Raport nr 24

JSW Innowacje

31 sierpnia 2020

Przegląd informacji z 24.08-30.08.2020 roku. Największe kraje świata w dobie pandemii COVID-19 zmuszone są podejmować decyzje mające na celu ochronę rodzimych gospodarek. Reakcje te mają coraz szarsze – globalne znaczenie, zaś interwencjonizm rządów coraz częściej przekracza granice państw, przybierając rozmiary wojny gospodarczej. Obszar energetyki staje się głównym frontem rywalizacji globalnych mocarstw, szukających efektywnej drogi odbudowy gospodarek.

Węgiel

W minionym tygodniu Chiny wprowadziły ograniczenia importu węgla energetycznego z Indii i innych krajów Azji Południowej doprowadzając do gwałtownego spadku popytu oraz cen surowca. Indie, w odpowiedzi na działania Chin, zapowiedziały ograniczenie importu węgla w następnych latach oraz rozwój konwencjonalnego sektora produkcji energii. Modernizacja istniejących i budowa nowych bloków węglowych ma przyczynić się do spadku kosztów produkcji energii w Indiach oraz ochronić krajowy przemysł i miejsca pracy. Minister górnictwa Indii – Nagaraju twierdzi, że rozwoju energetyki węglowej w jego kraju potrwa przez kolejne 3 dekady. Na wieść o pro-węglowych planach Indii Sekretarz Generalny ONZ – Antonio Guterres oznajmił, iż Indie muszą zrezygnować ze swoich planów inwestycji w górnictwo i energetykę węglową. Oczywistym jest, że starania UE dot. zmniejszenia globalnych emisji okażą się nieskuteczne wobec przyszłych inwestycji w energetykę węglową dwóch najbardziej ludnych krajów świata. Indie tylko w tym roku planują budowę 41 nowych kopalni odkrywkowych węgla, zaś w perspektywie kilku lat zapowiadają podwojenie krajowego wydobycia surowca i całkowite uniezależnienie od jego importu. Pandemia COVID-19 wykreowała nowy obszar rywalizacji gospodarczej miedzy Chinami i Indiami (energetyka konwencjonalna i górnictwo węgla). Jak zauważają analitycy rynku chińskiego, Państwo Środka wchodzi w erę nowego boom’u węglowego kreując swoje przewagi globalne. Rząd Chin w minionym miesiącu uruchomił pakiet tanich kredytów na rozwój i rozbudowę energetyki konwencjonalnej. Chiny są przekonane, że dostęp do taniej energii pozwoli im skutecznie konkurować z największymi mocarstwami świata i przyczyni się do szybkiej odbudowy gospodarki nadszarpniętej skutkami pandemii COVID-19. Chiny już na początku tego roku podjęły decyzję o rozpoczęciu budowy nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy przekraczającej 226 GW. To więcej niż produkują wszystkie elektrownie węglowe w krajach UE. Tylko 6 krajów świata planuje dzisiaj budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy blisko 600 GW, zaś w fazie budowy, na całym świecie jest obecnie ponad 1400 nowych elektrowni węglowych. Globalne zapotrzebowanie na węgiel oraz jego produkcja i konsumpcja, wedle wszelkich szacunków, będą rosły w najbliższych latach.

 

Metale (miedź, żelazo)

Poza rynkiem węgla, kluczowym obszarem „nowej wojny surowcowej” wywołanej pandemią COVID-19 wydaje się być górnictwo i hutnictwo miedzi oraz żelaza. Przerwane łańcuch dostaw oraz wstrzymane wydobycie i przetwórstwo tych dwóch strategicznych metali zmusiły kraje i koncerny do refleksji nad zabezpieczeniem dostępu do surowców. Wsparcie regulacyjne i finansowe rządów największych państw świata otrzymał sektor hutniczy obu metali, zaś największe koncerny górnicze zdywersyfikowały swoją działalność poszukiwawczo-rozpoznawczą w kierunku złóż tych surowców. Zarówno ceny miedzi jak i żelaza są najwyższe od ponad dwóch lat.

Szacuje się, że światowa produkcja spadła w tym roku (dane z 28 sierpnia) o 7%.

Analitycy zauważają zgodnie, że trend spadku cen węgla koksowego dobiega końca, a surowiec zaczyna podążać drogą żelaza, dając początek „odbiciu” i koniunkturze.

Wyjątek od globalnej reguły zdaje się stanowić UE, która nie poczyniła żadnych starań odciążających sektor wydobycia, przetwórstwa i wykorzystania węgla (także koksowego) oraz miedzi i żelaza, zwiększając swoje uzależnienie od importu surowców i produktów (w tym stali), bez których transformacja energetyczna Starego Kontynentu będzie nieosiągalna.

Obecne dynamiczne zmiany strategii państw w obszarach energetyki i górnictwa, z całą pewnością przemodelują rynek i globalne priorytety gospodarcze oraz handlowe, kreując nowych liderów, zwycięzców i przegranych.

Globalne zainteresowanie zagospodarowaniem nowych złóż i zwiększeniem wydobycia surowców zaowocowało pobudzeniem sektora usług górniczych (w tym EPCM). Perenti – australijski koncern świadczący usługi górnicze odnotował rekordowe przychody w wysokości 2,04 mld USD, co oznacza wzrost o 3,8% w stosunku do wyniku z 2019 r. Australijskie Biuro Statystyczne opublikowało dane za pierwsze półrocze, które wskazują na wzrost inwestycji w poszukiwanie i rozpoznawanie nowych złóż o blisko 12% (rok do roku, na koniec czerwca)

 

Złoto

Złoto stabilizowało swoją pozycję powyżej wieloletniego rekordu z 2011 r. pobitego pod koniec lipca 2020 r. i obecnie utrzymuje się na poziomie 1920+ USD/uncję,

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych i państw świata.

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Wezwanie władz BHP przez związki zawodowe z Australii, Kanady, Chile, Kolumbii i Peru do poszanowania życia i zdrowia ludzi w okresie COVID-19 27 sierpnia międzynarodowe stowarzyszenie związków zawodowych BHP Billiton (IndustriALL’s BHP network) za pośrednictwem portalu www.industriall-union.org wyraziło swoje niezadowolenie z powodu działań władz BHP w okresie pandemii COVID-19.

Przedstawiciele związków z Australii, Kanady, Chile, Kolumbii i Peru, którzy wzięli udział w debacie internetowej oraz Dyrektor generalny IndustriALL – Glen Mpufane poinformowali, że BHP Billiton dezinformuje ws. rzekomego braku ofiar śmiertelnych COVID-19 w kopalniach BHP w Ameryce Południowej. Związki zarzuciły zarządowi koncernu dysproporcję działań chroniących pracowników w Australii i Kanadzie względem braku stosownych działań chroniących pracowników z Ameryki Południowej.

Wsparcie służby zdrowia i lokalnych społeczności. 25 sierpnia Anglo American ogłosił swoje zaangażowanie w kampanię zdrowotną „Szczepionka to Ty” zapewniającą bezpłatną opiekę w Torata.

Anglo American Quellaveco wraz z Geresa, gminą Mariscal Nieto i gminą Torata podjęli działania w ramach „Koalicji Zdrowia Moquegua”. Pierwszy dzień Akcji Zdrowotnej „Szczepionka to Ty” został pomyślnie przeprowadzony w dzielnicy Torata. Ponad 200 osób trafiło do placówek IE José Carlos Mariategui, gdzie przeprowadzono badania lekarskie, szybkie testy na obecność Covid-19 oraz zaopatrzone je w niezbędne leki. Kampania ma pomóc zapobiegać i kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa wśród ludności lokalnej.

Wsparcie lokalnych społeczności i służby zdrowia. 27 sierpnia koncern Anglo American za pośrednictwem swojego portalu branżowego poinformował, że Anglo American Platinum podarował nowo wyposażony 10-łóżkowy oddział intensywnej terapii szpitalowi Gweru Provincial Hospital w pobliżu kopalni Unki w Zimbabwe, w ramach starań na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu COVID-19 na lokalne społeczności.

Darowizna obejmuje wentylatory, łóżka OIOM, sprzęt i instalację tlenową, środki ochrony indywidualnej, monitory wieloparametrowe oraz inny sprzęt medyczny.

Informacja o wyjściu Glencore z projektu górniczego MCM w Zambii. 27 sierpnia portal mining-tecnology.com poinformował, że Glencore prawdopodobnie pozbył się całości swoich udziałów w Kopalni Mopani Copper Mines (MCM) w Zambii. Konflikt na linii Rząd Zambii-Glencore narastał od pierwszych tygodni pandemii COVID-19. Koncern górniczy, w związku z rządowymi ograniczeniami chciał się wycofać z inwestycji, na co nie zgadzały się władze Zambii.

 

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP BILLIOTN:
http://www.industriall-union.org/unions-call-on-bhp-to-respect-health-and-safety

ANGLO AMERICAN:
https://www.angloamericanplatinum.com/media/press-releases/2020/27-08-2020
https://peru.angloamerican.com/es-ES/medios/noticias/2020/2020-08-24

GLENCORE:
https://www.mining-technology.com/news/glencore-reportedly-sell-entire-stake-mcm/

INNE:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.mining-journal.com/bulks/news/1393858/metallurgical-coal-starts-to-follow-iron-ore-up
https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3094098/chinas-coronavirus-recovery-drives-boom-coal-plants-casting
https://www.mining-technology.com/uncategorised/coronavirus-company-news-summary-perenti-posts-increase-in-revenue-in-fy-2020-de-beers-reduces-price-of-diamonds/
http://www.mining-journal.com/leader-interviews/news/1394055/covid-19-to-cut-copper-production-7
https://www.miningweekly.com/article/exploration-on-the-rise-in-australia-2020-08-31
https://economictimes.indiatimes.com/industry/indl-goods/svs/metals-mining/india-plans-deep-cut-in-thermal-coal-imports-in-coming-years-coal-ministry-official/articleshow/77745674.cms

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.