Symulator treningowy dla górnictwa podziemnego

JSW Innowacje

16 listopada 2019

fot: Kajetan Berezowski, https://nettg.pl/news/140016/gornictwo-wirtualne-szkolenia-dla-kombajnistow

Nauka na własnych błędach! Zaletą wszelkiego rodzaju symulatorów jest nabywanie określonych umiejętności, uczenie się – i choć na własnych błędach, to bez ponoszenia typowych dla „realu” konsekwencji.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku górnictwa, gdzie warunki pracy są ekstremalnie trudne i niebezpieczne.

Nowoczesne programy symulacyjne dają możliwość równoczesnej prezentacji na ekranie parametrów środowiska pracy, które na prawdziwym stanowisku nie są bezpośrednio widoczne. Dotyczy to m.in. stężeń czynników szkodliwych i wybuchowych, temperatury czy wilgotności. Symulatory analizują i przedstawiają na przykład związki zachodzące pomiędzy szybkością urabiania pokładu węgla a parametrami atmosfery kopalnianej. Działa to np. tak: Użytkownik symulacyjnego programu może wystąpić w roli operatora dowolnej maszyny lub urządzenia np. kombajnu ścianowego, którym może sterować przy użyciu tzw. Radiowego Sterownika Operatorskiego. Po uruchomieniu przenośnika oraz organów kombajnu można włączyć posuw, a wtedy po zawrębieniu się w caliznę węglową nastąpi urabianie węgla. Towarzyszy temu wzrost stężenia metanu wydobywającego się z urobku oraz powolny wzrost temperatury związanej z wydzielaniem się ciepła z napędów przenośnika oraz kombajnu. Uruchomione zraszacze na organach powodują wzrost wilgotności w wyrobisku. Jeśli stężenie metanu przekroczy 2% nastąpi wyłączenie zasilania w wyrobisku przez system metanometrii automatycznej. Wszystkie te parametry atmosfery kopalnianej prezentowane są na wyświetlaczach czujników, stanowiących element ekranu symulatora.

Właśnie ta dbałość o szczegóły, elastyczność i wierność daje uczestnikom bardziej dogłębną wiedzę na temat maszyn oraz zapewnia szybkie, prawidłowe i skuteczne uczenie się i ocenę warunków operacji.

Symulatory opracowywane są w ośrodkach naukowych na całym świecie, także w Polsce np. w Ośrodku Geometrii i Grafiki Inżynierskiej Politechniki Śląskiej.

ŹRÓDŁA:
https://www.immersivetechnologies.com/products/IM360-Training-Simulator.htm
https://www.thoroughtec.com/new-underground-mining-simulators/
https://www.mining-technology.com/features/featuremine-simulation-made-simple-4972032/
https://www.cat.com/en_US/by-industry/mining/OperatorTraining.html
Sławomir Bogacki: Symulacja komputerowa wspomagająca szkolenia pracownicze. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Nr 1(11)/2015, s. 64-71

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.