Raport nr 22

JSW Innowacje

17 sierpnia 2020

Przegląd informacji z 10-16.08.2020 roku. Miniony tydzień przyniósł kolejne informacje o dalszym wpływie koronawirusa na funkcjonowanie gospodarek świata w tym globalnych firm wydobywczych. Wg internetowych źródeł informacji działania firm wydobywczych były skoncentrowane głównie na walce ze wzrostem niepokojów społeczności w związku z obawą o dalsze ograniczenia wywołane pandemią oraz jej wpływie na codzienne funkcjonowanie zarówno w pracy jak i w domu w otoczeniu rodziny. Obawy związane z utratą pracy, nie przestrzeganiem restrykcji sanitarnych przez część społeczeństwa zwiększającymi ryzyko zakażenia, ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się, itd. wpływają w znacznym stopniu na zdrowie psychiczne obywateli. Największe firmy wydobywcze informują o pracach oraz wdrażaniu różnego rodzaju nowych inicjatyw zmierzających do poprawy zdrowia psychicznego obywateli w obliczu panującej pandemii. W zakresie prowadzonej działalności wydobywczej, Glencore poinformował, iż tymczasowo wstrzyma wydobycie w swoich zakładach górniczych w stanach NSW oraz Queensland w Australii, aby dostosować wielkość produkcji do zapotrzebowania na rynku w obliczu panującej pandemii COVID-19. Globalny rynek węgla walczy ze skutkami pandemii COVID-19, która ograniczyła popyt na węgiel używany do produkcji stali w takich krajach, jak Chiny i Indie. Codelco natomiast zamierza wznawiać działalność swoich kopalń od tego tygodnia oraz kontynuować projekty po przestojach związanych z pandemią koronawirusa. W Peru ponad 300 pracowników w kopalni La Arena firmy Pan American Silver w regionie La Libertad porzuciło pracę, aby zaprotestować przeciwko rosnącej liczbie przypadków COVID-19 w kopalni i braku testów.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych świata:

  • BHP
  • GLENCORE

Tygodniową analizę uzupełnia opis działań podjętych przez Codelco oraz Vale, a także rządy wybranych państw., które z każdym tygodniem coraz wyraźniej zaczynają komunikować kluczową role górnictwa i przemysłu w procesie odbudowy gospodarek.

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Budowanie świadomych i odpowiedzialnych społeczności 13 sierpnia  koncern na swoim portalu poinformował, iż Fundacja BHP wspiera dwie nowe inicjatywy, które mają umożliwić osobom izolowanym społecznie utrzymywanie więzi społecznych i stymulować świadomość w zakresie wpływu COVID-19 na zdrowie psychiczne.

Inicjatywy, kierowane przez Australijski Czerwony Krzyż i Centrum Matilda na Uniwersytecie w Sydney,  zajmują się pandemią w dwóch obszarach: wspierając odbudowę zdrowia psychicznego jednostek i społeczności lokalnych w terenie oraz gromadząc ekspertów, skoncentrowanych na kreowaniu pomysłów walki z COVID-19, w zakresie długoterminowego zdrowia psychicznego społeczeństwa.

„Niepewność co do daty zakończenia pandemii jest trudna dla ludzi. Nasz styl życia został zmuszony do szybkich zmian ”- mówi prezes Czerwonego Krzyża Judy Slatyer.

„Rozszerzone wsparcie Fundacji BHP zapewnia Czerwonemu Krzyżowi możliwości technologiczne i infrastrukturę do konsekwentnego zarządzania programem walki z COVID-19 w całym kraju, zatrudniania potrzebnych zasobów i ekspertów oraz budowania potencjału wolontariuszy”.

Czerwony Krzyż obsługuje już szereg osób dotkniętych COVID-19. Należą do nich starsi Australijczycy mieszkający samotnie, osoby doświadczające bezdomności i bezrobocia, nowe matki, grupy z już ograniczonymi kontaktami społecznymi oraz osoby dotknięte niedawnymi pożarami buszu i suszami.

Rośnie również zapotrzebowanie ze strony pracowników, którzy niedawno zostali zwolnieni z pracy,  pracowników pierwszej linii, którzy są społecznie izolowani od rodziny i przyjaciół, oraz tych, którzy stają się izolowani społecznie z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się lub zakłóceń gospodarczych.

„To wsparcie oznacza, że możemy zaspokajać najpilniejsze potrzeby ludzi, a także budować odporność, aby pomóc jednostkom i społecznościom lepiej radzić sobie z ciągłymi skutkami COVID-19, innymi pandemiami i przyszłymi sytuacjami kryzysowymi” – mówi Slatyer.

Centrum Matilda na Uniwersytecie w Sydney gromadzi czołowych światowych naukowców, klinicystów, ludzi z doświadczeniem i społeczność, aby dzielić się umiejętnościami, danymi i nowymi technologiami oraz wypróbowywać innowacyjne programy zapobiegania i leczenia zaburzeń psychicznych i związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.

Niezależny think tank ds. Reagowania na choroby psychiczne COVID-19 zbada nowe kierunki i modele dotyczące zdrowia psychicznego.

Dyrektor Matilda Center profesor Maree Teesson mówi, że wszechobecne skutki COVID-19 mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie psychiczne teraz i w przyszłości.

Działania stowarzyszeń branżowych BHP 13 sierpnia agencja Reuters poinformowała, iż Australasian Center for Corporate Responsibility (ACCR) wezwał BHP do przeglądu prac swoich stowarzyszeń branżowych w związku z podejmowanymi działaniami stymulującymi gospodarkę w odpowiedzi na koronawirusa COVID-19 oraz w jaki sposób odnosi się to do ich zobowiązań klimatycznych w Paryżu.

BHP, które opuściło World Coal Association w 2018 roku, poinformowało, że będzie co roku publikować listę członków stowarzyszeń branżowych oraz że będzie ujawniać w czasie rzeczywistym, jeśli którekolwiek ze stowarzyszeń naruszy globalne standardy polityki klimatycznej.

Glencore zmniejsza produkcję węgla w Australii w obliczu spowolnienia gospodarczego 11 sierpnia portal Australian Mining poinformował, że koncern Glencore tymczasowo wstrzyma wydobycie w swoich zakładach górniczych w stanach NSW oraz Queensland w Australii, aby dostosować wielkość produkcji do zapotrzebowania na rynku w obliczu panującej pandemii COVID-19.

Szereg operacji Glencore w NSW oraz operacje w Collinsville i Newlands w Queensland zostanie wstrzymanych. Firma podała, że planowane przestoje zbiegają się z wrześniowymi wakacjami szkolnymi i pracownicy będą musieli w tym czasie skorzystać z urlopu. Glencore stwierdził w swojej aktualizacji z pierwszej połowy 2020 r., że globalne zapotrzebowanie na węgiel energetyczny spadł o 8,5% rok do roku w pierwszej połowie 2020 r.

„Działania te umożliwią nam dostosowanie poziomu produkcji do popytu na rynku, a jednocześnie zapewnią elastyczność pozwalającą na przyspieszenie, gdy nasze gospodarki będą wychodzić ze skutków COVID-19” – stwierdził Glencore w komunikacie medialnym.

„Koncentrujemy się na podejmowaniu niezbędnych kroków w celu kontynuowania działalności, zarządzania obecną zmiennością rynku i ograniczenia wpływu na naszą siłę roboczą”.

Zmiany, które Glencore wprowadza w swojej działalności, w tym tymczasowe przestoje, są zgodne z działaniami, które firma stosowała w przeszłości, aby reagować na globalne warunki rynkowe. Glencore zatrudnia 18 720 Australijczyków w przemyśle węglowym, miedziowym, cynkowym i niklowym. Firma  prowadzi 10 kopalń węgla w Hunter Valley w Nowej Południowej Walii i pięć w Queensland’s Bowen Basin, dwóch głównych okręgach produkujących węgiel w Australii.

Globalny rynek węgla walczy ze skutkami pandemii COVID-19, która ograniczyła popyt na węgiel używany do produkcji stali w takich krajach, jak Chiny i Indie.

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Ponowne uruchamianie kopalń

Pojawienie się pierwszych informacji o ponownym uruchomieni kopalni Chuquicamata i El Teniente.

10 sierpnia portal Miningmagazine.com poinformował, że Codelco zamierza wznawiać działalność swoich kopalń od tego tygodnia oraz kontynuować projekty po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Załogi mają powrócić do kopalni Chuquicamata operującej w nowym podziemnym oddziale. Zgodnie z raportem Reutera, działalność huty i rafinerii również ma zostać wznowiona. Oddział był zamknięty od 20 czerwca. Codelco planuje ponadto ponowne uruchomienie kopalni El Teniente, w której prace na nowym poziomie zostały zawieszone z powodu pandemii. Oddział był bezczynny od 4 lipca.

Projekt Serra Sul

Informacja o zatwierdzeniu projektu Serra Sul, które celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych.

14 sierpnia portal Globalminingreview.com podał, że Vale poinformowała o zatwierdzeniu przez jej zarząd realizacji projektu Serra Sul 120 w Brazylii.

Projekt Serra Sul 120 polega na zwiększeniu mocy produkcyjnych kopalni S11D o 20 mln t/r, co daje łącznie 120 mln t/r. Szacuje się, że łączne inwestycje wieloletnie projektu wyniosą 1,5 mld USD, a jego uruchomienie planuje się na pierwszą połowę 2024. Projekt obejmuje otwarcie nowych obszarów górniczych, powielenie przenośnika taśmowego na duże odległości, wdrożenie nowych linii technologicznych, rozbudowę powierzchni magazynowych. W związku z przewidywaniami dotyczącymi projektu Serra Sul 120 i opóźnieniami w realizacji projektów w 2020 r. spowodowanymi pandemią COVID-19, Vale poinformowała, że w odpowiednim czasie zrewiduje i zaktualizuje wytyczne inwestycyjne na 2021 r., które obecnie wynoszą 5 mld USD oraz na okres 2022 – 2024, średnio 4,5 mld USD.

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców:
Plan przemysłu surowcowego 14 sierpnia portal mining-technology.com poinformował, że Rada Zasobów Queensland (ang.: The Queensland Resources Council – QRC) przedstawiła rządowi nowy plan przemysłu surowcowego dla naprawy gospodarczej po skutkach spowodowanych pandemią COVID-19, który pomoże utrzymać w pracy i przywróci do zatrudnienia mieszkańców stanu Queensland. Dyrektor generalny QRC, Ian Macfarlane, powiedział, że branża planuje współpracować z rządem, aby wykorzystać możliwości nowych inwestycji i nowych miejsc pracy w całym stanie.
Dążenie rządu Peru do ponownego otwarcia gospodarki mimo rosnącej liczby zarażonych COVID-19 13 sierpnia portal World Socialist Web Site, opublikował informację, iż ponad 300 pracowników w kopalni La Arena firmy Pan American Silver w regionie La Libertad porzuciło pracę, aby zaprotestować przeciwko rosnącej liczbie przypadków COVID-19 w kopalni i braku testów. Zgodnie z oświadczeniem FNTMMSP, krajowego związku pracowników górnictwa i hutnictwa, pracownicy obawiają się, że mogą przenieść chorobę na swoje rodziny. Ludność Tambo Valley zainicjowała protesty sprzeciwiające się reaktywacji projektu miedziowego Tia Maria firmy Southern Copper w południowym regionie Arequipy z obawy przed dalszymi infekcjami i obawami o skażenie toksycznymi odpadami. Organizacje społeczne i społeczności lokalne potępiły „nadmierną obecność” ciężarówek przewożących minerały dla firmy górniczej Las Bambas, w regionie Apurimac, który narażał pracowników i społeczności na COVID-19.

 

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP:
https://www.bhp.com/media-and-insights/news/
https://www.bhp.com/community/community-news/2020/08/building-resilient-communities/
https://www.reuters.com/article/australia-mining-indigenous/shareholders-seek-bhp-moratoriumon-australian-cultural-site-damage-idUSL8N2FF1I3

GLENCORE:
https://www.australianmining.com.au/news/glencore-to-cut-australian-coal-production-as-globalmarket-plunges/

CODELCO:
https://www.miningmagazine.com/life-cycle-end-of-life-management/news/1392751/codelcorestarting-operations

VALE:
https://www.globalminingreview.com/mining/14082020/vale-informs-on-serra-sul-120-project/

Inne:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/

 

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.