Raport nr 8

JSW Innowacje

11 maja 2020

Przegląd informacji z 04.05-10.05.2020 roku. W minionym tygodniu powstało wiele publikacji, bazujących na raportach kwartalnych koncernów górniczych, analizujących wpływ pandemii COVID-19 na rynek poszczególnych surowców oraz szacujących przyszły rozwój sektora z uwzględnieniem efektu „COVID-19”.

The Business Research Company opublikował raport pn. „Coal Mining Global Market Report 2020-30: COVID-19 Impact and Recovery”, który analizuje wpływ pandemii COVID-19 na rynek wydobycia i handlu węglem w 48 krajach, w tym m.in. w Kolumbii, Australii, Rosji, Indiach i Polsce. Raport szczegółowo analizuje reakcję największych węglowych koncernów w tym m.in.: Coal India, BHP, Rio Tinto oraz Shenhua. Wnioski płynące z przeprowadzonej analizy każą oczekiwać, że wartość rynku wydobycia węgla spadnie z 816,5 mld USD w 2019 r. do 722,8 mld USD w 2020 r. przy skumulowanym roczny wskaźniku wzrostu (CAGR) wynoszącym -11,5%. Spadek ten będzie spowodowany głównie ograniczeniem i wstrzymaniem eksploatacji surowca na skutek wybuchu pandemii COVID-19 oraz pogorszeniem globalnej koniunktury. Rynek wydobycia węgla od roku 2021 zacznie się systematycznie odbudowywać z CAGR na poziomie 10 % i w 2023 r. osiągnie wartość 933,8 mld USD.

Według raportu pn.: „Research On Mining Market (Impact Of Covid-19) With Top Players: BHP Billiton Ltd; Glencore Plc; Vale SA; Rio Tinto Group; CRH Plc” (The Business Research Company, May 2020) globalny rynek wydobywczy ulegnie redukcji z 1 924 mld USD w 2019 r. do 1 661,6 mld USD w 2020 r. przy CAGR wynoszącym -13,7%. Oczekuje się, że rynek zacznie rosnąć od 2021 r. przy CAGR wynoszącym 8% osiągając w 2023 wartość 2 032,4 mld USD.

Raport The Business Research Company wskazuje na ponadprzeciętną, wysoką dynamikę wzrostu wydobycia węgla w nadchodzących latach, co stoi w całkowitej sprzeczności z komunikatami o dekarbonizacji światowej gospodarki. Ogromne zainteresowanie górniczych gigantów wydobyciem węgla potwierdził 9 maja The New Indian Express, który poinformował, że po ponad 5 latach analiz i negocjacji rząd Indii podejmie decyzję o dopuszczeniu prywatnych koncernów górniczych do wydobycia węgla na terenie Indii. Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że planowane są aukcje 80 obszarów złożowych, a zainteresowanie nimi wykazują m.in. Essel Mining, Sesa Goa, JSW Energy, Vedanta, Adani, Rio Tinto, BHP Billiton, PesBody, Glencore i Vale. Nowe przepisy mają zostać ogłoszone w lipcu 2020 roku.

Optymizmem napawa niższy od spodziewanego dewastacyjny wpływ pandemii na sektor górnictwa, a także prognozy szybkiej stabilizacji wydobycia i systematycznego wzrostu rynku niemal wszystkich surowców.

W części tabelarycznej Newslettera przedstawiono analizę aktywności wybranych, największych koncernów górniczych świata:

  • BHP
  • ANGLO AMERICAN
  • GLENCORE
  • RIO TINTO

Tygodniową analizę uzupełnia opis działań podjętych przez Codelco oraz Vale, a także decyzje rządów i kluczowe komunikaty państw mających największy wpływ na rynki poszczególnych surowców.

Szczególną uwagę poświęciliśmy także sytuacji złota, które zaczyna odgrywać coraz większą rolę w portfelu największych górniczych koncernów oraz w polityce państw.

 

FIRMA PODJĘTE DZIAŁANIA WOBEC PANDEMII COVID-19 OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
Wsparcie lokalnych społeczności.

Komunikat o przekazaniu 25 mln USD w ramach reagowania na COVID-19.

6 maja koncern BHP poinformował, że Fundusz BHP Vital Resources o wartości 50 milionów USD przeznaczył około 25 milionów USD na organizacje i programy w całej Australii w obszarach zdrowia, edukacji i wsparcia społeczności osiągając „półmetek” w ciągu 6 tygodni, odkąd powstał pod koniec marca.

Wydatki koncentrowały się na kluczowych obszarach reagowania Australii na COVID-19, w tym na wsparciu lokalnej opieki zdrowotnej, społeczności i biznesu, a także edukacji i trosce o kondycję psychiczną obywateli.

Wsparcie lokalnych społeczności.

Kwestia zatrudnienia.

7 maja BHP potwierdził swoje aktywne zaangażowanie w realizację programu mającego na celu zatrudnienie 1 500 pracowników w Australii.

Wsparcie osób, które utraciły prace na skutek pandemii COVID-19 władze koncernu uznają za priorytet oraz ogromne wyzwanie.

Walka z pandemią COVID-19 i jej skutkami.

Komunikat o aktywnym zaangażowaniu koncernu.

7 maja Mike Henry, Dyrektor Generalny BHP wydał oświadczenie, w którym potwierdził zaangażowanie koncernu w globalną reakcję na pandemię COVID-19 oraz przedstawił raport zbiorczy z dotychczasowych działań.
Rozwój nowych technologii.

Opracowanie aplikacji mobilnej pozwalającej monitorować ruch pracowników.

7 maja Financial Review poinformował o wdrożeniu aplikacji mobilnej BHP pozwalającej monitorować ruch pracowników. Aplikacja, znana jako C-19 Tracer, została opracowana przez BHP i będzie testowana w kopalni miedzi Escondida w Chile. Celem aplikacji jest bieżący monitoring pracowników oraz możliwość
gromadzenia danych o ich przemieszczaniu, co powinno usprawnić proces walki z pandemią obecnie oraz w przyszłości.
Wsparcie lokalnych społeczności.

Komunikat o zatrudnieniu dodatkowego personelu medycznego.

8 maja BHP poinformował o zatrudnieniu dodatkowego personelu medycznego odpowiedzialnego za wsparcie psychiczne młodych ludzi w Roxby Downs w Południowej Australii, w pobliżu prowadzonej działalności przy Olympic Dam.
Zmiana priorytetów i planów inwestycyjnych.

Niespotykana aktywność w obszarze poszukiwani złóż złota.

4 maja London Mining Network w artykule pt.: „COVID19 ujawnia prawdziwe priorytety giganta wydobywczego Anglo American” przedstawił wyniki śledztwa brazylijskich dziennikarzy, którzy dowodzą, że koncern Anglo American, za pośrednictwem swoich spółek córek, złożył w ostatnich tygodniach blisko 300 wniosków o udzielenie koncesji na poszukiwanie złota w Amazonii.
Współpraca z rządem.

Przedstawienie planu tymczasowego wznowienia działalności wydobywczej w Zambii.

4 maja portal mining global poinformował, że Mopani Copper Mines (MCM), zambijska spółka zależna Glencore, ogłosiła plan tymczasowego wznowienia działalności wydobywczej na 90 dni. Decyzja Glencore o zawieszeniu działalności, którą koncern ogłosił zaraz po wybuchu pandemii COVID-19 w Zambii wzbudził niezadowolenie rządu, który zagroził cofnięciem koncesji wydobywczych Glencore w kraju.
Wsparcie lokalnych społeczności.

Komunikat o finansowym wsparciu Czerwonego Krzyża w Serbii

4 maja Rio Tinto poinformowało, że w ramach wsparcia rządu i społeczności Serbii w walce z pandemią COVID-19, przekazało 40 000 EUR, w tym 20 000 EUR na Czerwony Krzyż w Belgradzie i 20 000 EUR na Czerwony Krzyż w Loznicy.

Darowizna ma być wykorzystana na zakup i dostawę paczek niezbędnych artykułów spożywczych i artykułów higieny osobistej dla najbardziej narażonych obywateli Belgradu i Loznicy.

Wsparcie lokalnych społeczności. 5 maja portal Mining Journal poinformował, że koncern Rio Tinto przekazał już 10 mln USD na wsparcie społeczności lokalnych w Kanadzie i USA od wybuchu pandemii COVID-19, korzystając z ogłoszonego wcześniej funduszu o wartości 25 mln USD.
Działania prewencyjne.
Wprowadzenie dodatkowych kontroli.
10 maja Rio Tinto poinformowało, że wprowadza testy COVID-19 w kopalni diamentów Diavik w Kanadzie.

Działanie ma na celu wzmocnienie profilaktyki w procesie walki z pandemią COVID-19.

Wybrane aktywności innych podmiotów wydobywczych na świecie wobec walki z koronawirusem.
Wzrost produkcji.

Odnotowanie wzrostu produkcji pomimo pandemii.

7 maja Codelco poinformowało, że pomimo zakłóceń w działalności spowodowanych wybuchem pandemii koronawirusa, utrzymuje swoją produkcję oraz dostawy zgodnie z planem na 2020 r.

Produkcja wzrosła w marcu o 14,8% rok do roku do 147 000 ton. Cochilco (chilijska państwowa agencja miedzi) stwierdziła, że wydobycie w Codelco w pierwszym kwartale wzrosło o 4,2% do 386 600 ton.

„Razem dbajmy o siebie”.

Kontynuacja realizacji programu.

Codelco kontynuuje działania z programu „Razem dbajmy o siebie” (hiszp. Juntos nos cuidamos). Codelco dostarcza środki ochronne personelowi sanitarnemu w dolinie Aconcagua, służbie zdrowia w Mejillones i Tocopilla.
Wsparcie rządu.

Kontynuacja wsparcia, do którego zobligowała się spółka.

Na stronie korporacyjnej Vale poinformowano, że 6 maja w São Paulo wylądował dziesiąty samolot z zaopatrzeniem zakupionym przez Vale do walki z pandemią. Ładunek zawierał nieco ponad 700 000 kombinezonów chirurgicznych, które zostaną przekazane rządowi brazylijskiemu, odpowiedzialnemu za dystrybucję środków ochrony w całym kraju.
Aktywność wybranych państw w obliczu pandemii COVID-19 mających wpływ na rynek surowców.
Wzrost produkcji miedzi.

Komunikat o wysokiej zdolności produkcji miedzi w Chile mimo pandemii COVID-19.

Agencja Reuters w komunikacie z 7 maja skupiła się na marcowych wzrostach produkcji miedzi w Chile. Poza Codelco także kopalnia Escondida, należąca do koncernu BHP (największa kopalnia miedzi na świecie) odnotowała prawie 1% wzrost produkcji. Kopalnia miedzi Collahausi będąca spółką joint venture pomiędzy Anglo American i Glencore odnotowała 6,8% wzrost w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r.

Sektor wydobycia miedzi w Chile utrzymał wydobycie na wysokim poziomie pomimo pustoszącego wpływu pandemii na krajową gospodarkę i zamknięcia wielu przedsiębiorstw. Spadająca, globalna cena miedzi obniżyła jednak wartość produkcji i wywarła presję na niektóre małe i średnie spółki wydobywcze.

Minister Górnictwa Chile poinformował, że szacowany całkowity spadek wydobycia miedzi w Chile w 2020 wyniesie zaledwie ok. 1%.

Wznowienie wydobycia

Peru i Boliwia.

Spółki wydobywcze w Peru i w Boliwii wznowiły wydobycie.

Rząd peruwiański upoważnił operatorów górniczych do wznowienia działalności z dniem 2 maja 2020 r. Zgodnie z nowym dekretem, spółki wydobywcze mogą prowadzić działalność wydobywczą i przeróbczą surowców, a także składować i transportować minerały i metale oraz kontynuować projekty rozbudowy kopalń i ich zamykania. Proces wznowienia wydobycia w Peru odbywać się będzie stopniowo, w sposób umożliwiający osiągniecie pełnych mocy produkcyjnych w sierpniu. Podczas początkowego okresu próbnego firmy są zobowiązane do wdrożenia ścisłych protokołów bezpieczeństwa i higieny pracy, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się pandemii.

Minister Górnictwa Boliwii (Carlos Huallpa) ogłosił, że została zatwierdzona międzyministerialna rezolucja zezwalająca na wznowienie działalności wydobywczej od 2 maja 2020 r. Procedury bezpieczeństwa skonstruowane zostały bardzo podobnie do tych obowiązujących w Peru.

Konflikt rządu ze stroną społeczną.

Poprawa bezpieczeństwa warunków pracy w dobie COVID-19.

Jak poinformował Reuters, 4 maja związki zawodowe górników RPA wygrały sprawę sądową przeciwko rządowi, która zmusza władze do narzucenia surowych wytycznych firmom wydobywczym w celu ochrony zdrowia i życia.

Górnicy obawiają się o swoje zdrowie i życie, ponieważ, jak sądzą, zasada „dystansu społecznego” jest niemożliwa do przestrzegania w warunkach podziemnych kopalń.

RPA to największy na świecie producent platyny, manganu i chromu.

Reuters spodziewa się podobnej reakcji górników w Peru, Chile, Burkina Faso i USA.

Komunikat o danych eksportowych dla górnictwa.

Potwierdzenie dobrej kondycji australijskiego eksportu.

7 maja portal miningweekly.com poinformował, w ślad za Australijskim Urzędem Statystycznym (ABS), że eksport surowców rośnie pomimo pandemii.
Najnowsze dane ABS pokazały odporność sektora eksportu surowców w dobie pandemii COVID-19 w Australii.

ABS poinformował, że eksport rudy metali i minerałów wzrósł w marcu o 32%, czyli o ok. 2,8 miliarda USD, podczas gdy eksport innych paliw mineralnych wzrósł o 10%, czyli o ok. 485 milionów USD. Eksport węgla, koksu i brykietu wzrósł o 6% (ok. 274 miliony USD).

Całkowity eksport surowców energetycznych wzrósł w marcu o prawie 34% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W ujęciu kwartalnym, całkowity eksport surowców energetycznych wzrósł o 2% w I kw. 2020 wobec I kw. 2019 i został wyceniony na 68,9 miliarda USD.

Podczas gdy eksport węgla wzrósł w marcu o 15,3%, jest on niższy o 17,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale jego wartość jest ogromna i wynosi 13,7 miliarda USD.

 

Pandemia COVID-19 zredefiniowała priorytety największych koncernów górniczych świata, które błyskawicznie zareagowały na zmianę warunków rynkowych i przeznaczyły znaczące środki na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie złóż złota – surowca, który jak żaden inny, w czasach dekoniunktury zyskuje na wartości (m.in. działalność Anglo American w Brazylii).

Koncerny wydobywające złoto w ostatnich miesiącach stały się liderami wyników w sektorze górnictwa. Yamana Gold zwiększa roczną dywidendę o 25%, zaś B2Gold poinformował o rekordowym przychodzie. Według Światowej Rady Złota (WGC) banki centralne systematycznie zwiększają rezerwy złota i tylko w marcu dodały 46 ton surowca do globalnych rezerw.

Obawa przed rozpoczynającym się kryzysem gospodarczym, konieczność zabezpieczenia niepewnych walut oraz renesans roli złota w polityce gospodarczej państw wzmacniają trend wzrostu cen złota i stwarzają wieloletnią dobrą perspektywę inwestycyjną, w tym dla poszukiwania i rozpoznawania nowych złóż surowca.

 

Poniżej linki www do przedstawionych informacji:

BHP:
https://www.bhp.com/media-and-insights/news-releases/2020/05/bhp-vital-resources-fund-reaches-half-way-mark/
https://www.bhp.com/media-and-insights/news/2020/05/bhp-working-hard-to-fill-1500-roles-to-support-the-australian-community/
https://www.bhp.com/media-and-insights/news-releases/2020/05/bhp-continues-global-response-to-covid-19/
https://www.bhp.com/community/community-news/2020/05/ramping-up-mental-health-support-in-roxby-downs/

ANGLO AMERICAN:
https://londonminingnetwork.org/2020/05/future-smart-covid19-exposes-mining-giant-anglo-americans-true-priorities/

GLENCORE:
https://www.miningglobal.com/mining-sites/glencores-mopani-copper-temporarily-resume-operations

RIO TINTO:
https://www.riotinto.com/news/releases/2020/Rio-Tinto-introduces-COVID-19-testing-at-Diavik-diamond-mine-
https://www.mining-journal.com/covid-19/news/1386206/rio-invests-ususd10m-in-community-covid-19-initiatives
https://www.riotinto.com/news/releases/2020/Rio-Tinto-Serbia-donates-EUR40000-to-fight-COVID

CODELCO:
https://www.reuters.com/article/us-chile-codelco/chilean-copper-miner-codelco-says-it-maintainsproduction-and-shipments-according-to-2020-plan-idUSKBN22J36P
https://www.reuters.com/article/chile-copper/chiles-top-miners-boost-production-in-march-statecopper-agency-idUSC0N28E037
https://www.codelco.com/codelco-entrego-insumos-de-proteccion-para-los-funcionarios-de-saludde/prontus_codelco/2020-05-05/232249.html
https://www.codelco.com/codelco-entrega-insumos-a-hospitales-del-valle-delaconcagua/prontus_codelco/2020-05-05/004009.html

VALE:
http://www.vale.com/en/aboutvale/news/pages/tenth-aircraft-carrying-chinese-supplies-purchased-by-vale-arrives-in-brazil-.aspx

Inne:
https://www.mining-technology.com/features/coronavirus-timeline/
https://www.newindianexpress.com/business/2020/may/09/covid-19-lockdown-delays-commercial-coal-mining-auction-to-july-centre-finalises-bid-document-2141197.html
https://in.reuters.com/article/chile-copper-idINL1N2CP1NX
https://www.mining.com/falling-peso-affects-torexs-q1-shares-drop/
https://www.mining.com/miners-resume-operations-in-peru-bolivia/
https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/news-insights/latest-news-headlines/peru-to-gradually-lift-restrictions-on-mining-other-key-sectors-in-may-58420399
https://www.miningweekly.com/article/mineral-exports-climb-despite-pandemic-2020-05-07
https://in.reuters.com/article/health-coronavirus-safrica-miners/south-african-union-wins-case-on-covid-19-safety-for-miners-idINKBN22G077?il=0

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.