Raport nr 25

JSW Innowacje

7 września 2020

Przegląd informacji z 31.08-06.09.2020 roku. W minionym tygodniu zauważalna była wzmożona aktywność rządów największych górniczych krajów świata, których przedstawiciele prześcigali się w prezentacjach programów wsparcia sektora wydobywczego. Władze państw wszystkich kontynentów globu, poza Europą, zgodnie twierdzą, że górnictwo odegra kluczową rolę w procesie odbudowy gospodarek, zaś jego konkurencyjność oraz dostęp do rynków zadecydują o sile gospodarek narodowych.

Turcja

Turcja zdecydowała się na przedłużenie o dwa miesiące zakazu zwolnień. Nowa ustawa ma chronić obywateli oraz kluczowe sektory przed destrukcyjnym wpływem pandemii.

 

Australia

Premier Australii – Scott Morrison ogłosił zniesienie ograniczeń produkcyjnych w niemal wszystkich rejonach Australii, zaś Rząd Australii Zachodniej otworzył METS Digital Mining Export Hub w Port Hedland optymalizujący zdolności i logistykę eksportu krajowego. Minister Górnictwa Australii – Bill Johnston powiedział, że centrum eksportowe będzie miało kluczowe znaczenie dla wspierania odbudowy gospodarki nadszarpniętej pandemią COVID-19.

 

Nigeria

Minister górnictwa Nigerii Olamilekan Adegbite ogłosił plan dywersyfikacji działalności górniczej kraju, który zakłada, że do roku 2023 w Nigerii będzie funkcjonować 50 kopalń. Plan ma na celu zmniejszenie zależności Nigerii od produkcji jednego surowca – ropy naftowej, przy jednoczesnym wykorzystaniu kompetencji górniczych i potencjału surowcowego kraju. Jak podkreślił Adegbite na szczególne wsparcie rządu liczyć będą mogły koncerny zainteresowane wydobyciem złota, które stanowi naturalne zabezpieczenie cen ropy w czasach dekoniunktury. Plan Adegbite zakłada zwiększenie udziału górnictwa w PKB Nigerii 10-krotnie w ciągu najbliższych 5 lat, co ma zniwelować straty wyrządzone przez pandemię COVID-19.

 

Brazylia

Krajowy organ nadzoru górniczego Brazylii – ANM ogłosił, że wkrótce zreformuje prawo górnicze, w sposób ułatwiający pozyskiwanie finansowania dla projektów wydobywczych. Jak podkreślają władze Brazylii, górnictwo będzie miało fundamentalne znaczenie w procesie odbudowy Brazylii po pandemii COVID-19.

Tym samym ww. kraje dołączyły do Chin, Indii, Indonezji, Chile i Kanady, które oparły swój plan odbudowy gospodarek na górnictwie.

 

Chiny

Efekty działań chińskiego rządu wspierające rodzimy przemysł i górnictwo, już w II kw. 2020 roku wyprowadziły Chiny z kryzysu wywołanego COVID-19 plasując Państwo Środka na „pole position” w wyścigu o tytuł lidera światowej gospodarki.

 

Indie

Indie, które kilka miesięcy temu podjęły działania wspierające sektor wydobywczy, a w ostatnich tygodniach ogłosiły ograniczenie importu węgla i rozwój energetyki konwencjonalnej, świętują sukces, jakim niewątpliwie jest pierwszy wzrost dostaw surowca od lutego, zaraportowany przez Coal India Ltd. 1 września (wyniki za sierpień: 9,3% wzrost względem sierpnia 2019).

Kolejne miesiące pandemii COVID-19 pozwalają wysnuć następujące, kluczowe dla geopolitycznego układu świata i górnictwa wnioski:

  • Rola rządów państw w procesie (1) blokady gospodarek, a następnie (2) wsparcia branży wydobywczej i przemysłu miała znaczący wpływ na kondycję koncernów w poszczególnych krajach, istotnie oddziałując na wzrost lub utratę konkurencyjności krajowych czempionów na globalnych rynkach;
  • Sprawność działania rządów oraz trafność decyzji znacząco istotniej oddziaływała na sektor, aniżeli aktywność zarządów koncernów;
  • Pandemia COVID-19 obnażyła słabości i ujawniła siłę rządów państw, rejonów oraz gospodarczych wizji świata, definiując liderów Nowego Gospodarczego Ładu, którzy zdecydowali się postawić na pragmatyzm gospodarczy i ekonomię, odrzucając europejską propozycji zielonej alternatywy.

Wrześniowy panel Mines & Money zaznaczył rosnącą rolę działalności junior mining, w dobie pandemii COVID-19 rysując dobrą krótko- i średnio-okresową perspektywę rozwoju rynku poszukiwania i rozpoznawania złóż. Zdaniem ekspertów zaangażowanych w analizę sektora, niepewność gospodarcza oraz łańcuchów dostaw, a także słabnący dolar zachęcają kapitał do inwestycji w junior mining.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych.

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Dywersyfikacja działalności. Inwestycja w wiercenia poszukiwawczo- rozpoznawcze na złożu miedzi i srebra w Kanadzie. 2 września portal mining-technology.com poinformował, że Rio Tinto rozpoczęło wiercenia mające na celu rozpoznanie złóż miedzi i srebra Janice Lake w Kanadzie. Działania są efektem planu dywersyfikacji działalności koncernu, który zredefiniował priorytety Rio Tinto. Wzrost wartości miedzi oraz srebra spowodowany w dużej mierze ograniczeniami wywołanymi przez COVID-19, a także kilkuletnia perspektywa walki z pandemią, zachęciły koncern do inwestycji w złoża tych surowców.
Spór związków zawodowych i zarządu Codelco, wywołany komunikatem o redukcji zatrudnienia i płac. 4 września Reuters poinformował o rosnącym napięciu między stroną społeczną a zarządem Codelco. Związki zawodowe, po tym jak koncern ogłosił konieczność redukcji zatrudnienia oraz płac, zapowiedziały bezkompromisową walkę o swoje posady.
Postępowanie prokuratorskie przeciw władzom VALE. 3 września Reuters poinformował, że prokuratorzy federalni w brazylijskim stanie Minas Gerais zażądali wydania nakazu sądowego usunięcia zarządu i kadr menadżerskich VALE, które oskarżone są o nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa. Zdaniem prokuratury VALE wykształciło „wewnętrzną kulturę zarządzania”, która uniemożliwia rozpoznanie zagrożeń bezpieczeństwa. Wniosek prokuratury został zatwierdzony przez sąd powodując momentalny spadek notowań koncernu o 3,5%.

 

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

RIO TINTO:
https://www.mining-technology.com/news/rio-tinto-starts-drilling-janice-lake-canada/

VALE:
https://www.reuters.com/article/us-vale-sa-injunction/brazil-prosecutors-ask-court-to-remove-vale-managers-over-safety-concerns-idUSKBN25U0DF

CODELCO:
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-chile-codelco/workers-at-chiles-codelco-threaten-action-in-job-conditions-row-idUSKBN25V2N3

INNE:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.reuters.com/article/turkey-economy-unemployment/turkey-extends-layoff-ban-by-two-months-idUSL8N2G10FP
https://www.reuters.com/article/us-nigeria-mining/nigeria-says-can-tap-mineral-wealth-despite-covid-unrest-idUSKBN25T1K4
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-09-01/coal-india-reports-first-rise-in-monthly-shipments-since-feb
https://im-mining.com/2020/09/04/port-hedland-austmine-wa-mets-digital-mining-export-hub-opens/
https://www.miningweekly.com/article/bright-future-ahead-for-junior-miners-says-mines-money-panel-2020-09-04

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.