Raport nr 37

JSW Innowacje

30 listopada 2020

Internetowy przegląd informacji z 23-29.11.2020 roku. W minionym tygodniu najwyższy poziom notowań miedzi, od blisko 8 lat oraz najwyższy poziom notowań żelaza, od 7 lat pozytywnie stymulowały notowania największych koncernów górniczych świata. Za akcje Rio Tinto trzeba było zapłacić najwięcej od 2008 roku. Akcje Anglo American były notowane na najwyższym poziomie od 2012 roku, zaś BHP Billiton – znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii COVID-19.

Miedź wzrosła o około 70% od marcowych minimów, spowodowanych kryzysem związanym z pandemią COVID-19. Siła ożywienia produkcji w Chinach i niemal nienasycony apetyt Państwa Środka na import miedzi są fundamentalną podstawą zmiany notowań surowca w 2020 roku. Oczekuje się, że dane gospodarcze i rosnąca produkcja przemysłowa Chin będą stymulować dalszy wzrost notowań miedzi.
Kanadyjska firma Teck Resources ogłosiła wzrost sprzedaży węgla koksowego do Chin. Firma skorzystała na blokadzie australijskiego węgla przez Chińskie porty, w związku z rosnącym napięciem gospodarczym między Australią, a najpotężniejszym państwem Azji. Teck ujawnił wartość kontraktów trzech ostatnich ładunków sprzedanych za cenę od 160 do 165 USD/tonę. Niepewna przyszłość relacji między Canberrą, a Pekinem wpływa na duże wahania kontraktów długoterminowych węgla koksowego.

Rys. 1. Notowania kontraktów futures na australijski węgiel koksowy (Platts)

Źródło: https://www.cmegroup.com/trading/energy/coal/australian-coking-coal-platts-low-volswap.html

Jednocześnie, mimo wzrostu popytu na żelazo, popyt na stal w regionie Azji i Pacyfiku spadł o około 9% w 2020 r., zwiększając nadwyżkę podaży do poziomu niespotykanego od dwóch dekad. Oczekuje się, że zużycie stali w Malezji, na Filipinach, w Tajlandii, Wietnamie i Singapurze, w 2020 roku wyniesie od 73,3 do 75,3 Mt, spadając o 6,2% -8,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Kryzys COVID-19 oraz wywołane przez niego blokady w górnictwie i problemy związane z dostawą surowców spowodowały zmianę polityk surowcowych i handlowych państw całego globu. Ogólna recesja zmusiła największe kraje świata do ochrony własnych interesów, zaś górnictwo stało się jednym z głównych obszarów kreowania przewag konkurencyjnych gospodarek narodowych. Wszystkie te czynniki wywróciły do góry nogami dotychczasowe zasady rządzące globalnym rynkiem surowców, wysyłając do lamusa dotychczasowy porządek i reguły handlu międzynarodowego. Wszystkie znaki na niebie i Ziemi każą twierdzić, że trend ten będzie przybierać na sile, a górnictwo odegra kluczową rolę w nowym wyścigu gospodarczym, promując pragmatyczne, pozbawione ideologizmów podejście do sektora.
Według raportu PwC „Aussie Mine 2020” 50 australijskich firm wydobywczych średniej wielkości (MT50) osiąga lepsze wyniki niż rynek (ogółem), wykazując dużą odporność na zawirowania związane z pandemią COVID-19. Analiza PwC wskazuje, że spółki MT50 notowane na giełdzie ASX, o wartości rynkowej poniżej 5 miliardów dolarów, utrzymały stałe przychody i zyski. MT50 osiągnęły lepsze wyniki niż australijski indeks ASX200.

Cały przemysł wydobywczy zatrudnia w Australii około 250 000 osób, co stanowi 2% australijskiej siły
roboczej, a prognozowany wzrost zatrudnienia w okresie pięciu lat do maja 2024 r. wynosi 6,2%.
Wydatki na prace poszukiwawcze w grupie spółek MT50 wzrosły o 21% w tym roku. Inwestycje
związane z poszukiwaniem złota w Australii odnotowały 17% wzrost do 356 mln USD w porównaniu z
poprzednim kwartałem. Całość inwestycji w projekty greenfield zanotowały na Antypodach 23%
wzrost.

Wśród spółek MT50 znalazło się 8 spółek poszukiwawczych. Wszystkie zaliczyły w ten sposób swój debiut na liście MT50.

Wzrost zaufania inwestorów do projektów poszukiwania i rozpoznawania nowych złóż jest spowodowany rosnącą ceną surowców i prognozowanym rosnącym popytem na metale i metale szlachetne, a także spadkiem zaufania do dolara i innych aktywów giełdowych, które w obliczu kryzysu COVID-19 wykazały swoją słabość.

Analiza PwC wskazuje, że największą grupą w MT50 są spółki górnicze wydobywające złoto (44% MT50).
Ponadto raport zwraca uwagę na stale rosnące wymagania ESG w sektorze górniczym. Presja na transparentne komunikowanie aspektów pozafinansowych firm, takich jak odpowiedzialność środowiskowa i społeczna oraz ład korporacyjny, stale rośnie, wymuszając zorganizowane działania koncernów.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

https://www.mining.com/copper-price-surges-as-demand-hopes-build/

https://www.mining.com/teck-increases-steelmaking-coal-sales-to-china/

https://www.mining.com/australias-50-mid-tier-miners-outperform-the-market-report/

https://www.pwc.com.au/industry/mining/aussie-mine-2020/aussie-mine-2020.pdf

https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.