Raport nr 7

JSW Innowacje

4 maja 2020

Przegląd informacji z 27.04-03.05.2020 roku. W minionym tygodniu liczba kopalń, w których wstrzymano operacje górnicze z powodu pandemii COVID-19 spadła do 729, w porównaniu do ponad 3500 pod koniec marca oraz ponad 1600 w okresie od 3 do 16 kwietnia 2020 (rys. 1).

Obecnie, większość spośród wstrzymanych kopalń przypada na rejon Środkowej i Południowej Ameryki. Coraz mniejszy udział stanowią natomiast azjatyckie oraz afrykańskie kopalnie. Trend ten jest bezpośrednią wypadkową różnego stopnia dojrzałości pandemii COVID-19 w poszczególnych rejonach świata, decyzji rządów państw o stopniowym wznawianiu produkcji, a także zmiany decyzji o zawieszeniu pracy kopalń, której, jak szybko się okazało, prowadzą działalność kluczową dla sprawnego funkcjonowania całych gospodarek i społeczeństw zarówno krajów rozwiniętych (tj.m.in. Kanada), jak i państw mniej zamożnych (m.in.: RPA, Zambia, Kongo).

Całkowite blokady działalności górniczej wciąż obowiązują w Peru (do 10 maja), Meksyku (do 30 maja) oraz Namibii (do 4 maja). Władze Quebecu przedłużyły ograniczenia do 4 maja, czyniąc jednak wyjątek dla górnictwa i dopuszczając otwarcie kopalń od 15 kwietnia jako działalności niezbędnej. W minionym tygodniu przestały obowiązywać ograniczenia dotyczące wydobycia w Indiach, Argentynie, Zimbabwe i Afryce Południowej.

Rys. 1. Liczba i udział wstrzymanych kopalń na świecie do 27 kwietnia 2020.

Źródło: https://www.mining-technology.com/comment/mining-operations-hold-covid-19-drops/

Pandemia COVID-19 spowodowała istotny spadek miejsc pracy w kluczowych obszarach produkcji. Miejsca pracy w górnictwie (globalnie) uległy redukcji o ok. 20%. To stosunkowo nieduży spadek, w porównaniu z blisko 70% redukcją miejsc pracy w turystyce, blisko 50% redukcją w branży automotive, czy ponad 30% redukcją w sektorze medycznym (rys. 2). Ponadto pozytywne dla górnictwa sygnały wysyłają rządy największych gospodarek świata, wyraźnie stawiając na wsparcie sektora wydobycia, który powinien stać się jednym z głównych motorów napędowych światowej produkcji oraz istotnym narzędziem w walce z globalnym kryzysem, w „nowej rzeczywistości” po COVID-19.

Rys. 2. Miejsca pracy w wybranych sektorach; największe spadki.

Źródło: https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych świata:

  • BHP
  • ANGLO AMERICAN
  • GLENCORE
  • RIO TINTO

Tygodniową analizę uzupełnia opis działań podjętych przez Codelco oraz Vale, a także sytuację w Chile – największego światowego producenta miedzi.

 

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Wsparcie lokalnych społeczności.

Komunikat o wsparciu Singapurskiego Stowarzyszenia Osób Niewidomych.

28 kwietnia koncern BHP poinformował o swoim zaangażowaniu we wsparcie Singapurskiego Stowarzyszenia Osób Niewidomych i pomoc osobom niedowidzącym, które w skutek pandemii COVID-19 straciły pracę.
Wsparcie służby zdrowia i lokalnych społeczności.

Komunikat o wsparciu budowy centrów testowania COVID-19.

28 kwietnia BHP ogłosiło nowe partnerstwo z lokalnymi podmiotami służby zdrowia i zaangażowanie w rozwój i obsługę centrów testowych COVID-19 w Mackay (Queensland).

Centra są częścią projektu o wartości 7,59 mln USD realizowanego przez BHP wraz ze szpitalem Mackay and Health Services (MHHS) i Vanguard Health, którego celem jest wsparcie i odciążenie służby zdrowia w walce z pandemią COVID-19. W projekt zaangażowały się szczególnie dwa podmioty BHP: BHP Mitsui
Coal (BMC) i węgiel energetyczny Nowej Południowej Walii (NSWEC), które w stanie Queensland prowadzą działalność wydobywczą.

Wsparcie nauki i ośrodków badawczych.

Informacja o przeznaczeniu 3 mln USD na wsparcie jednostek naukowych i badawczych zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19

29 kwietnia koncern poinformował, że Fundacja BHP przeznaczy 3 mln USD na zapobieganie i leczenie COVID-19.

Fundacja BHP zdecydowała się wesprzeć łączną kwota 3 mln USD dwa wiodące ośrodki badawcze z siedzibą w Australii. 2 miliony dolarów otrzyma University of Queensland, który pracuje obecnie nad szczepionką na COVID-19. Instytut Peter Doherty Institute for Infection and Immunity w Melbourne otrzyma 1 milion USD, który prowadzi obecnie badania w zakresie skuteczności i bezpieczeństwa potencjalnych leków na COVID-19.

Wsparcie lokalnych społeczności.

Komunikat o wsparciu organizacji non-profit Andamooka Progress and Opal Miners Association (APOMA).

1 maja BHP poinformował, że wesprze organizację non-profit Andamooka Progress and Opal Miners Association (APOMA), która dostarczy posiłki seniorom z miejscowości Andamooka, szczególnie narażonym na skutki pandemii COVID-19.
Wsparcie lokalnych społeczności i służby zdrowia.

Dostarczenie środków ochrony zdrowia.

30 kwietnia Anglo American poinformował, że dostarczy środki ochronny mieszkańcom i swoim pracowników w obszarze Moquegua w Peru. Komunikat opublikowany na stronie koncernu brzmi:

„Dziś rano rozpoczęliśmy dostawę tysięcy masek, rękawiczek i kombinezonów ochronnych dla gmin Mariscal Nieto, Ilo i Sánchez Cerro, wspierając służbę zdrowia rejonu Moquegua oraz siły zbrojne i policję w walce z pandemią. Środki te pomogą chronić lokalną społeczność oraz personel służby zdrowia. Rozumiejąc potrzebę stosowania środków ochrony, Anglo American uruchomiło protokół przyspieszonej dystrybucji. Łącznie dostarczonych zostanie ponad 41 tysięcy masek, 37 tysięcy par rękawiczek i 650 kombinezonów ochronnych. Ponadto Anglo American przekazało regionalnej służbie zdrowia 2 samochody dostawcze”

Produkcyjny raport kwartalny za I kw. 2020.

Publikacja wyników produkcji.

30 kwietnia Dyrektor Generalny Glencore – Ivan Glasenberg ogłosił wyniki kwartalne koncernu, za I kw. 2020 roku.

Glencore odnotował istotny spadek produkcji miedzi, kobaltu, litu i węgla koksowego, notując istotny wzrost wydobycia ropy, cynku, oraz węgla koksowego typu semi-soft. Produkcja złota, srebra i niklu pozostała na niemal niezmienionym poziomie.

W raporcie kwartalnym Glencore znalazła się również lista aktywów, na które pandemia COVID-19 wywarła znaczący wpływ wraz z opisem obecnej sytuacji poszczególnych operacji wstrzymanych zgodnie z decyzjami rządów państw.

Redukcja kosztów i nakładów inwestycyjnych.

Oświadczenie o wysokości planowanej redukcji kosztów i inwestycji.

30 kwietnia Dyrektor Generalny Glencore – Ivan Glasenberg zapowiedział obniżenie nakładów inwestycyjnych w 2020 roku z 5,5 mld USD do ok. 4 – 4,5 mld USD i stwierdził:
„Rygorystyczny nacisk na optymalizację naszego portfela aktywów pomógł w utrzymaniu solidnego poziomu przepływów pieniężnych w dobie pandemii COVID-19. Ukierunkowana kontrola kosztów, niższe koszty energii, korzystne kursy walut i wzrost notowań metali szlachetnych przyczyniły się do zmniejszenia prognozowanych kosztów prowadzenia poszczególnych operacji górniczych. Planujemy obniżenie nakładów inwestycyjnych o ok. 1,0 do 1,5 mld USD w 2020 r., w porównaniu z naszymi pierwotnymi planami na 2020 r., które szacowaliśmy na 5,5 mld USD… Pomimo globalnych trudności makroekonomicznych, popytu, niestabilności oraz złożoności środowiska handlu towarami osiągnęliśmy roczny zysk na poziomie od 2,2 do 3,2 miliarda USD… Z uwagi na silną pozycję płynnościową i odporny model biznesowy grupy, mamy silne podstawy sądzić, że sprostamy obecnym wyzwaniom…”
Wsparcie służby zdrowia i lokalnej społeczności.

Decyzja o przekazaniu maszyny testującej COVID-19 do lokalnego szpitala w Australii.

30 kwietnia Glencore przekazał maszynę testującą COVID-19 o wartości 45 000 USD do szpitala w Mount Isa (Queensland, Australia). Dzięki maszynie możliwe będzie przeprowadzanie testów na obecność COVID-19 na miejscu, bez konieczności przesyłania próbek do Brisbane lub Townsville, co przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na wyniki testu z 3,5 dnia do 3 h. Nowy sprzęt pozwala również badać pacjentów na obecność gronkowca, grypy A i B oraz niektórych chorób przenoszonych drogą płciową.
Działania prewencyjne.

Kontrola stanu zdrowia ludności (5-stopniowy system kontroli COVID-19), w obszarach działalności koncernu.

1 maja portal Mining Monthly poinformował, że Rio Tinto w ramach realizacji 5-stopniowego programu walki z pandemią COVID-19, na wzór rozwiązań zastosowanych na lotnisku w Perth wprowadzi szybkie kontrole w Busselton oraz w Geraldton i Albany, a więc w rejonach działalności górniczej koncernu.
Emisja obligacji.

Komunikat o emisji obligacji w celu pozyskania kapitału niezbędnego do realizacji projektów.

29 kwietnia koncern Codelco ogłosił emisję obligacji, która pozwoli umocnić pozycję gotówkową w celu sprostania obecnej niepewności na rynku. Operacja ma jednocześnie umożliwić kontynuowanie finansowania projektów strukturalnych. Emisja 11- letnich obligacji z zyskiem 3,77 % miała miejsce w Nowym Jorku. Wyemitowane obligacje miały wartość 800 mln USD.

Jest to pierwsza emisja obligacji w wykonaniu chilijskiej spółki skarbu państwa, od momentu ogłoszenia pandemii COVID-19. Jak informują władze spółki, otrzymały ponad 320 zamówień, a wartość deklaracji popytu obligacji przekroczyła 10 miliardów USD (rekord Codelco), dając najlepsze świadectwo zaufania
inwestorów do działań firmy oraz sytuacji koncernów górniczych na rynku chilijskim.

Emisję obligacji przeprowadziły banki BNP Paribas, HSBC Securities (USA) Inc, Mizuho Securities i Scotia Capital (USA) Inc

Wsparcie lokalnych społeczności.

Dezynfekcja lokalnych miejscowości.

29 kwietnia na stronie korporacyjnej Codelco poinformowano, o kontynuowaniu prac związanych z programem „Razem dbamy o siebie”.

Codelco, wraz z podwykonawcą oraz lokalną strażą pożarną, przeprowadziła akcję dezynfekcji ulic w kolejnej gminie, która znajduje się w sąsiedztwie zakładów Codelco

Wstrzymanie prac.

Spadek zatrudnienia.
Zmniejszenie zatrudnienia wynikające z przyjętych ograniczeń.

29 kwietnia portal Business & Human Right Resource Centre poinformował, powołując się na periodyk El Mercurio de Calama, że Codelco rozważa zawieszenie prac kopalni Chuquicamata w związku z pandemią.

Plany awaryjne przeciwko rozprzestrzenianiu się Covid-19, które wdrożyła firma Codelco wraz z czterema oddziałami składającymi się na jej północny dystrykt, zmniejszyły zatrudnienie w regionie o około 7 500 osób.

Wsparcie rządu oraz lokalnych społeczności. 28 kwietnia na stronie korporacyjnej Vale poinformowano, że firma przeznaczyła już 352,8 mln BRL (real brazylijski) na walkę z koronawirusem w Brazylii.

Kwota ta stanowi około 70% całkowitej kwoty 500 mln BRL, którą firma zobowiązała się zainwestować w pomoc humanitarną w dobie pandemii COVID-19. W Chinach zakupiono m.in. zestawy przeznaczone do szybkich testów oraz środki ochrony indywidualnej, które zostały przekazane władzom stanów, w których swoją działalność prowadzi Vale.

Firma wspiera przede wszystkim stany Maranhão, Pará, Rio de Janeiro, Mato Grosso do Sul, Espírito Santo i Minas Gerais poprzez: dostarczenie zestawów testowych i środków ochrony indywidualnej, budowę szpitali polowych, remont szpitali, wsparcie logistyczne oraz transport sprzętu medycznego, zakup sprzętu szpitalnego (wentylatory mechaniczne, łóżka i monitory), darowizny w postaci artykułów czyszczących, środków dezynfekcji i zestawów do higieny osobistej dla 14 więzień w 13 miastach w Minas Gerais, dostawę karetek wyposażonych w sprzęt OIOM oraz respiratory.

Raport kwartalny za I kw. 2020 roku.

Korekta rocznej prognozy wydobycia. Redukcja nakładów inwestycyjnych na 2020 rok.

29 kwietnia Mining Journal poinformował o wynikach Vale za pierwszy kwartał 2020 roku, które były pod dużym wpływem deprecjacji reala brazylijskiego. Spółka zaktualizowała swoje prognozy, mając na względzie pandemie COVID-19 oraz jej skutki.

W I kw. 2020 roku spółka wygenerowała 380 mln USD wolnych przepływów pieniężnych, o 947 mln USD mniej niż w poprzednim kwartale. Według Vale było to spowodowane głównie niższym EBITDA, częściowo skompensowanym przez sezonowe niższe wydatki inwestycyjne CAPEX i niższe płatności związane z katastrofą w Brumadinho.

Zysk netto w I kw. wyniosł 239 milionów USD, co stanowi poprawę w stosunku do straty kwartalnej w IV kw. 2019 w wysokości 1,56 miliarda USD, wynikającej głównie z uznania kosztów jednorazowych, takich jak odpisy z tytułu utraty wartości aktywów niklu i węgla.

Spółka skorygowała także prognozy wydobycia rudy żelaza, niklu i miedzi oraz węgla na 2020 r.

Vale zapowiedziała redukcję nakładów inwestycyjnych na 2020 r. z 5 mld USD do 4,6 mld USD i stwierdziła, że konieczne mogą być dalsze redukcje środków przeznaczonych na inwestycje i rozwój.

Wybrane aktywność innych podmiotów mających wpływ na rynek surowców.
Redukcja zatrudnienia. Chilijska kopalnia EL Abra, należąca w 51% do amerykańskiej spółki Freeport-McMoRan, a w pozostałej części do państwowej Codelco, 27 kwietnia ogłosiła, że zmniejszy przeróbkę rudy o 40% ze względu na spadek cen miedzi. Decyzja o ograniczeniu operacji pociągnie za sobą zwolnienie 275 pracowników

 

Dynamikę zmian w branży górniczej dobrze obrazuje ranking 50 największych światowych firm wydobywczych, według wartości rynkowej, opublikowany przez portal mining.com. (zestawienie poniżej). Ranking opracowany został po ogłoszeniu wyników kwartalnych koncernów górniczych za pierwszy kwartał 2020 r.

Wyraźnie zauważalny jest spadek wartości koncernów, które lokowały swoje aktywa w krajach Ameryki Południowej i Afryki. Liderami wzrostów są koncerny bazujące na wydobyciu złota (Polyus – największy producent złota w Rosji, Shandong Gold Mining, Newmont Goldcorp czy Barrick Gold), które w ostatnich miesiącach znacząco zyskało na wartości.

Znaczące spadek wartości odnotowały BHP (35,2%), Rio Tinto (26,7%), Anglo American (38,8%), Vale (37,4%) oraz Glencore (50,6%).

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP:
https://www.bhp.com/community/community-news/2020/04/partnering-to-provide-supplies-and-social-connection-to-those-in-need/
https://www.bhp.com/community/community-news/2020/04/bhp-foundation-commits-$3m-to-prevention-and-treatment-of-covid-19/
https://www.bhp.com/community/community-news/2020/04/bhp-singapore-further-supports-savh-amid-covid19/
https://www.bhp.com/community/community-news/2020/04/bhp-partners-with-health-services-to-deliver-covid-19-testing-centres-in-regional-central-queensland/

ANGLO AMERICAN:
https://peru.angloamerican.com/es-es/medios/noticias/2020/2020-04-30

GLENCORE:
https://www.glencore.com/media-and-insights/news/first-quarter-2020-production-report-and-general-update
https://www.mining-technology.com/news/glencore-cuts-production-and-capex-as-covid-19-pandemic-hits/
https://www.miningmonthly.com/covid-19/news/1385969/testing-times-for-mount-isa

RIO TINTO:
https://www.miningmonthly.com/covid-19/news/1386063/rio-tinto-ups-wa-covid-19-screening

CODELCO:
https://www.codelco.com/codelco-buscara-emitir-bonos-en-el-mercado-internacional-de-deuda/prontus_codelco/2020-04-29/120248.html
https://www.codelco.com/codelco-emite-exitosamente-us-800-millones-en-bonos-en-el-mercado/prontus_codelco/2020-04-29/171345.html
https://www.codelco.com/codelco-y-el-gobierno-regional-realizan-sanitizacion-y-entregan-insumos/prontus_codelco/2020-04-29/163444.html
https://www.business-humanrights.org/en/node/207703

VALE:
http://www.vale.com/brasil/pt/aboutvale/news/paginas/vale-ja-destinou-rs-3528-milhoes-para-o-combate-ao-novo-coronavirus-no-brasil.aspx
https://www.mining-journal.com/covid-19/news/1385843/vale-impacted-by-real-depreciation

Inne:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.mining-technology.com/comment/mining-operations-hold-covid-19-drops/
https://mineriaenlinea.com/2020/04/mina-chilena-el-abra-reducira-procesamiento-ante-baja-en-precio-cobre-por-crisis-coronavirus/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.