Relacja z pierwszych warsztatów projektu MOBI-US

Akademia Górniczo-Hutnicza

14 lipca 2020

W dniach 30.06 – 01.07.2020 odbyły się pierwsze warsztaty online projektu MOBI-US. W wydarzeniu wzięło udział 40 uczestników. Warsztaty zostały zrealizowane w dwóch sesjach.

Na spotkaniu zaprezentowano genezę, główne cele oraz strukturę projektu. Przedstawione zostały dotychczasowe osiągnięcia projektu oraz wskazano kolejne ważne etapy jego realizacji. Jednym z nich jest organizacja warsztatów projektowych dla przemysłu, które planowane są na grudzień 2020 w Krakowie. Ich celem będzie przedstawienie wyników projektu przedstawicielom branż przemysłowych sektora surowcowego z regionu ESEE, dotyczących możliwości studiowania w uczelniach partnerskich poprzez wykorzystanie okien mobilności.

Dotychczasowe osiągnięcia projektu MOBI-US to opracowanie zbioru wytycznych dla uniwersytetów partnerskich tworzących ścieżki mobilności. Podczas warsztatów przedstawiciele ww. instytucji zaprezentowali główne wytyczne dokumentu:

  • TU Wien: Problemy związane z organizacją okien mobilności, najlepsze praktyki
  • Aalto University: Najlepsze praktyki związane z tworzeniem wspólnych programów studiów.
  • University of Zagreb – RGNF: Analiza możliwości i wyzwań dla sektora surowców ESEE
  • La Palma Research Centre: Umiejętności, braki w kompetencjach oraz potrzeby sektora surowców.

Na warsztatach zaprezentowano oczekiwania w zakresie rezultatów projektu MOBI-US dotyczących organizacji, personelu i materiałów, jakie muszą zostać włączone do projektu w celu jego właściwej realizacji, jak również poprawnego utworzenia struktur mobilności pomiędzy uniwersytetami. Ponadto przedstawiony został zakres prac, które partnerzy projektu powinni zrealizować w celu odpowiedniego przygotowania się do spotkania we Wrocławiu i planowanym tam utworzeniem sieci mobilności.

Warsztaty „matchmakingowe”, które odbędą się w trakcie spotkania we Wrocławiu, moderowane będą przez przedstawicieli LPRC, którzy opowiedzieli jak będą wyglądać planowane warsztaty oraz zaprezentowali plan działania, przewidziane w nich ćwiczenia „matchmakingowe” i dyskusje.

Kolejne osiągnięcie projektu MOBI-US to utworzenie zbioru ofert edukacyjnych uniwersytetów partnerskich (WUST; AGH; UM; UNIZG-RGNF), z których w dalszej części projektu mają zostać utworzone struktury mobilności. Podczas warsztatów uniwersytety partnerskie przedstawiły informacje z zakresu struktury i celów programów, planowanych/pożądanych dyscyplin dotyczących rozszerzania ofert edukacyjnych oraz dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za rozwój ścieżek mobilności.

Ostatnim punktem spotkania było krótka informacja od organizatora warsztatów we Wrocławiu, pani profesor Gabrieli Paszkowskiej z Politechniki Wrocławskiej. Ustalono, że spotkanie odbędzie się w dniach 7-8 września 2020.

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na stronie: https://eitmobius.eu/pl/strona-glowna/

Kontakt: Dr inż. Justyna Adamczyk [email protected]

ŹRÓDŁA:
https://eitmobius.eu/pl/strona-glowna/

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.