Raport nr 30

JSW Innowacje

12 października 2020

Przegląd informacji z 05-11.10.2020 roku. Wzrost zakażeń COVID-19 notowany we wszystkich krajach UE potwierdził drugą falę pandemii na Starym Kontynencie. Sektor górniczy, okołogórniczy i hutniczy krajów UE silnie dotknięty dotychczasowymi skutkami kryzysu zmuszony będzie stawić czoło kolejnym trudnościom, których przezwyciężenie bez realnego wsparcia regulacyjnego i finansowego może okazać się zadaniem ponad siły.

Podczas gdy branża górnicza UE samotnie stawia czoła pandemii, największe gospodarki świata wdrażają kolejne mechanizmy wsparcia sektora.

Wielka Brytania zrozumiawszy rolę rodzimego górnictwa w kreowaniu przewag gospodarczych oraz ryzyka jakie niesie uzależnienie od importu surowców, pełna obaw o utratę konkurencyjności i znaczenia krajowych firm wydobywczych na rynku międzynarodowym, zatwierdziła wsparcie dla firm górniczych, przyznając im dodatkową ulgę podatkową w wysokości 5 mln funtów na projekty badawczo-rozwojowe. Jak pokazują dane rządowe, krajowa produkcja górnicza spadła w Wielkiej Brytanii z 11,6 mln ton do 2,6 mln ton między 2014 a 2018 r., Podczas gdy wartość całkowitej krajowej produkcji przemysłowej spadła z 390 mln GBP do 160 mln GBP w tym samym czasie. Ten niebezpieczny trend oraz trudna sytuacja koncernów wydobywczych w okresie pandemii COVID-19 sprawiają, że sektor jest coraz mniej skłonny do wydatkowania środków na badania i rozwój.

Chiny kontynuując batalię o konkurencyjność rodzimego górnictwa wstrzymały zakup australijskiego węgla. Chińskie elektrownie i huty otrzymały polecenie natychmiastowego zaprzestania konsumpcji australijskiego węgla. Zakaz odczytywany jest również jako odpowiedź rządu chińskiego na zakaz eksportu produktów rolnych nałożony przez Australię na największego producenta rolnego Państwa Środka. Chiny zdecydowały się na taki krok pomimo regulacji Światowej Organizacji Handlu (WTO), której członkiem są od 2001 r. Potrzeba ochrony rodzimego górnictwa, konkurencyjności i miejsc pracy w erze pandemii COVID-19 wzięła górę nad regułami dyktowanymi prze międzynarodowe organizacje.

Przepaść między zapotrzebowaniem na miedź oraz planowanym wydobyciem, a także ograniczenia dostaw będące wynikiem pandemii COVID-19 stymulowały wzrost notowań surowca, który od marca zyskał ponad 40%. Trend ten dodatkowo wzmacniany rekordowym poziomem cen złota i srebra miał przełożenie na wycenę największych koncernów górniczych świata, w tym KGHM’u, który według prestiżowego mining.com znalazł się na 4 miejscu rankingu największych wzrostów wartości notując 127,6-procentowy wzrost względem wyceny z pierwszego kwartału 2020 r. Tym samym KGHM znalazł się w rankingu 50 najcenniejszych spółek górniczych świata, na 47 miejscu, z wartością 6,2 mld USD.

Rys. 1. Ranking największych wzrostów wartości wyceny koncernów górniczych (Q3/Q1 2020; mining.com)

Wyżej wspomniany wzrost cen miedzi, a także żelaza oraz przed wszystkim rajd cen złota i srebra sprawiły, że 50 najcenniejszych spółek górniczych świata zwiększyło kapitalizację rynkową o 80,2 miliarda dolarów w 3 kwartale 2020 r. przekraczając granicę 1 000 000 000 000 USD. Wartość „50 najcenniejszych” wzrosła od szczytu pandemii o 330 000 000 USD. Koncerny wydobywające złoto i inne metale szlachetne stanowią obecnie ponad jedną trzecią wartości z pierwszej pięćdziesiątki i przyczynili się do 130-miliardowego (USD) zysków Q3/Q1. Dziewięciu na dziesięciu producentów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w III kwartale, to producenci złota.

Rys. 2. Ranking 50 najcenniejszych spółek górniczych świata (mining.com)

Spośród 50 najcenniejszych spółek górniczych świata, 15 to producenci złota, zaś 7 – producenci miedzi. Wycena koncernów wydobywających złoto stanowi ponad 27% wartości firm sklasyfikowanych w rankingu. Spośród 50 najcenniejszych firm wydobywczych świata 12 to koncerny australijskie, zaś po 6 przypada na Kanadę, Chiny oraz RPA. Blisko połowę wartości wszystkich firm górniczych z rankingu Top 50 stanowią koncerny australijskie i kanadyjskie.

Rys. 3. Udział producentów w rankingu Top 50 (mining.com)

Zła passa Glencore przyczyniła się do spadku koncernu z pierwszej dziesiątki rankingu, po utracie wartości o 14,5 miliarda dolarów w 2020 r. Jednocześnie Glencore znalazł się na szczycie rankingu Mining Technology klasyfikującego koncerny górnicze i metalurgiczne pod względem szacowanego przychodu w 2020 r.

Najnowsze analizy S&P Global Market Intelligence wskazują, że ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19 poskutkowały obniżeniem globalnych budżetów na poszukiwanie i rozpoznawanie surowców w 2020 r. Wstępna analiza budżetów poszukiwawczo-rozpoznawczych (metale nieżelazne) 2500 koncernów górniczych wskazuje, na ograniczenie o 11% rok do roku do 8,7 mld USD z 9,8 mld USD w 2019 r. Jednakże analiza uwzględniająca budżety małych firm i przedsiębiorstw wskazuje na wzrost wydatków na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż metali nieżelaznych. Wykres zmian całkowitego rocznego budżetu na poszukiwania złóż metali nieżelaznych w skali globalnej został przedstawiony poniżej.

Rysunek 1. Wykres zmiany całkowitego rocznego budżetu na poszukiwanie złóż metali nieżelaznych w 2020 r. (S&P Global Market Intelligence).

Warto zauważyć, że dużo większe procentowe spadki notowano już w latach 2009 oraz 2013. Na uwagę zasługuje także odmienne od dotychczasowego zachowanie cen metali. Dotychczasowe zmiany cen metali korelowały w sposób równoległy z rocznymi budżetami. Wg szacunków na 2020 r. ceny wzrosną pomimo spadku budżetów. Zależność taka jest efektem braku istotnych odkryć nowych złóż złota w ostatnich latach oraz rosnących niepokojów gospodarczych skutkujących wzrostem popytu na złoto.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

https://www.mining-technology.com/news/british-miners-receive-5m-in-research-and-development-tax-credits/
https://www.mining.com/web/china-bans-australian-coal-imports-as-political-relations-sour/
https://www.mining-technology.com/features/top-ten-metals-and-mining-companies-in-2020/
https://www.mining.com/top-50-biggest-mining-companies/?fbclid=IwAR3HaOujtw-BKSNppZC4bL6ngbVb1gBJWkr0rlUWGqK8J-k32qCYxIRc71s
https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/news-insights/research/covid-restrictions-push-exploration-budgets-down-11-percent-in-2020

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.