Raport nr 28

JSW Innowacje

28 września 2020

Przegląd informacji z 21-27.09.2020 roku. W ostatnich tygodniach kwestia odbudowy przemysłu górniczego stała się priorytetem rządów wielu państw świata. Pakiety stymulacyjne wdrażane przez kolejne kraje wskazują, że trend osiągnął charakter globalny, zaś sektor będzie jednym z filarów odbudowy światowej gospodarki. Po pierwszej fazie pandemii (I półrocze 2020 r.), w której docierały do nas informacje o aktywności koncernów górniczych mierzących się z problemem pandemii COVID-19, rolę orędownika sektora przejęły rządy dostrzegające potencjał branży i jej kluczowe znaczenie w kreowaniu wzrostu gospodarczego.

Poprzedni tydzień przyniósł informacje o istotnym ożywieniu w górnictwie, spowodowanym rosnącym zapotrzebowaniem Chin na surowce kopalne. Rząd Australii szacuje, że wartość eksportu surowców osiągnie 256 mld USD w latach 2020-21 oraz 252 mld USD w latach 2021-22. Analitycy nie mają wątpliwości, że australijski eksport napędza gwałtowne ożywienie gospodarcze głównego klienta kraju – Chin. Państwo Środka stymulowane pakietem rządowych programów, po spadku produkcji w pierwszych miesiącach 2020 r., wchodzi w okres trwałego, dynamicznego wzrostu.

Według statystyk opublikowanych przez Departament Górnictwa, Regulacji Przemysłu i Bezpieczeństwa Australii, sektor surowcowy w Australii Zachodniej odnotował rekordową sprzedaż w wysokości 172 mld dolarów australijskich (121 mld USD) w roku obrotowym 2019-20. Sprzedaż rudy żelaza osiągnęła rekordowy poziom 103 miliardów dolarów australijskich (72 mld USD) przy zwiększonej produkcji i „najwyższych cenach surowca od 8 lat”. Także sprzedaż złota wzrosła do rekordowego poziomu prawie 16 miliardów dolarów australijskich (11,2 mld USD), przy średnich cenach ponad 2300 AUD (1620 USD) za uncję. Minister ds. Górnictwa i Ropy Naftowej WA Bill Johnston oznajmił: „Te rekordowe wyniki potwierdzają znaczenie i odporność sektora surowcowego, gdy Zachodnia Australia odzyskuje siły po pandemii COVID-19”.

Wzrostowi notowań miedzi i żelaza towarzyszy wzrost wartości kontraktów „futures” węgla koksowego, do ponad 150 USD/tonę na początku 2021 r. Ponad 40-procentowy wzrost notowań surowca w odniesieniu do cen kontraktowych z 2 połowy 2019 r., wielu ekspertów odczytuje jako odbudowę fazy ożywienia cyklu koniunkturalnego.

Rys. 1. Notowania kontraktów „futures” na australijski węgiel koksowy (wrzesień 2020 – marzec 2021)

Analitycy gospodarczy coraz częściej zauważają, że gwałtowny spadek produkcji spowodowany lockdown’em oraz ograniczeniami COVID-19 przyczynił się do zamknięcia jednego z najdłuższych cykli koniunkturalnych, niejako stymulując recesję i oczyszczając rynki. Jeśli obecne wzrosty nie zostaną zahamowane w skutek rozwoju pandemii, powinny napędzać dalszy rozwój i zapoczątkować trwały wzrost koniunkturalny.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych, które w coraz większym stopniu korzystają z pomocy rządowej.

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Realizacja strategii zwiększania aktywów miedziowych.

Przejęcie projektu miedziowego w północnej Australii.

24 września portal mining.com poinformował, że BHP przejmuje projekt miedziowy na Terytorium Północnej Australii. Działanie wpisuje się w strategię BHP, która zakłada wzrost udziału aktywów miedziowych – surowca niezbędnego dla rozwoju nowych technologii.
Realizacja planu dywersyfikacji działalności w kierunku złóż metali.

Informacja o dobrych wynikach prac poszukiwawczo-rozpoznawczych

22 września portal mining.com poinformował o wynikach wierceń na projekcie  poszukiwawczo-rozpoznawczym Alderan Resources we Frisco/Utah (Rio Tinto). Spółka zależna koncernu – Kennecott rozpoznaje złoże miedź-molibden-złoto w ramach programu zwiększania aktywów metalicznych koncernu.
Realizacja rządowego planu naprawczego Queensland.

Decyzja o dofinansowaniu niekonkurencyjnej rafinerii i huty Glencore.

23 września portal mining.com poinformował, że Glencore zainwestuje 355 mln USD aby przedłużyć żywotność swojej huty miedzi i rafinerii w australijskim regionie Queensland. Decyzja jest następstwem porozumienia z rządem stanowym, który zapewnił wsparcie dla inicjatywy w ramach planu naprawy północnego Queensland. Program ma wspierać odbudowę gospodarki australijskiej nadwyrężonej skutkami pandemii COVID-19. Kwota jaką władze Queensland wesprą Glencore nie została ujawniona. Według koncernu zarówno huta miedzi Mount Isa, jak i rafineria Townsville mają wysokie koszty stałe i przegrywają rywalizację na rynku międzynarodowym.

Wsparcie rządu zapewni utrzymanie 570 miejsc pracy bezpośrednio w hucie i rafinerii oraz ok. 1000 miejsc pracy w firmach okołobranżowych.

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców:
Komunikat o trwającej zapaści sektora w krajach Ameryki Łacińskiej. 24 września portal mining-technoloty.com poinformował o wspólnym komunikacie prezesów firm wydobywczych, którzy ostrzegają przed utrzymującym się wpływem COVID-19 na kopalnie w Ameryce Łacińskiej, pomimo zniesienia większości blokad i malejącej liczby przypadków. Dyrektor generalny Pan American Silver, Michael Steinmann oznajmił, że kraje Ameryki południowej nie zdołają w tym roku
odrobić strat spowodowanych blokadą górnictwa, a produkcja koncernów wydobywczych osiągnie prawdopodobnie ok. 80% zakładanej rocznej produkcji.
Apel władz regionu Odisha do rządu Indii o przełożenie aukcji bloków węglowych, z uwagi na niesprzyjającą koniunkturę węgla energetycznego.

Komunikat o spadku importu węgla.

23 września portal mining-technology.com opublikował komunikat władz indyjskiego stanu Odisha, które zwróciły się do rządu centralnego z prośbą o odroczenie procesu aukcji bloków węglowych o 3 miesiące. Ich zdaniem „Pandemia COVID-19 negatywnie wpłynął na handel węglem, zaś wartość rynkowa węgla znacznie spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem.” Według władz regionalnych obecna sytuacja na rynku węgla energetycznego sprawia, że rząd może nie uzyskać dobrej ceny podczas aukcji.

Portal New Delhi poinformował, że zakłócenia związane z COVID-19 uderzyły w import węgla energetycznego i koksującego w 12 głównych portach Indii. Import spadł o 27,93% do 45,77 mln ton (MT) w okresie kwiecień-sierpień 2020 r., w stosunku do wielkości z roku 2019.

Import węgla energetycznego w tym okresie spadł o 25,42 % do 28,93 MT, zaś węgla koksowego o 31,87 % do 16,84 MT. Wolumeny węgla w 12 głównych portach Indii spadał w sierpniu piąty miesiąc z rzędu (źródło: Indian Ports Association).

Deklaracja Adani Mining Australia o gotowości do realizacji projektu budowy nowej kopalni węgla.

Rola górnictwa w procesie przeciwdziałania skutkom gospodarczym pandemii COVID-19.

Gigant energetyczny Adani Mining Australia oznajmił, że projekt budowy kopalni węgla Carmichael w środkowym Queensland osiągnął pełną dojrzałość, a firma po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych może rozpocząć jego realizację.

Projekt o wartości 16 miliardów dolarów był od początku otoczony kontrowersjami ze względu na kwestie regulacyjne i środowiskowe. Dyrektor generalny Adani Mining David Boshoff dodał, że wobec kryzysu COVID-19 inwestycja okazała się być potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Skutkować ona będzie utworzeniem ponad 1500 nowych miejsc pracy i przyczyni się do aktywacji gospodarczej regionu. „Górnictwo uchroniło gospodarki Queensland i Zachodniej Australii przed najgorszym z niszczycielskich skutków ekonomicznych blokad COVID-19. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej aktywności” – oznajmił Boshoff.

 

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP BILLITON:
https://www.mining.com/bhp-bets-on-copper-project-in-australias-northern-territory/

RIO TINTO:
https://www.mining.com/frisco-drill-results-in-rio-tinto-and-alderan-report/

GLENCORE:
https://www.mining.com/glencore-earmarks-a500m-to-extend-life-of-australian-copper-assets/

INNE:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://economictimes.indiatimes.com/industry/indl-goods/svs/metals-mining/carmichael-project-created-over-1500-jobs-awarded-1-5-bn-aus-dollars-in-contracts-adani-mining/articleshow/78185156.cms
https://economictimes.indiatimes.com/industry/indl-goods/svs/metals-mining/thermal-coking-coal-imports-at-major-ports-dip-28-to-46-mn-tonnes-in-apr-aug-ipa/articleshow/78217139.cms

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.