Raport nr 39

JSW Innowacje

17 grudnia 2020

Internetowy przegląd informacji z 07-13.12.2020 roku. Agencja ratingowa Fitch Solution w swoim najnowszym raporcie prognozuje, że ceny prawie wszystkich minerałów i metali (z wyjątkiem rudy żelaza) będą rosnąć w 2021 r. Według Fitch trend ten będzie wspierany przez szersze globalne ożywienie gospodarcze, gdy dostępne będą szczepionki COVID-19. Według raportu, wielki program szczepień przyczyni się do redukcji zakłóceń w produkcji i dostawie surowców. Konsumpcja metali w Chinach, w 2021 r. pozostanie wysoka, a jej wzrost będzie stymulowany przez rządowe programy gospodarcze aktywowane jako narzędzie walki z kryzysem COVID-19.


Rynek surowców metalicznych oraz węgla będzie mocno zależny od relacji Pekin-Canberra, które w ostatnich miesiącach skutkowały ograniczeniem importu australijskich surowców do Chin. Agresywna polityka Państwa Środka jest zapowiedzią długotrwałej strategii wsparcia rodzimego górnictwa i przemysłu.

Rząd Australii, w odpowiedzi na represje gospodarcze Chin ogłosił rozpoczęcie Projektu „Iron Boomerang (PIB)” – budowy transkontynentalnego korytarza infrastruktury kolejowej o długości 3 300 km, którego celem będzie połączenie kopalń rud żelaza na zachodzie kraju z kopalniami węgla na jego wschodzie. Jak deklaruje rząd Australii, projekt znacząco zwiększy rodzimą produkcję stali, zapewniając wzrost efektywności ekonomicznej sektora o 15-30%, generując dodatkowe źródła przychodu i rewolucjonizując globalny rynek handlu stopem.

Rys. 1. Planowany przebieg linii kolejowej Projektu Iron Boomerang

Źródło: eastwestlineparks.com.au

Australijska, wieloletnia strategia, która w dużej mierze będzie bazować na wydobyciu i wykorzystaniu węgla oraz raporty naukowe dot. zmiany klimatu były podstawą do głośnego odrzucenia przez rząd Australii wezwania sekretarza ONZ do redukcji emisji CO2. Australia jest czwartym krajem, który jawnie sprzeciwia się podnoszeniu ambicji klimatycznych świata. Warto przypomnieć, że klika miesięcy temu USA, jako pierwsze państwo w historii opuściło Porozumienie Paryskie. Mniej więcej w tym samym czasie rząd Indii nazwał dekarbonizacyjne żądania ONZ – szkodliwymi dla jego kraju i niemożliwymi do realizacji. Klika tygodni później Chiny zapowiedziały systematyczny wzrost emisji CO2 do 2030 r.

Nie ulega wątpliwości, że kryzys COVID-19 całkowicie zmienił priorytety produkcyjne, gospodarcze i handlowe największych krajów górniczych świata, zmuszając je do optymalizacji działalności poprzez aktywacje ogromnych inwestycji, wspieranych funduszami i programami rządowymi. Zdolność do oceny własnego potencjału surowcowego oraz umiejętność efektywnego wdrażania programów dedykowanych górnictwu i przemysłowi zdefiniuje nowych liderów rynku globalnego i całkowicie zmieni dotychczasowe modele relacji handlowych. Ogromny wpływ na przyszłość krajów górniczych oraz ich tempo wzrostu gospodarczego będą miały polityki państw i regionów. Wydaje się, że USA, po objęciu prezydentury przez Joe Bidena oraz realizacji jego planów likwidacji przemysłu górniczego, utracą konkurencyjność na rynku surowców. Podobny los czeka kraje UE, które na skutek wdrażania postanowień Europejskiego Zielonego Ładu będą zmniejszać wydobycie oraz tracić konkurencyjność cenową (wzrost kosztów związanych z opłatami za emisje).

Amerykańska agencja badawcza Congressional Research Service opublikowała raport dot. wpływu pandemii COVID-19 na wzrost bezrobocia w USA. Z analizy wynika, że bezrobocie w sektorach poszukiwania, rozpoznawania i wydobycia surowców wyniosło w listopadzie 19,2%. Tym samym sektor stał się niechlubnym liderem rynku, wykazując najwyższy współczynnik bezrobotnych specjalistów w kraju.

Początkowo, wzrost ogólnej stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wywołany kryzysem COVID-19 był bardzo gwałtowny, w porównaniu z okresem Wielkiej Recesji zapoczątkowanej w 2007 (ang.: the Great Recession). W trakcie Wielkiej Recesji stopa bezrobocia wrosła z 5% w grudniu 2007 r.(początek kryzysu) do 9,5% w czerwcu 2009 r. (jego koniec). Stopa bezrobocia w najgorszym momencie osiągnęła szczyt na poziomie 10% w październiku 2009 r. (cztery miesiące po oficjalnym zakończeniu recesji). W związku z trwającą pandemią ogólna stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 3,5% w lutym do 4,4% w marcu 2020 r. Swój szczyt osiągnęła w kwietniu (14,7%), a później spadła do 6,7% w listopadzie. Tempo wzrostu bezrobocia w USA, w okresie od początku pandemii do szczytu zjawiska, było największe od kiedy zaczęto zbierać dane w 1948 r.

Sytuacja koncernów sektora górniczego i hutnictwa w krajach UE ulega systematycznej degradacji, zaś uzależnienie wspólnoty od importu surowców gwałtownie rośnie. Kondycja największych firm branżowych Starego Kontynentu oraz zupełnie odmienna „forma” światowych gigantów, dowodzi skuteczności działań gospodarczych dedykowanych górnictwu i przemysłowi w poszczególnych rejonach globu. Strategia izolacji handlowej oraz nacjonalizacji sektora wydobycia i przemysłu Chin, Australii, Indii, Indonezji, Japonii, a nawet USA zapowiada początek nowej wojny gospodarczej, w której kraje posiadające dostęp do surowców oraz budujące na nich cały przemysł będą zdolne rywalizować cenowo i wywierać presję handlową, a nawet polityczną na rejony świata zależne od zewnętrznych dostaw. UE, wbrew reszcie świata, pozostaje wierna przekonaniom, że rynek handlu surowcami będzie ulegać globalizacji, umożliwiając skuteczną dywersyfikację dostaw do Europy oraz pozwalając jej zabezpieczyć dostęp do kluczowych minerałów.

Portal mining.com publikując zestawienie zbiorcze wzrostu wartości notowań największych koncernów górniczych komunikuje, że oparły się one kryzysowi COVID-19 dzięki dobrze zdywersyfikowanej działalności oraz wzrostowi notowań kluczowych metali (miedzi, żelaza, złota). Dzisiaj wartość akcji gigantów sektorowych przekracza poziom notowań sprzed pandemii.

Rys. 2. Wzrost wartości notowań największych koncernów górniczych świata od marca 2020.

Źródło: Bloomberg

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

https://www.mining.com/minerals-and-metals-demand-recovery-in-2021-report/
https://fas.org/sgp/crs/misc/R46554.pdf
http://www.eastwestlineparks.com.au/about.php
https://www.mining.com/big-mining-stocks-make-spectacular-covid-comeback/
https://www.sbs.com.au/news/australia-s-resources-minister-keith-pitt-dismisses-un-chief-sclimate-change-statement

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.