raport nr 43

JSW Innowacje

27 stycznia 2021

Internetowy przegląd informacji z 18-24.01.2021 roku. W minionym tygodniu sektor górniczy został ponownie wystawiony na ciężką próbę. Tym razem jednak nie na skutek pandemii COVID-19, a decyzji prezydenta USA - Joe Bidena, który 20 stycznia objął urząd. Joe Biden, zaraz po zaprzysiężeniu na prezydenta podpisał szereg dekretów uderzających w górnictwo.

Zmierzch paliw kopalnych czy państw zachodu?

Administracja Bidena zawiesiła wszystkie rządowe koncesje na wydobycie ropy i gazu na lądzie i wodach morskich USA. W odpowiedzi na dekret, American Petroleum Institute i Western Energy Alliance, nazwały decyzję szkodliwą dla USA i jej obywateli wydając następujące oświadczenie „Poprzez takie działalnie administracja prowadzi nas w kierunku większego uzależnienia od importu surowców i energii z krajów o niższych standardach środowiskowych, oraz utraty setek tysięcy miejsc pracy i miliardowych wpływów do skarbu państwa…”. American Petroleum Institute opublikował jednocześnie analizy z których wynika, że zablokowanie odwiertów ropy i gazu będzie skutkować utratą 1 milion miejsc pracy do 2022 r. i spowoduje spadek PKB USA o 700 miliardów USD. Wydobycie ropy naftowej spadnie o 2 miliony baryłek dziennie, zaś eksport gazu ziemnego może spaść o 800 miliardów stóp sześciennych w ciągu dekady. Ponadto American Petroleum Institute dowodzi w swojej analizie, że decyzje prezydenta USA doprowadzą do wzrostu emisji CO2.

Kolejna decyzja prezydenta Bidena spowodowała silny konflikt na linii USA-Kanada. Anulowanie projektu Keystone XL (budowy rurociągu USA-Kanada) postawiło premiera Kanady w sytuacji bez wyjścia. Premier Alberty – Jasona Kenneya natychmiast po decyzji Białego Domu wezwał Justina Trudeau do rozważenia sankcji handlowych wobec Stanów Zjednoczonych. „To cios dla gospodarek Kanady i Alberty oraz znieważający policzek wymierzony najważniejszemu sojusznikowi i partnerowi handlowemu USA, pierwszego dnia urzędowania nowej administracji ”- powiedział Kenney na środowej konferencji prasowej.

Jak twierdzi Bloomberg, premier Kanady nie ma dobrych opcji odwetu, a niepowodzenie w walce o rurociąg może zadecydować o wzroście antyrządowych nastrojów w jego kraju. Jak zauważają analitycy, pole działania Trudeau jest ograniczone, gdyż stał się on zakładnikiem własnej propagandy dekarbonizacyjnej.

Chodź decyzje prezydenta USA uderzają w sektor wydobycia w USA i Kanadzie, należy spodziewać się ich konsekwencji również w Unii Europejskiej. Kraje wspólnoty, które od lat wywierały dekarbonizacyjną presję na administrację USA, zostały postawione pod ścianą. Joe Biden podniósł bowiem poprzeczkę do poziomu zagrażającego bezpieczeństwu energetycznemu i gospodarczemu UE, zaś  państwa członkowskie, podobnie jak Kanada, po latach utwierdzania obywateli o konieczności natychmiastowej dekarbonizacji, nie posiadają narzędzi zmiany nastrojów społecznych.

Mimo decyzji Białego Domu, Niemcy, które są liderem polityki dekarbonizacji na Starym Kontynencie, (ręka w rękę z Rosją objętą sankcjami USA i UE) wznowiły budowę rurociągu Nord Stream II. Niemcy przejawiające coraz silniejszą schizofrenię klimatyczną, wbrew interesowi krajów członkowskich oraz amerykańskiego partnera, nie oglądając się na zasadę solidarności europejski, kontynuują kontrowersyjny projekt, którego realizacja doprowadzi do silnych podziałów wewnątrz wspólnoty. Decyzja ta stoi w całkowitej sprzeczności z nową polityką klimatyczną oraz polityką sankcji USA wobec NSII.

Dekarbonizacyjne dekrety Joe Bidena w wyjątkowo niezręcznej sytuacji stawiają również europejskie (w tym polskie) koncerny naftowe i gazowe. Jednoczesna rezygnacja z wydobycia i wykorzystania ropy, gazu i węgla w Polsce skutkowałaby:

  • utratą ok. 3 milionów miejsc pracy,
  • utrata źródła utrzymania ok. 9 mln obywateli,
  • spadkiem krajowego PKB o ok. 6%,
  • całkowitą utratą niezależności i bezpieczeństwa energetycznego,
  • drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej i wszystkich produktów (w tym żywności) oraz usług wymagających zużycia energii,
  • systematycznym brakiem dostaw energii elektrycznej,
  • utratą kilkunastu % dochodów państwa,

a w konsekwencji pewnym bankructwem państwa.

Warto zaznaczyć, że 3 z 5, 6 z 11 oraz 13 z 27 najbardziej wartościowych firm w Polsce, to koncerny naftowe, gazowe i węglowe albo energetyczne, bazujące na produkcji i dystrybucji energii produkowanej z paliw kopalnych.

Portal mining.com zauważa, że Joe Biden mimo swojej niezwykłej aktywności w pierwszych dniach prezydentury, wciąż pozostaje bierny wobec nieprzestrzegania przez Chiny zobowiązań dot. zakupu gazu i węgla z USA. Joe Biden nie ustosunkował się również do zakazu importu australijskiego węgla i miedzi do Chin, mimo że działania Państwa Środka są całkowicie niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu i uderzają w strategicznego partnera Stanów Zjednoczonych.

Postawa Niemiec i Rosji wobec projektu NSII oraz bezprecedensowe łamanie zasad WTO przez Chiny dowodzą, że mocarstwa te nie liczą się z opinią USA. Zarówno Rosja jak i Chiny planują zwiększać wydobycie i wykorzystanie surowców kopalnych w najbliższych latach, na co uwagę zwrócił  Jon Kerry –  specjalny wysłannik ds. klimatu Prezydenta Bidena. Kerry oznajmił, że działania Chin na rzecz redukcji emisji CO2 są niewystarczające. Tymczasem Chiny systematycznie kontynuują swój plan rozwoju krajowego górnictwa, który ma przyczynić się do umocnienia pozycji Państwa Środka, jako największego globalnego mocarstwa. Według danych International Copper Study Group chiński import australijskiej miedzi spadł do zera, po raz pierwszy od 2004 r. Bezprawny, dyskryminujący zakaz przyjmowania węgla i miedzi z Australii uderza w dotychczasowy porządek handlu międzynarodowego i każe przypuszczać, że Chiny, które wyczuły słabość Europy i USA nie cofną się przed niczym na drodze do światowej dominacji.

Rosja przewidując spadek znaczenia USA na arenie międzynarodowej, wzrost napięć gospodarczych oraz spadek znaczenia i wartości dolara amerykańskiego, systematycznie zwiększa swoje rezerwy złota. Wieloletnie dążenie rządu Putina do ograniczenia ekspozycji na aktywa amerykańskie sprawiły, że udział złota w rezerwach Rosji (23% rezerw Banku Centralnego Rosji) po raz pierwszy w historii przekroczył udział dolara (22%).

Rys.1. Zmiana udziału USD oraz złota w rezerwach Banku Centralnego Rosji (lata 2018-2021).

Obrany przez USA i UE kurs polityki dekarbonizacyjnej oraz Zielonego Ładu zdają się nieuchronnie prowadzić obie gospodarki na manowce. Z sytuacji bezwzględnie korzystają Chiny i Rosja.

 

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

https://www.reuters.com/article/us-usa-drilling-interior/biden-administration-suspends-federal-oil-and-gas-permitting-idUSKBN29Q2N1?il=0

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-01-21/for-trudeau-life-after-trump-is-off-to-surprisingly-rocky-start

http://europejskafirma.pl/27555,1000-najcenniejszych-firm-w-polsce-najwieksze-brylanty-polskiej-gospodarki-2020/

https://www.washingtonexaminer.com/policy/energy/biden-drilling-ban-would-cost-1m-jobs-and-cause-700b-drop-in-gdp-industry-study

https://www.mining.com/web/ignore-or-enforce-bidens-dilemma-on-chinas-commodity-purchases/

https://www.mining.com/web/chinas-imports-of-australian-copper-ore-plunged-to-zero/

https://www.mining.com/web/russia-for-first-time-holds-more-gold-than-us-dollars-in-583-billion-reserves/?fbclid=IwAR08NfIJ5ze7URG-8NHkNwYuNis3NgwSYpTfJbwx2zHxnx-068uCrVSDzTc

https://www.mining.com/web/russia-for-first-time-holds-more-gold-than-us-dollars-in-583-billion-reserves/?fbclid=IwAR08NfIJ5ze7URG-8NHkNwYuNis3NgwSYpTfJbwx2zHxnx-068uCrVSDzTc

Opracowanie: Pion Projektów Górniczych JSW Innowacje SA.

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.