Urządzenia transportowe specjalne zabudowane w szybie Wyzwolenie

JSW Innowacje

17 czerwca 2020

fot. Widok ze zrębu szybu na konstrukcje masztu i urządzenie GEDA SH2000 źródło: https://www.researchgate.net/publication/326232767_SPECIAL_TRANSPORTATION_EQUIPMENT_BUILT_IN_THE_WYZWOLENIE_SHAFT

O tym, że najbardziej charakterystycznym obiektem w kopalniach jest szyb górniczy wie każdy mieszkaniec Śląska. Szyb, a ściślej zabudowany w nim wyciąg szybowy, wyposażony w systemy transportu pionowego linowego służy do przemieszczania ludzi, materiałów, urządzeń, urobku oraz do wentylacji.

Ponieważ oczywiste rozwiązania są zwykle najtrwalsze, tym bardziej interesująca wydaje się publikacja, dotycząca nowatorskich rozwiązań w tym zakresie. Autorzy zwracają uwagę na możliwości zastosowania platform szybowych do prac w wyrobisku pionowym. Opisują też nowatorskie koncepcje dot. urządzeń transportowych specjalnych, czyli urządzeń dźwignicowych, pozwalających na łączenie transportu i prac szybowych.

W licznych kopalniach znajdują się szyby, które zamierza się wyposażyć w urządzenia do konserwacji i obsługi systemów pompowych, funkcjonujących na dolnych poziomach. Istnieje ponadto możliwość zastosowania urządzeń do prac związanych z naprawami oraz pogłębieniami szybów, które wraz z platformami szybowymi będą wpisane w układ transportu szybowego. Rozwiązanie to jest  niezwykle ważne, gdyż ma bezpośredni wpływ na jakość pracy i bezpieczeństwo górników.

Szczegółowy opis innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie dostępne pod linkiem.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/326232767_SPECIAL_TRANSPORTATION_EQUIPMENT_BUILT_IN_THE_WYZWOLENIE_SHAFT

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.