System eksploatacji podziemnej „Block Caving”

JSW Innowacje

4 lipca 2019

żródło: https://www.youtube.com/watch?v=MVDAw56s5dU

System ten jest przeznaczony do eksploatacji skał twardych (hard rock) tj. rud złota, srebra, żelaza, miedzi, cynku, niklu, cyny. Block Caving stosuje się najczęściej w przypadku głęboko zalegających złóż o niskiej zawartości rudy.

System Block Caving – z wypuszczeniem urobku przez otwory wysypowe (leje) – jest to system eksploatacji, w którym za pomocą upadowej dostajemy się na głębokość podstawy zalegania złoża, które chcemy wydobyć. Następnie drążymy wyrobiska podcinające, z których wykonuje się długie otwory wiertnicze pod wykonanie strzelania. Po odstrzeleniu i zaburzeniu spójności górotworu, bryły rudy opadają pod własnym ciężarem do wcześniej przygotowanych lei zsypowych znajdujących się pod wyrobiskami podcinającymi.  Z lejów zsypowych, urobek transportowany jest do kruszarek, z których trafia na poziom transportowy. Stamtąd ruda jest wywożona na powierzchnię szybem.

Czas udostępnienia złoża tą metodą jest dłuższy w stosunku do innych systemów eksploatacji, aczkolwiek w późniejszym okresie zwiększa się jego efektywność ekonomiczna. Jest to jeden z niewielu systemów podziemnych, przy których koszty produkcji są porównywalne z kosztami eksploatacji odkrywkowej. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że ruda jest wydobywana dzięki sile grawitacji z naruszonego techniką strzelniczą górotworu. System ten cechuje się bardzo dużą wydajnością (nawet 100 000 ton na dobę) i wysoką automatyzacją. Skruszony urobek transportowany jest na powierzchnię za pomocą szybu skipowego.

 

block caving

Rysunek 1.     Schemat eksploatacji systemem „Block Caving”

System ten jest przeznaczony do eksploatacji skał twardych (hard rock) tj. rud złota, srebra, żelaza, miedzi, cynku, niklu, cyny. Block Caving stosuje się najczęściej w przypadku głęboko zalegających złóż o niskiej zawartości rudy. Warunkiem efektywności ekonomicznej systemu jest duże, pionowe złoże.

Podstawą udostępnienia złoża jest szyb i upadowa. Szyb służy do wywozu rudy na powierzchnię, upadowa do transportu maszyn i ludzi. Wyrobiska te spełniają też funkcje wentylacyjne, wdechowe i wydechowe (zamiennie). W systemie tym można wyróżnić poziomy: podcięcia, wypuszczania, odstawy, kruszenia, odstawy głównej.

Leje zsypowe wykonuje się metodą strzelniczą. Urobek wypuszczany przez leje przemieszczany jest do zsypów którymi trafia do kruszarek. Stamtąd kierowany jest za pomocą odstawy głównej do szybu. Zakończenie wysypu z lejów w trakcie eksploatacji następuje, gdy w urobku pojawia się skała płonna. Przechodzi się wtedy do następnego leja.

System charakteryzuje się wysoką wydajnością (nawet 100 000 ton na dobę), ale prowadzi do katastrofalnych wpływów na powierzchni – lejów zapadliskowych. Z uwagi na to eksploatacji tym systemem nie stosuje się pod terenami zabudowanymi.

Materiał wideo przedstawiający eksploatację systemem Block Caving:

Opracowane na podstawie materiałów firmy AtlasCopco

 

ŹRÓDŁA:
https://www.atlascopco.com/bs-hr/mrba/about-mr-pages/ure/underground-mining-methods.html
https://www.pebblescience.org/Pebble-Mine/block_caving.html

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.