Raport nr 42

JSW Innowacje

18 stycznia 2021

Internetowy przegląd informacji z 11-17.01.2021 roku. Miniony tydzień to kontynuacja dobrej passy górnictwa. Notowania wszystkich kluczowych dla gospodarek surowców rosły bądź utrzymywały się na wysokim poziomie wraz z rosnącą globalną produkcją. Rekordowy import miedzi i żelaza do Chin windował ich ceny. Żelazo osiągnąwszy cenę 170 USD/t pobiło 9,5-letni rekord i zbliża się do historycznego rekordu 195 USD/t z 2008 r.

Wyniki gospodarcze z Chin oraz progórnicza/proprzemysłowa strategia krajów azjatyckich każą sądzić, że sektor wydobycia i przetwórstwa surowców wchodzi w okres koniunktury.

Chiny odnotowały w grudniu najwyższy w historii poziomy eksportu, importu i nadwyżki handlowej zarazem. Cały 2020 r. okazał się być rekordowy pod względem eksportu Państwa Środka (wzrost o 3,6% rok do roku), zaś dodatnie saldo wymiany osiągnęło drugi najlepszy wynik w historii. Dane te są efektem pro-przemysłowej stymulacji gospodarczej Chin oraz wdrażania założeń strategii krajowej produkcji. Potwierdzeniem skuteczności działań rządu chińskiego jest roczny spadek importu ( o 1,1 proc. rok do roku) przy rekordowo rosnącym eksporcie.

Analitycy zgodnie twierdzą, że w pierwszym roku pandemii COVID-19, Chiny wygrały wojnę gospodarczą z zachodem. O wyniku starcia przesądziły:

  • rosnące koszty produkcji w USA oraz UE, będące w dużej mierze efektem wdrażania kosztownej, nieefektywnej i przeciw-produkcyjnej polityki klimatycznej, uzależnieniu globalnych
  • łańcuchów dostaw od zakładów produkcyjnych w ChRL, w dużej mierze spowodowane przenoszeniem przemysłu z Europy i USA do Chin, za co z całą pewnością również odpowiedzialna jest polityka klimatyczna krajów zachodu.

Co ciekawe, największym partnerem handlowym Chin w 2020 r były kraje ASEAN’u (685 mld USD), które wyprzedziły UE (650 mld USD) i USA (587 mld USA). Konsolidacja współpracy Państwa Środka z krajami azjatyckimi jest możliwa dzięki wspólnemu przeświadczeniu o kluczowej roli górnictwa i taniej energetyki w procesie kreowania dobrobytu i przewag konkurencyjnych. Podczas gdy kraje orientu przeżywają okres zauroczenia szansami jakie dają: górnictwo i produkcja przemysłowa (w tym górnictwo paliw kopalnych i energetyka konwencjonalna), UE i USA trwają w przeświadczeniu, że wydobycie i wykorzystanie surowców jest złe, przegrywając globalny wyścig.

Po tym jak członkowie ASEAN’u sygnowali w minionym tygodniu umowę zobowiązującą państwa do podjęcia działań na rzecz rozwoju czystych technologii węglowych i propagowania informacji o istotnej roli surowca w kreowaniu trwałego zrównoważonego rozwoju, Indie zapowiedziały przeznaczenie  55 mld USD na rozwój czystych technologii węglowych w najbliższej dekadzie. Minister Górnictwa Indii oznajmił, że jego kraj chcąc konkurować na arenie międzynarodowej musi w najbliższych trzydziestu latach rozpocząć eksploatację nowych złóż węgla (w tym głębokich). Według niego dobrobyt obywateli jest uzależniony od niskich kosztów wytworzenia energii, które gwarantuje węgiel. Minister górnictwa Indii dodał, że szybki rozwój alternatywnych źródeł energii motywuje Indie do rozwoju technologii węglowych i konkurowania w obszarze technologii energetycznych.

Analitycy prognozują, że pierwsze sześć miesięcy 2021 roku przyniosą nadzwyczajne wzrosty na rynku surowców oraz produkcji ogółem. Pierwsze półrocze będzie również okresem gwałtownego globalnego wzrostu popytu na towary. Wielu specjalistów przewiduje wzrost chińskiego PKB na poziomie powyżej 10% (rok do roku w pierwszym kwartale 2021r.), przy jednoczesnym wzroście światowej produkcji przemysłowej przekraczającej 10% (rok do roku w drugim kwartale 2021 r.).

Gwałtowny wzrost znaczenia gospodarczego Chin oraz państw azjatyckich zmusza do refleksji największych graczy na rynku europejskim. Niemałe zamieszanie wywoła analiza Deutsche Bank. Niemiecki gigant, nie przebierając w słowach, bez ogródek oznajmił, że wdrażanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) przez kraje członkowskie UE rodzi ryzyko rozwoju dyktatury i utraty dobrobytu na Starym Kontynencie.

W raporcie czytamy m.in.: „Ambitny EZŁ chce zagwarantować, że „nikt nie zostanie w tyle”. Brzmi to świetnie, ale nie jest realistyczne.”.

Raport surowo krytykuje „nieuczciwą debatę”, za pomocą której UE „sprzedaje EZŁ obywatelom Europy”. Dalej stwierdza: „Nie należy ukrywać ogromnego ryzyka związanego z projektem, który uderza w dobrobyt, system gospodarczy i samą demokrację, ale należy się nim zająć w sposób transparentny.”.

Deutsche Bank Research ostrzega, ​​że EZŁ i jego cel neutralności klimatycznej grożą europejskim megakryzysem, prowadzącym do „zauważalnej utraty dobrobytu i miejsc pracy” i ostrzega: „to się nie uda bez pewnego stopnia ekodyktatury”. Autorzy poddają także w wątpliwość dogmaty EZŁ: „wątpliwe jest, iż Zielony Ład, szeroko reklamowany jako „nowa strategia wzrostu”, pozwoli UE stać się „społeczeństwem sprawiedliwym i dostatnim”.

Niezwykły 2020 rok całkowicie zmienił układ sił na arenie międzynarodowej określając zasady i wartości Światowego Gospodarczego Ładu dyktowanego przez kraje azjatyckie i stojącego w całkowitej sprzeczności z priorytetami UE oraz założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Kraje starego kontynentu muszą na nowo zdefiniować realne problemy i potrzeby, zaś swoje plany dopasować do nowych – chińskich reguł gry.

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

https://www.mining.com/iron-ore-price-turns-higher-again-after-record-china-imports/

https://www.mining.com/web/chinas-2020-copper-imports-hit-record-high/

https://www.mining.com/ma-and-strong-metal-prices-in-the-year-ahead/

https://www.dbresearch.com/PROD/RPS_EN-PROD/PROD0000000000513749/Climate_neutrality%3A_Are_we_ready_for_an_honest_dis.pdf?undefined&realload=JDU7UVceHnmGe99N88NS/6kL9~/UnZ5g1Jz9LeGVdZWwC2iMF7JnwlQJ6Q5IGGWyTk6Eac4FuejCWtyBw2U//w==

https://notalotofpeopleknowthat.wordpress.com/2021/01/14/india-sees-55-billion-investment-in-clean-coal-over-next-decade/

https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3117654/china-trade-export-surge-continued-december-pushing-surplus

Opracowanie: Pion Projektów Górniczych JSW Innowacje SA.

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.