Utylizacja słonych wód kopalnianych

JSW Innowacje

19 czerwca 2020

118 mln m3 wody - taka ilość wód dołowych wypompowywanych jest rocznie ze wszystkich kopalń Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wpływ na takie parametry ma duża powierzchnia obszarów górniczych kopalń oraz budowa geologiczna i warunki hydrogeologiczne górotworu.

Ponieważ odwadnianie kopalń i wprowadzanie wód słonych do cieków powierzchniowych stanowi jedną z głównych form negatywnego oddziaływania na środowisko, proponuje się zastosowanie odpowiednich technologii ich zagospodarowania i wykorzystania.

Przykładem takich technologii jest wypełnianie pustek podziemnych, w formie doszczelniania zrobów i podsadzania zbędnych wyrobisk górniczych za pomocą popiołów lotnych i innych odpadów przemysłowych. Oszacowano, że  objętość wód zasolonych i solanek, które mogą być zagospodarowane w tych technologiach, wynosi 3,5–6,5 mln m3 rocznie.

Ponieważ obecnie brak jest sposobów, pozwalających na całkowitą eliminację soli z wód dołowych wprowadzanych do środowiska, stąd działanie w zakresie redukcji soli w wodach kopalnianych, do których między innymi należy wyżej wspomniana metoda, jest tak istotne.

Szczegóły technologii i możliwości jej zastosowania dostępne pod linkiem.

ŹRÓDŁA:
 http://journals.pan.pl/Content/113769/PDF/document+%2818%29.pdf?handler=pdf

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.