Raport nr 41

JSW Innowacje

11 stycznia 2021

Internetowy przegląd informacji z 04-10.01.2021 roku. W minionym tygodniu portal mining.com opublikował nowe zestawienie rankingu „Top50” najwyżej wycenianych koncernów górniczych. Wzrost cen miedzi i rudy żelaza sprawił, że wartość 50 największych firm wydobywczych świata wzrosła w ostatnim kwartale o 250 mln USD , stanowiąc nowy rekord (ponad 1 280 000 000 000 USD). Łączny, blisko dwukrotny wzrost wartości notowań koncernów listy „Top50” z 700 000 000 000 USD w III kw. 2020 r. (wpływ pandemii COVID-19), a także wzrost wartości względem poziomu wyceny na koniec 2019 r. (niecałe 990 000 000 000 USD) dowodzą odporności dobrze zdywersyfikowanych koncernów górniczych i potwierdzają systematycznie rosnący popyt na surowce.

Na uwagę zasługuje historycznie wysoka wycena KGHM (blisko 10 mld USD), którego wartość
w 2020 r. wzrosła o 92,2% (piąty najlepszy wynik świecie). KGHM po awansie o 12 pozycji znalazł się na 35 miejscu najwyżej wycenianych koncernów górniczych globu.

Rys. 1. Największy wzrosty i spadki wartości; „Top50” mining.com

Największy spadek wartości w 2020 r. zanotował koncern węglowy Coal India Ltd. (-37,6%) – silnie dotknięty ograniczeniami produkcji oraz logistyki surowca na skutek pandemii COVID-19, a także polityką handlową Chin, które stawiają na rodzimą produkcję węgla, w miejsce importu. Ogromy wpływ na koncerny węglowe miał również globalny roczny spadek zużycia węgla w energetyce (7%) wywołany światowym spadkiem zapotrzebowania na energię, w związku z ograniczeniami COVID-19. Niemniej MAE (Międzynarodowa Agencja Energetyczna) prognozuje systematyczny wzrost wykorzystania surowca w najbliższych latach, głównie za sprawą państw azjatyckich.

Miniony tydzień utwierdził w przekonaniu, iż pogłoski o schyłku energetyki węglowej są nieprawdziwe. Rosnący globalny apetyt na surowiec oraz informacje o nowych inwestycjach w sektorach wydobycia surowca i energetyki węglowej przeczą kłamstwu powtarzanemu od lat przez lobby antywęglowe.  Gwóźdź do trumny przeciwników wykorzystania surowca wbił w minionym tygodniu państwa ASEAN’u. Członkowie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, w których żyje łącznie 650 mln ludzi, podpisali porozumienie, na mocy którego rozwijane i wdrażane będą czyste technologie węglowe. Według władz ASEAN’u węgiel ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego krajów wspólnoty. Zapewnia tanią energię i jest niezawodny, gwarantując trwały zrównoważony rozwój. Co więcej rządy państw stowarzyszonych ASEAN’u oznajmiły, że ich celem będzie także edukowanie społeczności globalnej, która wykazuje duży poziom niezrozumienia roli węgla i czystych technologii węglowych w kreowaniu dobrobytu i postępu. Azja, inwestując w węgiel (sektor górnictwa i energetyki), konsekwentnie realizuje plan budowania przewag konkurencyjnych nad krajami, które poszły ścieżką drastycznej dekarbonizacji.

Kraje Azjatyckie obrały własną drogę odbudowy gospodarek oraz pogoni za zachodnimi państwami. Wiedzie ona poprzez inwestycje w krajowe wydobycie surowców, zmniejszanie zależności od importu oraz wykorzystanie paliw kopalnych. Strategia surowcowa Chin, Indii, Japonii, oraz państw ASEAN’u stanowi zatem antytezę Europejskiego Zielonego Ładu. Kraje te zamieszkuje łącznie 3,5 mld ludzi (blisko połowa ludności świata) zaś ich łączne PKB (PSN) wynosi ponad 46 500 000 000 000  USD, więcej niż suma PKB (PSN) USA, Unii Europejskiej i Rosji.

Rozpoczęty dwa lata temu chiński program odbudowy krajowej produkcji ropy, skutkował kolejnym rokiem wzrostu wydobycia surowca, mimo pandemii COVID-19.

Wzrostowi krajowych inwestycji (wydobycie i wykorzystanie paliw kopalnych) w krajach azjatyckich, towarzyszy zmiana polityki handlowej dowodząca strategicznego znaczenia sektora surowcowego dla wszystkich państw rejonu. Nieoficjalny i niezgodny z zasadami WTO zakaz przyjmowania australijskiego węgla przez chińskie porty całkowicie zmienił dotychczasowy układ handlu surowcem. Chiński import węgla z Australii spadał systematycznie w 2020 r. na rzecz importu z Indonezji. Agresywna, bezkompromisowa postawa Chin każe sądzić, że Pekin obrał nowy kurs, którym będzie podążać w najbliższych dziesięcioleciach.

Rys. 2. Morski import węgla do Chin; 2020 r.

Pandemia COVID-19 całkowicie zmieniła układ sił na rynku surowców, promując silne, zdeterminowane i niezależne kraje Azji, które na drodze inwestycji oraz wsparcia politycznego i regulacyjnego, zostawiły w tyle kraje zachodu obrażone na górnictwo, produkcję. Podczas gdy UE, silnie dotknięta pandemią, pogrążyła się w kryzysie tożsamości, państwa orientu weszły w kolejny okres rozkwitu. Azja wykorzystała wahania i pasywną postawę zachodu, który kryzysowi gospodarczemu wyrażonemu w spadku produkcji próbuje zaradzić poprzez dalsze jej ograniczanie.

Indeksy węgla (ARA oraz RB) rosły w ostatnich dniach, kontynuując już blisko 3-miesięczny trend koniunkturalny. Index ARA był notowany na najwyższym poziomie od marca 2019 r. (73,75 USD/t), zaś wolny od europejskich represji dekarbonizacyjnych index RB osiągnął wartość najwyższą od grudnia 2018 r. (93,40 USD/t). Tym samym oba indeksy były notowane wyżej niż Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego na potrzeby energetyki zawodowej (PSCMI1). Oznacza to, że po okresie globalnej dekoniunktury na surowiec, produkcja węgla energetycznego w Polsce ponownie staje się tańszym rozwiązaniem niż jego import.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

https://katowice.arp.pl/aktualnosci/publikacja-indeksow-weglowych

https://www.wnp.pl/gornictwo/notowania/ceny_wegla/

https://aseanenergy.org/clean-coal-technologies-inevitable-trend-in-asean/

https://www.mining.com/top-50-biggest-mining-companies/

https://www.wnp.pl/nafta/chiny-buduja-naftowa-potege-wielkie-inwestycje-wlasnie-daja-efekty,442868.html?fbclid=IwAR0wOOWXNp3DIk7qjNwbDHr1pY_KQMO9X-T4UTeJMbmXHxi4X9ZrQQEUp80

https://www.mining.com/web/chinas-ban-on-australian-coal-forces-trade-flows-to-realign/

 

Opracowanie: Pion Projektów Górniczych JSW Innowacje SA.

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.