, że produkcja miedzi wyniosła w I półroczu 588 100 ton i była o 11% niższa względem produkcji w I półroczu 2019 r., głównie ze względu na tryb konserwacji w kopalni Mutanda w DRK. Wpływ na spadek produkcji miedzi miały także ograniczenia wydobycia w Peru.

Produkcja kobaltu spadła o 33% do 14 300 ton w I półroczu 2020, ale firma utrzymała całoroczne prognozy na średnim poziomie 28 000 ton.

Produkcja cynku Glencore wyniosła 550 100 ton, tyle samo co w I półroczu 2019 r., głównie za sprawą poprawy wydajności kanadyjskich kopalń Glencore.

Produkcja niklu wyniosła 55200 ton, podobnie jak w I półroczu 2019 r., co odzwierciedla mocny okres działalności kopalni Murrin w Australii Zachodniej.

Produkcja węgla w wysokości 58,1 mln ton była o 10,1 mln ton (15%) niższa niż w I półroczu 2019 r., głównie w wyniku blokad związanych z COVID-19 w Kolumbii.

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Współpraca sektorów.
Rząd odrzuca propozycję prywatyzacji Codelco.
29 lipca portal mining.com poinformował, że Rząd Chile odrzucił propozycję prywatyzacji Codelco, która miała się przyczynić do poprawy sytuacji finansowej koncernu, nadszarpniętej efektami pandemii COVID19.

Chilijski rząd wykluczył możliwość prywatyzacji państwowego giganta górniczego Codelco, największego na świecie producenta miedzi. Plan sprzedaży koncernu, przedstawiony w wewnętrznej notatce skierowanej do członków partii Niezależna Unia Demokratyczna (UDI), wywołał krytykę zarówno ze strony przedstawicieli sektora, jak i pracowników związkowych.

„Codelco to najważniejsza firma w Chile generująca największe wpływy do budżetu oraz duma kraju” – oznajmił w komunikacie skierowanym do mediów Manuel Viera, prezes chilijskiej izby górniczej .

Federacja Pracowników Miedziowych (FTC), zrzeszająca związki Codelco, zagroziła strajkiem w kraju, jeśli rząd zdecyduje się rozważyć pomysł sprzedaży firmy.

To nie pierwszy raz, kiedy Codelco stanęło przed próbami prywatyzacji. W trakcie swojej pierwszej kadencji (2010-2014) prezes Sebastián Piñera powiedział, że przejęcie firmy przez prywatny kapitał jest  konieczne, aby zwiększyć jej efektywność i konkurencyjność.

Zwrócił wówczas uwagę, że koszty operacyjne państwowego producenta miedzi stanowią prawie 47% jego całkowitych kosztów, podczas gdy koszty operacyjne kopalni miedzi Escondida należącej do BHP stanowiły około 19% całkowitych wydatków w tamtym czasie.

Wsparcie dla lokalnych szpitali.
Codelco zwiększa produkcję miedzi w pierwszym półroczu 2020 r., mimo pandemii COVID-19.
31 licpa portal mining.com poinformował, Codelco zwiększyło produkcję miedzi o 4,7% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r., mimo trudności i ograniczeń wywołanych pandemia COVID-19.

Jak informują władze spółki, firma odnotowała w pierwszym półroczu zyski na poziomie 380 mln USD, co oznacza 20% wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. „Wczesne działania podjęte przez firmę w celu ochrony zdrowia pracowników pozwoliły nam zachować ciągłość operacyjną” – podała firma w oświadczeniu.

Opóźnienia w sprzedaży aktywów górniczych Vale. 28 lipca portal mining.com poinformował o opóźnieniach w sprzedaży kopalni niklu i kobaltu, których współwłaścicielem jest Vale, z powodu ograniczeń związanych pandemii COVID-19.

New Century Resources i Vale celowo opóźniły o 45 dni termin zamknięcia sprzedaży brazylijskich zakładów wydobywczych niklu i kobaltu na wyspie Nowej Kaledonii na Pacyfiku.

Nieoficjalnie się mówi o ponownej analizie zasadności sprzedaży kopalni, w dobie rosnących cen niklu i kobaltu, stymulowanych przez ograniczenie wydobycia tych surowców na świecie.

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców:
Zmniejszony popyt na złoto. 31 lipca portal mining-technology.com poinformował, że Światowa Rada Złota (ang.: World Gold Council), organizacja zajmująca się rozwojem rynku przemysłu złota podała, że popyt na złoto spadł o 6% rok do roku do 2076 ton w pierwszej połowie tego roku. Według rady, główny wpływ na popyt i produkcję miało międzynarodowe rozprzestrzenienie się epidemii COVID-19, która poważnie zmniejszyła popyt
konsumentów na ten metal szlachetny

 

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP BILLIOTN:
https://www.bhp.com/community/community-news/2020/07/big-focus-on-health/

ANGLO AMERICAN:
https://www.reuters.com/article/anglo-amercn-results/anglo-americans-first-half-profit-slumps-39-on-covid-19-lockdowns-idUSASN000A1Q

RIO TINTO:
https://www.australianmining.com.au/news/rio-tinto-declares-no-project-cancellations-amid-covid-19/

GLENCORE:
https://www.mining.com/glencores-strong-h1-results-boosted-by-oil-trading/

CODELCO:
https://www.mining.com/chile-chamber-of-mines-unions-reject-codelcos-privatization/
https://www.mining.com/codelco-boosts-copper-output-despite-pandemic/

VALE:
https://www.mining.com/new-century-vale-delay-nickel-mine-deal/

Inne:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.mining.com/gold-price-rally-helped-by-fundamental-shift-in-asset-allocation/
https://www.mining.com/us-moves-to-boost-domestic-production-of-strategic-minerals/
https://www.mining.com/us-mint-sets-limits-on-gold-silver-coins-sales/
https://www.mining.com/rio-tintos-winu-copper-project-just-got-bigger/
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.