Wdrożenie druku 3d w górnictwie staje się rzeczywistością

JSW Innowacje

11 marca 2020

fot. https://www.titomic.com/titomic-kinetic-fusion.html

Produkcja addytywna, inaczej zwana drukiem przestrzennym, to grupa metod wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu.

Współpracę w tym zakresie podjęły australijska firma Titomic – zajmująca się cyfrowymi rozwiązaniami produkcyjnymi, w tym wdrażaniem nowych technologii druku 3D – oraz firma FLSmidth – globalny dostawca maszyn, usług i know-how m.in. dla branży górniczej.

Proces wytwarzania addytywnego Titomic Kinetic Fusion™ (TKF) wykorzystywany jest do budowy odpornych na zużycie części. Technologia TKF oparta jest na ultradźwiękowym osadzaniu cząstek sproszkowanych metali.  Według Titomic, technologia produkcji addytywnej TKF daje możliwość metalurgicznego łączenia różnych metali. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie do przemysłu wydobywczego materiałów o lepszych parametrach, co jest kluczowe z punktu widzenia minimalizacji przestojów i poprawy wydajności. Titomic ma wyłączne prawa do komercjalizacji zastrzeżonego i opatentowanego przez CSIRO procesu.

Wśród rozlicznych zalet tego procesu wymienić trzeba możliwość stapiania różnych metali w duże konstrukcje o ulepszonych właściwościach, z uniknięciem spawania, składania i gięcia, a także niski koszt, szybką produkcję i czas wprowadzenia na rynek. Nie bez znaczenia jest bowiem, że naprawy i konserwacje w przemyśle wydobywczym mogą być wykonywane z użyciem części i elementów wyprodukowanych na miejscu, bez konieczności oczekiwania na reakcję producenta.

Jednym słowem, wszystko wskazuje na to, że prognozowane już dawno wdrożenie druku 3d do górnictwa staje się już rzeczywistością.

ŹRÓDŁA:
Titomic Limited - YouTube
https://www.miningmagazine.com/innovation/news/1366908/titomic-and-flsmidth-enter-additive-manufacturing-agreement
https://www.titomic.com/titomic-kinetic-fusion.html
https://www.flsmidth.com/
https://www.youtube.com/watch?v=UUd8VM2d2pY

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.