Truizmy już nie trują - przemysł wydobywczy i zrównoważony rozwój

JSW Innowacje

29 listopada 2019

fot Bela Geletneky

To, że przemysł wydobywczy jest źródłem uzyskiwania dużych ilości energii i służy pozyskiwaniu surowców do budowy infrastruktury, a nawet do produkcji przedmiotów codziennego użytku, czy do zaopatrywania rolnictwa w nawozy - można by potraktować jako truizm, podobnie jak fakt, że wydobycie surowców mineralnych wpływa na stan środowiska i wiąże się z dużymi skutkami społecznymi.

Jednak w interesującym artykule (link u dołu) z 2017 roku, Ferdnando Carvalho z Technical University of Lisbon, przedstawia analizę kilku sektorów wydobywczych w kontekście wpływu wydobycia rud metali, ropy i gazu, węgla, fosforanów, piasków, gazu łupkowego czy uranu, na różne aspekty życia człowieka. Artykuł jest próbą omówienia obecnych wyzwań związanych z potrzebą zachowania odpowiedniego stanu środowiska w kontekście zrównoważonego rozwoju, w którym to środowisko naturalne jest podstawą, gospodarka – narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa – celem. A wszystko to przy założeniu, że nasza przyszłość jest wciąż uzależniona od wydobycia.

We wnioskach zwrócono uwagę, że zarówno obecne, jak i przyszłe projekty górnicze powinny uwzględniać lekcje z przeszłości oraz rozwiązania, zapobiegające szkodliwym efektom dla środowiska i zdrowia publicznego. Ponadto w artykule znaleźć można także wiele innych informacji, dotyczących m.in. procedur czy prawa górniczego, a także dotyczące osiągnieć technologicznych, wpływających na automatyzację oraz jej społeczne implikacje.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/317779578_Mining_industry_and_sustainable_development_Time_for_change

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.