Stateczność podbieranych pokładów zalegających na dużych głębokościach

Politechnika Śląska

21 września 2020

Podziemna eksploatacja złóż kopalin użytecznych powoduje zmiany w pierwotnym stanie naprężenia w górotworze i może skutkować powstawaniem stref zniszczenia w masywie skalnym oraz w sąsiedztwie wyrobisk podziemnych. Efektem prowadzonej eksploatacji mogą być wstrząsy podziemne i tąpania.

W większości przypadków, podczas eksploatacji pokładów (węgla), pokłady położone wyżej są eksploatowane jako pierwsze. W niektórych przypadkach, niezbędna jest jednak eksploatacja pokładów leżących niżej i podebranie tych, leżących wyżej. Podstawowym problemem tak prowadzonej eksploatacji jest nieuszkodzenie pokładów wyżej leżących i określenie minimalnej odległości pomiędzy pokładami – podbieranymi i podbierającym.

 

Zapraszamy do czytania bardzo aktualnej publikacji Krzysztofa Tomiczka w języku angielskim: „The problem of beds stability in the conditions of undermining higher deposited beds in the context of selected analytical solutions” w monografii: „Topical scientific re-searches into resource-saving technologies of mineral mining and processing. Multi-authored monograph.” Z. Malanchuk, S. Chukharev and E. Samoiluk Eds., Publishing House „St. Ivan Rilski”, Sofia, 2020, str. 95-116

ŹRÓDŁA:
http://ep3.nuwm.edu.ua/17471/1/Monograf%208%20%D0%A0%D0%95%D0%94%20%D0%9F%D0%95%D0%A7.pdf

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.